Europa

Górzysty krajobraz Rumunii

Rumunia to kraj wyjątkowy, kojarzona głównie z zamkami i wędrówkami śladami wampirów, położona w południowo-wschodnim zakątku Europy. Rumunia to też zabytki sakralne, malowane klasztory w rejonie Neamt, jak i drewniane cerkwie Marmaroszu (Maramureszu), a 8 z nich wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

To też różnorodność krajobrazu, który łączy wysokie góry, wzgórza, równiny, a delta Dunaju odpowiada różnorodności zwyczajów i tradycji, historii i kulturze rumuńskiego kraju. To także kraj przyjazny dla turystów, tutejsi ludzie są gościnni o radosnym usposobieniu, nawet stolica – Bukareszt (rum. Bucuresti) nazwę wzięła od słowa „bucura”, co oznacza  „radość”.

Zamek Peles, Rumunia

Na jakie skarby napotkamy wędrując po Rumunii?

Maramuresz - Piękna kraina

Nie ma wiele miejsc, które zostały obdarzone takim połączeniem doskonałego piękna. To sprawia, że Rumunia to kraj pożądany przez turystów. Czas więc porzucić wszelkie uprzedzenia i przygotować się do miłych niespodzianek.

Marmarosz  - kraina historyczna w Rumunii

Każdy region ma swoje własne cechy, specjały kulinarne aż po styl architektoniczny. Z klasztorów do muzeów i od słonecznych kurortów nadmorskich do nowoczesnych uzdrowisk. Cała ta różnorodność przyczynia się do ochrony i waloryzacji kulturowej rumuńskiej tożsamości.

piękne zabytki w Rumunii dla turystów

Ten, kto nie zna Rumunii, będzie musiał poświęcić sporo czasu, aby w pełni odkryć wszystkie wartości i piękno. Poniżej postaramy się przedstawić, listę największych atrakcji Rumunii, nawet jeśli stanowią one tylko niewielką część tego, co można zobaczyć. Jednak naszą radą jest, aby odwiedzić Rumunię wzdłuż i w szerz, od gór aż po morze.

 

1. Bukareszt

Atrakcje w Bukareszcze - Bukareszt

Bukareszt, stolica Rumunii i najważniejsze jej miasto, jest również punktem wyjścia dla wycieczek w całym kraju. Bukareszt warto odwiedzić zwłaszcza dla jego zabytkowego centrum, wciągający labirynt wąskich uliczek, gdzie znajdują się tradycyjne restauracje, eleganckie sklepy i popularne puby, które najlepiej przypominają nam pseudonim  "Mały Paryż".

Gdybyśmy mieli malować Bukareszt w różnych kolorach, odpowiadających specyfice wybranej okolicy, tęcza w kolorach nie wystarczy. Od zabytkowych budynków po wille, od bloków mieszkalnych do dużych centrów handlowych i pięknych parków, które zapraszają każdego.

Większość turystów swą rumuńską przygodę rozpoczyna w Bukareszcie. Rumuńska stolica ma się czym pochwalić, a do jej symboli należą te budowle, które wzniesiono po wojnie w duchu socrealizmu. Najważniejszą budowlą jest w tej kategorii Pałac Parlamentu – największy na świecie budynek rządowy. Nie brakuje w Bukareszcie jednak i tych zabytków z długą i nieraz bardzo ciekawą historią np. Pałac Królewski, gdzie w murach mieści się obecnie Narodowe Muzeum Sztuki.
Goszcząc w rumuńskiej stolicy koniecznie trzeba wybrać się na spacer po dzielnicy Liscani, znanej z zabytkowych budowli. Na tej pięknej starówce można odpocząć w przytulnych kafejkach, czekają tu także liczne galerie sztuki.

Warto też w trakcie wycieczki do Bukaresztu zwiedzić pałac Sutu, w którym pod koniec XIX wieku odbywały się wystawne bale.

Bukareszt to również nieco specyficzna (jak na wielkie miasto) placówka muzealna. To Muzeum Rumuńskiego Chłopa, w którym można zdobyć ogromną wiedzę na temat rumuńskiego folkloru. Bukareszt może się też pochwalić ciekawym skansenem, jakim jest Muzeum Wsi – jedna z największych w Europie ekspozycji pod gołym niebem.

 

2. Delta Dunaju

Delta Dunaju w Rumunii

Unikalną atrakcją przyciągającą botaników, przyrodników i obserwatorów przyrody z całej Europy jest delta Dunaju. Pod koniec swojej długiej podróży po Europie, Dunaj tworzy prawdziwe królestwo wód i krajobraz niezrównanej urody. Uznany za rezerwat biosfery, Delta Dunaju jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków UNESCO w Rumunii.

Uzwojenia rzeki łączą się w sieci kanałów i jezior strzeżonych przez wydmy porośnięte wiekowymi dębami i subtropikalnymi lianami, tworząc wspaniałe krajobrazy. Zalecamy, aby spróbować podróży statkiem przez tysiące kanałów, które z pewnością okażą się wspaniałym doświadczeniem. Delta zamieszkana jest przez wiele gatunków ptaków, zwierząt i owadów, niektóre z nich można znaleźć tylko tutaj.

Zachód słońca nad Dunajem - Rumunia

Jednak Delta to królestwo nie tylko dla wodnych roślin i zwierząt, ale także dla obserwatorów ptaków i rybaków. Przygotuj się na ucztę rybną z sosem czosnkowym i dodatkiem innych aromatycznych roślin.

 

3. Morze Czarne w Rumunii - słońce, plaża, woda

Morze Czarne - Piękna plaża

Warto wybrać się na tereny Bukowiny oraz zajrzeć na rumuńskie Lazurowe Wybrzeże. Wybrzeże Morza Czarnego jest głównym obszarem turystycznym, biorąc pod uwagę dużą liczbę rumuńskich i zagranicznych turystów, którzy tutaj przyjeżdżają, aby cieszyć się z piasku i wody morskiej.

Morze w Rumunii - Plaża

Białe, gładkie plaże, ciepła woda, w ponad 5 miesiącach palące słońce. Oprócz opalania i pływania, turyści mogą również korzystać z oferty sportów wodnych, takich jak nurkowanie, łodzie i przejażdżki rowerem wodnym, narty wodne, windsurfing lub paralotnie.

wybrzeże Rumunii - Morze Czarne

Na południe od Konstancy, jest łańcuch wspaniałych kurortów idealnie nadaje się dla wszystkich, wśród których Mamaia, Costineşti i Vama Veche są najbardziej popularne.

 

4. Zamki i pałace - tajemnicza i malownicza Rumunia

Zamki w Rumunii

Rumuńskie zamki i pałace zawdzięczają swoją sławę dzięki architekturze, elegancji pełnym wdzięku, umieszczone w malowniczych krainach, które ukrywają bezcenne skarby.

Różnorodny i niepowtarzalny styl łączy się z tradycyjnymi elementami, które okazują się imponującą bogatą architekturą. Są to zarówno style od średniowiecznego gotyku do włoskich i niemieckich elementów renesansowych. Swój wydźwięk ma także kultura mołdawska i bizantyjska.

Warto zwiedzić słynny Szlak Drakuli. Na trasie można ujrzeć wspaniałe zamki królewskie i rycerskie, w najpiękniejszej z rumuńskich krain – Siedmiogródzie. To właśnie tu znajduje się Zamek w Branie (Dojazd | Adres: Strada General Traian Moșoiu 24, Bran, Rumunia http://www.bran-castle.com/), w którym możesz spróbować poszukać Draculi. Nawet jeśli nie ma szans na znalezienie wampira, legenda jest wciąż żywa.

Niedaleko Gór Fogaraskich, okręgu Ardżesz, na szczycie wzgórza nad doliną rzeki, usytuowane są ruiny zamku Poienari znane głównie dzięki Władowi Palownikowi. Dotrzeć tu możemy niesamowicie malowniczą Trasą Transfogarską.

Na Szlaku Drakuli można też zwiedzić miasta z pięknymi starówkami. To Sybin i Braszów, obok których trudno przejść obojętnie. Wędrując przez Siedmiogród koniecznie trzeba zwiedzić słynne warownie chłopskie, w których miejscowa ludność broniła się w czasie tatarskich i tureckich najazdów.

 

Mroczne zamki w Rumunii

Wiele z tych zamków i pałaców są prawdziwymi arcydziełami wpisanymi na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Co więcej, są one jedną z głównych atrakcji Rumunii, przyciągają rocznie miliony turystów.

Możesz również zobaczyć Zamek Peles, który uważany jest za miniaturę Wersalu. (Adres: Aleea Peleșului 2, Sinaia, Rumunia) Strona zamku: http://peles.ro/

Rumuńskie zamki to średniowieczne surowych twierdz po nowoczesne, luksusowe pałace - tutaj mamy je wszystkie - i nie ma wątpliwości, że wszystkie te zabytki oczarują.

 

Zamek w Hunedoarze

Zamek w Hunedoarze

Podróżując przez Siedmiogród (Transylwanię) polecamy zjechać z głównej trasy i zwiedzić jeden z najpiękniejszych rumuńskich zamków: Warownia w Hunedoarze ((ro. Castelul Corvinilor) na wschodzie wzgórza grupy górskiej Poiana Ruscă oparta o skaliste klify. (Adres: Strada Castelului 1-3, Hunedoara, Rumunia).

Do tej pory zamek pozostaje w cieniu pozostałych słynnych zamków rumuński. Tutaj jest o wiele bardziej kameralnie z mniejszą liczbą turystów. (oficjalna strona zamku w Hunedoarze: http://www.castelulcorvinilor.ro/?lang=en )

Zamek to królewska rezydencja fortyfikacyjna lecz nie dane było mu pełnić funkcji zbrojnej czy obronnej. Warownia została wybudowana w stylu gotyckim w XV wieku. Do mrocznego zamku prowadzi nas piękny most (kiedyś zwodzony), dalej już możemy podziwiać urok zamku z bliska i wnętrza warowni.

Warownia w Hunedoarze nocą


5. Droga Transfogaraska (Trasa Transfogarska) - Jedna z najbardziej malowniczych i krętych tras górskich w Europie (rum. Transfăgărășan)

Droga krajowa DN7C łączy dwa miasta: Sybin w Siedmiogrodzie i Pitesti na Wołoszczyźnie, przecinając z północy na południe najwyższe pasmo Karpat - Góry Fogaraskie, po jednej stronie dostrzeżemy szczyt Moldoveanu, po przeciwnej Negoiu. Najlepiej podróżować od północy, wtedy widoki są niesamowite, w najwyższym punkcie wzniesiemy się na wysokość 2034 m n.p.m. Głowna część trasy to odcinek ok. 90km długości.

Trasa Transfogarska

Przemierzając tą malowniczą trasę oprócz niezwykłych widoków napotkamy na kilka atrakcji:

  • przejedziemy przez 5 wiaduktów, kilka niewielkich tuneli, a przede wszystkim pokonamy niezliczoną liczbę zakrętów
  • napotkamy na zaporę na rzece Ardżesz wznosząca się na wysokość 160 metrów, która tworzy jezioro Vidraru
  • zwiedzimy zamek Poienari należący do Włada Palownika (pierwowzoru Drakuli)
  • zobaczymy jezioro Bâlea, które leży w najwyższym punkcie trasy
  • przejedziemy najdłuższym tunelem w Rumunii (884 m)

Zapora na rzecze Ardżesz i Jezioro Vidraru

Liczne serpentyny na drodze sprawiają, że na trasie obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h, powinniśmy także uważać na liczne kamienie, które mogą znaleźć się na trasie. Planując podróż warto wiedzieć, że tunel w najwyższym punkcie trasy ze względu na zalegający śnieg i mocny wiatr, otwarty jest przeważnie od maja do października. Najbezpieczniejszą porą będzie jednak okres od końca czerwca do końca sierpnia. Podróżując możemy także odpocząć w jednym z kilku przydrożnych moteli.

Serpentyny, droga DN7C

 

6. Karpaty

Karpaty - dzikie wysokie góry w Rumunii

Bez wątpienia, Karpaty oferują najpiękniejsze krajobrazy w Rumunii. Ich geologiczna mozaika wyraża się poprzez spektakularne wąwozy, jaskinie, wodospady i górskie szczyty - wszystkie z własną legendą. Krajowe i naturalne parki chronią unikalne lub zagrożone gatunki roślin i zwierząt. Karpaty dostarczą wiele ciekawych możliwości na wspaniały urlop w okresie letnim: wspinaczka, turystyka i inne sporty górskie na klifach, polowania w lasach, które należą do najbogatszych w Europie pod względem dzikich zwierząt i zasobności ryb w rzekach.

Karpaty, Rumunia

Dla aktywnych nie brak w Rumunii pięknych tras pieszych. Szczególnie atrakcyjne są pod tym względem rumuńskie Karpaty. Malowniczy przełom Dunaju oraz słynne Żelazne Wrota – to miejsca, których w trakcie wycieczki po tym kraju pominąć nie można.

Geograficznie rumuńskie góry należą do tego samego łańcucha co nasze, rodzime Tatry i Beskidy, czyli do Karpat.

Dzielą się na trzy główne grupy: Karpaty Wschodnie, Karpaty Południowe i Góry Zachodnio-rumuńskie.

Najciekawsze są Karpaty Południowe oraz najwyższe pasmo Karpat Wschodnich – Góry Rodniańskie.

Spośród Karpat Południowych na uwagę zasługują pasma Parângu, Bucegi, Retezatu, Piatra Craiului oraz najwyższe pasmo Rumunii – Fogarasze.

Parâng i Retezat to górskie pasma o wysokości polskich Tatr. Tutejszy krajobraz jest pełen skalistych turni, jeziorek polodowcowych i przemykających wśród skał kozic.

Trzeba uważać na brak wysoko położonych schronisk (wędrując powinniśmy  mieć ze sobą namiot) oraz na słabo oznakowane szlaki poza głównymi trasami.

Bucegi to dziwaczne góry ukształtowane w formie płaskowyżu na wysokości ponad dwóch tysięcy metrów.

Piatra Craiului to kilkunastokilometrowy skalisty grzbiet o wysokości przekraczającej dwa tysiące metrów, złożony z wapienia, przez co ma biały kolor i wygląda niesamowicie.

Najpopularniejsze są jednak Fogarasze. Na najwyższe rumuńskie pasmo wytrawny górski turysta musi zarezerwować przynajmniej tydzień. (tutaj na grzbietach także nie ma schronisk). Jedno z niewielu miejsc gdzie można przenocować na głównym szlaku to położona nad jeziorem Bâlea Lacul, zamieniona w hotel, była rezydencja Ceaucescu. Do hotelu możemy dostać się również samochodem, bowiem przez środek Fogaraszy biegnie widokowa trasa transfogaraska.

 

Mapa Rumunii (źródło: wikipedia)

7. Dla zachłannych podróżujących po Rumunii polecamy:

  • W rejonie Maramuresz: zwiedzić Klasztor w Barsanie, a w Sapancy Wesoły Cmentarz.
  • W Bukowinie położonej między Karpatami Wschodnimi, a środkowym Dniestrem Kopalnię soli w Kaczykach (Cacica) i Monastyr Sucevița – obronny monastyr miejscowości Suczawica
  • W krainie Mołdawia: zobaczyć Wąwóz Bicaz (Cheile Bicazului) i Lacu Roşu (Czerwone Jezioro) w Górach Hasmas
  • W Siedmiogrodzie (Transylwanii): poznać Salina Turda - Kopalnię Soli w Turdzie; Kościół warowny w Biertanie; Wąwóz Turda o długości 3km z pionowymi skałami o wysokości do 300m
  • Na Wołoszczyźnie (Valahia): wybrać się do malej miejscowości Horezu (region Valce), którą warto odwiedzić ze względu na produkowaną tutaj ceramikę, która jest ręcznie robiona w pracowniach lokalnych; Monastyr w Horezu założony w 1690 przez księcia Konstantyna Brincoveanu w miasteczku Horezu oraz Wulkany błotne (Vulcani Noroiosi)
  • Krainy Banat i Kriszana: Băile Herculane – miasto położone w Karpatach Południowych, znane od czasów rzymskich, uzdrowisko z gorącymi źródłami radioaktywnymi.

 

Porady dla podróżujących po Rumunii - Informacje podstawowe:

  • Walutą Rumunii jest lej, którego kurs jest zbliżony do polskiej złotówki, ceny i dostępność produktów podobne są do tych w Polsce, a z pewnością niższe niż we Włoszech czy Grecji. W sezonie lokalne owoce można kupić bardzo tanio (np. arbuzy).
  • Rumuńskie drogi główne są w przyzwoitym stanie. Warto być ostrożnym podczas podróży nocą, wówczas można napotkać na nieoświetlone furmanki lub pasące się obok drogi bydło. Podróżując samochodem, mając na uwadze słabe zaludnienie kraju (głównie w górach) oraz niewiele dobrych warsztatów samochodowych, powinniśmy wykupić pełne uzbezpieczenie samochodu - pakiet assistance. Podróżując samochodem powinniśmy bacznie obserwować znaki drogowe i ograniczenia prędkości ponieważ rumuśska policja jest regorystyczna (nakłada wysokie mandaty, a również mooże czasowo zatrzymać prawo jazdy)
  • Telefon kierunkowy międzynarodowy do Rumuni z Polski to: +40
  • Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii
    ambasador: Marek Szczygieł
    Adres ambasady: Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
    Telefon dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
    E-mail: bukareszt.wpe(at)msz.gov.pl
    http://www.bukareszt.msz.gov.pl/pl/

 

Klimat i Temperatury w Rumuni:

Rumunia położona jest w strefie klimatu kontynentalnego umiarkowanego. Zróżnicowanie terenu oraz wpływ pasma Karpat powodują występowanie znaczących różnic klimatycznych między poszczególnymi regionami. Wzdłuż wybrzeża Morza Czarnego występuje umiarkowany klimat morski z ciepłym latem i dość łagodnymi zimami z dodatnią temperaturą, natomiast w lecie średnia temperatura to ok. 25°C. Wnętrze kraju posiada cechy klimatu kontynentalnego z ciepłym latem i mroźnymi zimami. Opady występują cały rok, a ich szczyt przypada na miesiące: maj i czerwiec.

Średnie temperatury w Rumunii.

Miesiąc
Średnia temperatura maksymalna(°C)
Średnia temperatura minimalna(°C)
Średnia temperatura wody w Morzu Czarnym(°C)
Styczeń 2 °C
-7 °C
7 °C
Luty 4 °C
-3 °C
5 °C
Marzec 9 °C -1 °C 6 °C
Kwiecień 16 °C 6 °C 10 °C
Maj 22 °C 11 °C 15 °C
Czerwiec 26 °C 15 °C 20 °C
Lipiec 29 °C 17 °C 23 °C
Sierpień 29 °C 17 °C 24 °C
Wrzesień 24 °C 12 °C 21 °C
Październik 18 °C 8 °C 17 °C
Listopad 10 °C 2 °C 13 °C
Grudzień 4 °C -3 °C
9 °C

Dane w tabeli opierają się na długoterminowych informacjach, jednak mogą wystąpić lokalne odchylenia. Zimą jest cieplej wzdłuż Morza Czarnego, a chłodniej w górach (Karpaty). Wysoko w  Transylwanii temperatura może spaść w okolice -30 stopni Celsjusza.

 

Rumunia to piękny kraj, w którym nie brak turystycznych atrakcji, zarówno cennych okazów przyrody jak i zabytków kultury. Można powędrować po górach, zobaczyć zamki owiane tajemnicą legend lub wypocząć nad Morzem Czarnym. Wakacje w tym kraju mogą być niezapomniane nie tylko dzięki temu co można zwiedzić, ale również dzięki ludziom, którzy potrafią zarazić człowieka pozytywną energią.

 

Address : Radius :