Europa

Słowacja granicząca z Polską od południowego wschodu to kraj niedoceniany, a w swojej kolekcji posiada wiele wartościowych miejsc do odwiedzenia.

 

Top 10 Atrakcji na Słowacji:

  • Bratysława - Stolica Słowacji (http://przeglad-turystyczny.pl/europa/144-bratyslawa-stolica-slowacji-informacje-dla-zwiedzajacych)
  • Liptów - zimą kraina miłośników narciarstwa, latem idealne miejsce na górskie wycieczki podczas, których można spotkać dzikie kozice
  • Koszyce (Košice) - drugie największe miasto Słowacji
  • Bańska Bystrzyca (Banská Štiavnica) - historyczne miasto górnicze, ze wspaniałym centrum miasta i licznymi zabytkami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO. W 16 i 17 wieku miasto stało się znane z wydobycia złota i srebra. W roku 1764, powstała pierwsza Szkoła Górnictwa w Europie i najstarsza Szkoła Techniczna
  • Zamek Spiski (Spišský Hrad) - zbudowany na przełomie XI i XII wieku jest zaliczany do największych tego typu zamków w środkowej Europie (powierzchnia ok. 4 ha). (Adres: Žehra, Słowacja)
  • Słowacki Raj (Slovenský Raj) - rasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m, będący częścią Słowackich Rudaw - Karpaty Zachodnie - położony na terenie powiatów popradzkiego, spiskonowowiejskiego i rożniawskiego. Nazwa została nadana w 1921 roku.Oferuje on liczne trasy wzdłuż zalesionych gór, jezior i wodospadów usiane pięknymi widokami
  • Drewniane kościoły w słowackiej części Karpat
  • Uzdrowisko Pieszczany (http://przeglad-turystyczny.pl/europa/141-slowackie-uzdrowiska-pieszczany-pie-any)
  • Zuberec i Orawa
  • Wysokie Tatry - Szczyrbskie Pleso - Być może jednym z najbardziej popularnych miejsc narciarskich w Tatrach Wysokich znajdują się w miejscowości Szczyrbskie Pleso. Obszar znany od wieków dla miłośników narciarstwa z lodowatym jeziorem, które można znaleźć w pobliżu. Jest również popularnym punktem wyjścia dla tych, którzy chcą wybrać się na wycieczkę w góry, które otaczają miasto. Nieopodal znajduje się Jeden z najlepszych szlaków turystycznych: prowadzi do najwyższych szczytów Słowacji - Rysy (2499 m) lub Krywań (2495 m npm), który jest symbolem Słowacji.

 

Zamki na Słowacji

Słowacja to kraj bogaty nie tylko topograficznie, kulturowo ale i historycznie. Jako państwo należy do jednych z najmłodszych na świecie, jednakże kulturowo historia Słowian sięga aż przełomu V i VI wieku, kiedy to protoplaści dzisiejszych Słowaków przybyli do wrót Karpat. Rzesza Wielkopolska stanowiąca korzenie dzisiejszej Słowacji przez wiele lat święciła triumfy na arenie międzynarodowej. Jak to często bywa w historii świata, wewnętrzne utarczki dotyczące sprawowania władzy doprowadziły do rozłamu, który w konsekwencji spowodował wchłonięcie Państwa Słowian do państwa Madziarów. Późniejsze losy pradziadów dzisiejszych Słowaków nie można nazwać łatwymi. Wchłonięcie Księstwa Morawskiego przez Koronę Węgierską spowodowało wytarcie granic Słowian na niecałe tysiąc lat.

Najazdy tatarskie, spędzające sen z powiek władcom w latach 1241-1242 spowodowały wzrost budowli, mających zadania obronne ówczesnej Korony Węgierskiej. Kamienne twierdze wzniesione w tym okresie, do dnia dzisiejszego stanowią źródło wiedzy dla osób interesujących się dziedzictwem tamtych czasów.

Przykładem architektoniki wojskowej tamtych lat jest znajdujący się w Słowacji Wschodniej Zamek Spiski (Adres: Žehra, Słowacja). Potężna warownia, górująca nad miastem to największy okaz zamkowych budowli militarnych Europy Środkowej. Dwukrotnie zdobyty podczas najazdów, strawiony przez pożar w 1780 roku, ostatecznie trafił w 1993 roku na listę Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ruiny tego zamku stanowią powierzchnię ponad 4 hektarów. Tutaj, w okresie letnim  systematycznie organizowane są imprezy historyczne.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest Zamek w Starej Lubowli (Adres: Zamocka, Stara Ľubovna, Słowacja). Historia zamku sięga 1311 roku, to jedna z nielicznych budowli zachowana w tak dobrym stanie. Zamek ten był siedzibą starostów spiskich, wśród których był m. in. słynny Zawisza Czarny. Podobnie jak Zamek Spiski również ten był strawiony przez pożar. Odbudowany w 1553 roku przez Zygmunta Augusta przez lata był we władaniu rodu Lubomirskich. Wielbicieli Henryka Sienkiewicza zainteresuje fakt iż wizyta króla Jana Kazimierza na tymże zamku została opisana w „Potopie”. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest pokaz sokolnika, dzięki czemu mamy możliwość zobaczenia kilku gatunków sokołów (pokazy odbywają się co ok. dwie godziny). Każdy ptak jest przywiązany a turyści mają możliwość przyjrzenia się im z bliska. Dla odważnych istnieje również możliwość założenia rękawicy na której orzeł pod okiem czujnego sokolnika ląduje. Poziom adrenaliny wzrasta, gdy ciężki ptak siada na ręce, stąd nie każdy śmiałek podejmuje się wyzwania.

Osobom lubiącym podróżowanie rowerem przypadnie do gustu ścieżka rowerowa, która prowadzi do Czerwonego Klasztoru, znajdującego się w sąsiedztwie Niżnych Sromowców. Założony w 1319 roku, a udostępniony zwiedzającym w 1993 roku stanowi kolejny zabytek ziem słowackich. Początkowo był klasztorem Kartuzów w późniejszym czasie przekształcono go w zakon Kamedułów. Zakonnicy składający tam śluby zobligowani byli do milczenia, a ich życie pozbawione było wygód. Zwiedzający mają możliwość poznania życia zakonników poprzez zachowane ruiny opatrzone krótkimi notatkami. Tutaj mamy też możliwość zapoznania się z pustynią kamedulską. Wprawdzie Czerwony Klasztor nie należy do kategorii zamków jednak zdecydowanie wart jest zaznaczenia na zamkowej mapie Słowacji.

Przemierzając Słowację Wschodnią obowiązkowym punktem jest odwiedzenie Zamku w Zwoleniu (adres: Námestie SNP 1 , 960 01 Zvolen ). Historia zamku ma ścisły związek z Ludwikiem Węgierskim, któremu przypisuje się jego wzniesienie w 1382 roku. Jako jeden z nielicznych do dnia dzisiejszego stanowi swojego rodzaju centrum kulturalno-rozrywkowe. Cyklicznie odbywające się tutaj imprezy, a także recitale w Sali Królewskiej dodatkowo zachęcają do odwiedzenia. Warto wspomnieć o tym, iż za swoją siedzibę obrała go Słowacka Galeria Narodowa.

Słowacja to wymarzone miejsce dla miłośników odkrywania zamkowych historii. Kraj naszych południowych sąsiadów obfituje w niezwykłe budowle, które kryją tajemnice oraz stanowią inspirację dla pisarzy a niejednokrotnie tło filmów historycznych. Dodatkowe atrakcje jakie przygotowują opiekunowie zabytków dostarczają niezapomnianych wrażeń nie tylko najmłodszym turystom. Dodatkowa porcja historii serwowana przy okazji zwiedzania, jest wspaniałą lekcją historii.

 

Kuchnia Słowacji

Kuchnia słowacka to przede wszystkim proste przepisy, dzięki którym można wyczarować smaczne i wyjątkowo pożywne potrawy. Wiele przysmaków tego kraju bazuje na serach, a związek słowackiej kuchni z tradycją pasterską jest doskonale widoczny na obszarach górskich. Tu wędzone sery i bryndze cieszą się wyjątkową popularnością, będąc jednym z najważniejszych składników słowackiej diety. Panierowany ser czy kluski z bryndzą – oto specjały, którymi kuchnia słowacka podbiła świat. Znane są też przepisy na słowackie zupy wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje kapuśniak podawany z chlebem. Kuchnia słowacka to nie tylko sery. To również knedle, które podawane są zazwyczaj do gulaszy lub pieczeni, a polane smacznym, gęstym sosem dostarczają sporo energii. Słowacja to jednocześnie kraj znany i ceniony za powstające tu piwa, których liczne gatunku od lat są znane i cenione w całej Europie. Innym specjałem tego kraju są wina, które szczególnie popularne są na Spiszu. Z mocniejszych alkoholi Słowacja może się pochwalić śliwowicą, której posmakować można tu w wielu miejscowościach.


Skarby słowackiej architektury

Symbolem sztuki romańskiej tego kraju stał się późnoromański kościół w Kapitule Spiskiej. Zabytkiem pochodzącym z tego okresu, który stał się jedną z najważniejszych budowli słowackich, jest też XIII-wieczna rotunda w Kremnicy.

Gotyk to styl, z którym najczęściej można się spotkać w czasie wycieczek po terenach północnej Słowacji, a w szczególności na terenie Spisza oraz Liptowa. Tu do prawdziwych perełek zaliczane są kościoły w Liptowie, Prezowie oraz w Spiskiej Nowej Wsi.

Ze względu na piękne malowidła oraz ciekawą architekturę popularnym obiektem wśród turystów odwiedzających Słowację stał się również kościół w Lewoczy. Słowacja może się też pochwalić zamkami z okresu średniowiecza. Zamki: Spiski i Trenczyński, jako najlepiej zachowane obiekty obronne z czasów średniowiecza.
Szukając architektury renesansowej, warto wybrać się do Bańskiej Bystrzycy lub Kremnicy, w których zachowały się wspaniałe, renesansowe mury miejskie.
Bardiów przyciąga z kolei pięknym ratuszem, a Lewocza staje się celem ze względu na renesansową kamienicę należącą niegdyś do Turzonów.

Piękne budowle z czasów baroku, to także kościoły w Podolińcu oraz Trenczynie. Kremnica znana jest z kolei jako miasto, w którym powstał najpiękniejszy barokowy pomnik na Słowacji.

 

Address : Radius :