Europa

Sognefjorden - najdłuższy fiord w Norwegii i EuropieNorwegia to malownicze fiordy (najpiękniejsze fiordy w Norwegii), wspaniałe krajobrazy, ale to również miasta pełne niezwykłych zabytków. To drugi najsłabiej zaludniony europejski kraj mogący pochwalić się zapierającymi dech krajobrazami oraz bogatą historią. To kraj wręcz idealny dla amatorów podróżowania pieszego i rowerowego.

Podróż do Norwegii wcale nie musi być kosztowna. Gdy zorganizujemy taką na własną rękę, możemy zaoszczędzić naprawdę pokaźną sumę pieniędzy. Tanim sposobem na podróż do Norwegii są tanie linie lotnicze, polowanie na dobrą okazję zakupu biletu. W samej Norwegii również możemy wydać mniej pieniędzy żywiąc się w supermarketach, nocując w pokojach gościnnych lub na polu namiotowym. Co więc warto zobaczyć w Norwegii?

skocznia w Holmenkollen,Oslo

1. Oslo - stolica Norwegii

Pomiędzy Oslofjord, a lasami położona jest stolica Norwegii Oslo, to zarazem największe miasto kraju, z żywą sceną społeczną i specjalnym połączeniem doświadczeń przyrody i życia w mieście. Jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie miasta jest wzgórze Holmenkollen, z którego można podziwiać i panoramę miasta i fiordy. Nie brak tu ciekawostek dla miłośników sportów zimowych. W panoramie Oslo ważne miejsce zajmuje skocznia narciarska, a wielu wrażeń może dostarczyć wizyta w muzeum narciarskim.

Wielką atrakcją jest znajdujące się w Oslo Muzeum Statku Fram oraz Muzeum Łodzi Wikingów. Warto też zajrzeć do Norweskiego Muzeum Ludowego oraz do Muzeum Muncha. Zwiedźmy także Pałac Królewski oraz potężną fortecę z czasów średniowiecza.

Lubianym miejscem na spacery i pikniki dla mieszkańców Oslo jest Park Rzeźb Vigelanda, wypełniony wieloma rzeźbami tego Norweskiego artysty. Najbardziej charakterystycznym miejscem w parku jest 17 - metrowy monolit - Monolitten - przedstawia 121 nagich postaci ludzkich. Ta ogromna rzeźba wykonywana była przez trzech kamieniarzy, którym wykonanie jej zajęło aż czternaście lat. Sam park rzeźb Vigelanda powstawał przez lat czterdzieści

2. W rejonie Oslo warto zwiedzić miejscowości takie jak: Drammen, Kongsberg czy Fredrikstad.

Drammen przyciąga pięknym fiordem oraz  ciekawą zabudową skupioną w rejonie rynku, w Kongsberg warto odwiedzić Muzeum Górnictwa oraz Muzeum Narciarstwa. Natomiast miasto Fredrikstad mający charakter twierdzy, słynie z potężnego mostem oraz starej zabudowy,

3. Nordkapp i Spitsbergen

Dla tych, którzy lubią przygodę ciekawą opcją jest podróż na Przylądek Północny / Nordkapp - skalisty przylądek położony w gminie Nordkapp na wyspie Magerøya, który połączony jest z ze stałym lądem podmorskim tunelem. Nordkapp nie jest jednak najdalej wysuniętym na północ punktem Europy, a jest nim mniej znany przylądek Knivskjellodden.

Nordkapp swą sławę zawdzięcza charakterystycznemu stromemu zboczu oraz, że właśnie tutaj swój bieg kończy międzynarodowa trasa numer E69. (http://www.nordkapp.no/en/)

Ekstremalna przygoda to także podróż na Spitsbergen – największą wyspę Norwegii, położoną w archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym.

4. Warto też zajrzeć do Bergen znajdującego się w południowej części kraju.

Jedną z atrakcji  jest zabudowa starego miasta. W mieście  znajdują się także unikalne muzea, jak choćby:  Muzeum Hanzeatyckie czy Muzeum Morskie. Poza tym ciekawą atrakcją będzie wycieczka koleją linowo-terenową Fløibanen, która łączy Bergen ze szczytem góry Fløyen. Bergen jest drugim co do wielkości miastem w Norwegii. Szczyci się krajobrazem gdzie góry spotykają się z morzem, miasto zwane Bramą do fiordów jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.Tutaj można wędrować przez historię lokalnego społeczeństwa, po czym kontynuować zwiedzanie najpiękniejszych fiordów Norwegii.

http://www.visitbergen.com/en/

Droga atlantycka, Norwegia

5. Atlantic Ocean Road (Atlanterhavsveien) - droga o długości 8 kilometrów pomiędzy miejscowościami Vevang, a Karvag, leży na styku Oceanu Atlantyckiego i  Morza Norweskiego.

Wyróżnia się ostrymi zakrętami,  licznymi wzniesieniami i spadkami, a wszystko łączy 8 mostów  pomiędzy wysepkami  na wodach zatoki Hustadvika. To jedna z najbardziej malowniczych dróg na świecie, trasa została oznaczona jako oficjalny narodowy szlak turystyczny w Norwegii. Jadąc z półwyspu Romsdal  na wyspę Averøya przejedziemy przez szczególnie charakterystyczny Most Storseisundet, zbudowany w formie artystycznego łuku. Ze względu na oryginalny kształt nazywany jest także pijanym mostem, ma 260 metrów długości oraz 23 wysokości.

Na trasie wyznaczone są cztery miejsca przeznaczone na postój, gdzie możemy wysiąść z samochodu, odpocząć, podziwiać wspaniały krajobraz i oddychać słonym czystym powietrzem. Na okolicznych wyspach powstały liczne miejsca turystyczne, w tym restauracje, ośrodki wędkarskie i ośrodki nurkowania.

W czasie spokojnej pogody będziemy podziwiać życie ptactwa, fok, a mając szczęście możemy dostrzec nawet wieloryba. W tym rejonie nierzadko także spotkamy sztormową aurę, wówczas należy zachować szczególną ostrożność, bowiem wtedy, przez niżej położone części trasy przelewają się morskie fale. Jednak nawet w taką pogodę podróż z pewnością dostarczy wielu niezapomnianych przeżyć i emocji.

Co warto zobaczyć poza pięknymi widokami w okolicy Drogi Atlantyckiej :

  • jadąc od strony miasta Kristiansund dodatkową atrakcją jest przejazd tunelem pod Atlantykiem, podróż trwa ok. 30 minut.
  • stary drewniany kościół z 1300 roku  oraz skansen w miejscowości Kvernes
  • jaskinię Bremsnes położoną na  zboczu góry Bremsneshatten
  • lubiących wędkować zachęcamy do przepłynięcia statkiem na wyspę  Håholmen, gdzie organizowane są  wycieczki dla wędkarzy

6. Znacznie bardziej znane są jednak drogi pełne serpentyn i ostrych zakrętów. To np. słynna Droga Orłów oraz konkurująca z nią Droga Trolli.

7. Miłośnikom pięknych widoków i mocnych wrażeń z pewnością przypadną do gustu norweskie klify jak Preikestolen czyli Ambona, które to górują nad całą okolicą ponad 600 metrów nad powierzchnią wody. Preikestolen pomimo przerażającej wysokości nie posiada żadnych barierek, ani zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości, lecz pomimo to nie odnotowano w tym miejscu żadnego wypadku.

rasa kolejki Flåm (Flåmsbana)

8. Dla osób, które wolą podziwiać piękne widoki z innej perspektywy, z pewnością atrakcyjna okaże się podróż kolejką Flam, która to dzielnie sunie wzdłuż wodospadów, pomiędzy stromymi górami by zakończyć swoją trasę przy jednym z najbardziej spektakularnych fjordów Norweskich - Aurlandsfjordzie. http://przeglad-turystyczny.pl/europa/63-trasa-kolejowa-flam-w-norwegii

9. Warto odwiedzić również Trondheim (wcześniej nazwane Kaupangen, Nidaros i Trondhjem). To trzecie co do wielkości miasto w Norwegii. Była to pierwsza stolica kraju około 1000 lat temu, a zatem to najlepsza lokalizacja do odkrywania średniowiecznej Norwegii. Choć Trondheim jest starożytnym miastem, ma nowoczesną duszę, a także nowoczesną architekturę. Tutaj szczególnie polecamy zwiedzić gotycką Katedrę Nidaros z 1152 roku i muzeum muzyczne Ringve Museum. Będąc w Trondheim warto wybrać się na Wyspę Mnichów, gdzie w znajduje się klasztor benedyktyński z XI wieku


10.Polecamy również Varanger – miejscowość położona na półwyspie o tej samej nazwie. Tu nadal można spotkać Kvenów - ludność pochodzenia fińskiego mająca swą własną tradycję i odrębną kulturę.

Address : Radius :