Nad Jeziorem - Polska

Sieraków w Krainie Stu JeziorWiosna to prawdopodobnie najpiękniejsza pora w roku, warto więc wykorzystać ten czas w pełni, niekoniecznie podczas dwutygodniowego urlopu, a wystarczy dwu trzydniowy ciepły weekend i ciekawy, niedaleki kierunek podróży. Jednym z takich regionów jest Wielkopolska Kraina Stu Jezior – szlaki konne, czyste jeziora, lasy oraz liczne atrakcje, a przede wszystkim obcowanie z przyrodą. Tutaj napotkamy na kilkadziesiąt pięknych jezior, z tym największym - Jeziorem Chrzypskim o powierzchni ponad 300 hektarów i  najgłębszym - Jeziorem Śremskim o głębokości 45 metrów.

Kraina 100 Jezior

Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie

Północny obszar pojezierza zajmuje dolina Warty, występuje tutaj krajobraz wydmowy, jest także Puszcza Notecka i płytkie jeziora wytopiskowe.

Południe to wijące, pofalowane krajobrazy z polodowcowymi jeziorami. Zaludnienie jest tutaj niewielkie, a wartości przyrodniczej dodają często spotykane lasy.

Samo Nadleśnictwo Sierakowskie to powierzchnia ponad 700 ha, podzielona na 64 strefy ochronne.

To wyjątkowe miejsce -  Na pojezierzu powstało 13 rezerwatów przyrody:

Rezerwat Leśny: Buki nad J. Lutomskim, Sieraków

W gminie Sieraków

 • Rezerwat faunistyczny: Czaple Wyspy (najstarszy w tym obszarze, utworzony w 1957 roku, ochrona obejmuje dwie wyspy na Jeziorze Kłosowskim. Tutaj wylęgają się rzadko spotykane czaple siwe, sokoły wędrowne czy kormorany. W okolicy spotkamy zwierzynę leśną: sarny, jelenie czy dziki; jak również piękne drzewa: stare dęby, jawory, wiązy, akacje, a w runie napotkamy na ciemiężyka białokwiatowego, koniczynę dwukłosą, konwalię majową, dzwonka brzoskwiniolistnego czy bodziszka czerwonego)
 • Rezerwaty leśne: Buki nad jeziorem Lutomskim i Cegliniec
 • Rezerwat torfowiskowo-przyrodniczy Mszar nad jeziorem Mnich

Bodziszek czerwony

Dzwonek brzoskwiniolistny

Rezerwaty florystyczne:

 • Dolina Kamionki (gmina Międzychód)
 • Rezerwat Jeziora Gołyńskiego (gmina Pszczew; najmniejszy; zajmuje około 3ha)

 

 • Rezerwat Krajobrazowy: Bukowy Ostrów w gminie Kwilcz (najmłodszy; rok założenia:2006)
 • Rezerwat wodny: Jezioro Wielkie w gminie Trzciel (największy, o powierzchnii ok. 235 hektarów)
 • Rezerwat przyrody im. Bolesława Papi na płytkim, zarastającym jeziorze Zgierzynieckim wraz z otaczającym go łąkami i zabagnionym brzegiem (Gmina Lwówek). Powstał w 1974 roku celem ochrony miejsc lęgowych rzadko występujących gatunków o charakterze reliktowym w północnej części dorzecza Mogilnicy.

Jelenie na polanie

Sarny

Pozostałe rezerwaty leśne:

 • Kolno Międzychodzkie (gmina Międzychód)
 • Las Grądowy nad Mogilnicą i Jakubowo (w gminie Pniewy)
 • Wielki Las (gmina Lwówek)

 

Jazda konna dla każdego

Kraina Stu Jezior słynie z wielu stadnin, gdzie można podjąć nauki jazdy konnej. Zwłaszcza stadnina w Sierakowie, która znana jest z najpiękniejszych koni w Polsce warta jest uwagi. Poza tym, można wypożyczyć tutaj bryczki i na nich zwiedzać okolicę. Ciekawostką jest fakt, że kilka bryczek z sierakowskiej stadniny było wykorzystanych na planie „Ogniem i Mieczem”.

Na licznych stadninach poza dorosłymi końmi krwi arabskiej, dostępne dla turystów są także kuce, które z powodzeniem przypadną do gustu dzieciom. Konna przejażdżka to ciekawa alternatywa do wycieczki rowerem czy pieszych wędrówek.

Ptasi raj

Jednym z ciekawszych punktów w tym obszarze jest rezerwat faunistyczny „Czaple Wyspy”. Z Sierakowa dotrzeć tu można żółtym szlakiem podążając w kierunku północnym urokliwą trasą w dolinie Warty. Następnie skręcając w głąb puszczy napotkamy na jeziora Mnich, Kłosowskie i Lichwińskie. Dalej wędrując równoległym szlakiem czarnym napotkamy na jedno z najpiękniejszych jezior w puszczy - Jezioro Kłosowskie z dwoma wyspami.

Te dwie wyspy o powierzchni ponad 8 ha porośnięte są w większości lasem sosnowo-bukowym. Ich nazwa pochodzi od czapli siwych, które zamieszkiwały te tereny. Tutaj  podziwiać możemy kanie czarną i rudą, kormorany oraz sokoły wędrowne.

Sokół

Warto też zwrócić uwagę, że w sierakowskich lasach napotkać można na gniazda orła bielika, największej sowy w Europie – puchacza, czy sokoła. Gatunki te są chronione, a ich gniazda objęte specjalnymi strefami, tak, aby zapewnić ptakom spokój, oraz powrót w to samo miejsce.

Szlaki turystyczne w okolicy

Wielkopolska to sieć ponad 5700 km szlaków turystycznych, pieszych i rowerowych. Większość z nich jest odpowiednio znakowana, aby zapewnić turystom zwiedzanie miejsc szczególnie urokliwych i ciekawych.

Ciekawe krajobrazy i jeziora będą idealnymi celami podróży. Godne uwagi są okolice Międzychodu, Wolsztyna, Leszna, czy Kalisza, ale też pojezierze Wałeckie, czy całe pojezierze Międzychodzko- Sierakowskie.


Do kolejnych punktów turystycznych należy dodać szlaki kajakowe. Liczne jeziora, rzeki i kanały sprzyjają rozwojowi kajakarstwa, czy to zawodowemu, czy turystycznemu. Walory krajobrazowe, zróżnicowany stopień trudności szlaków wodnych to ciekawa opcja spędzenia czasu w Krainie Stu Jezior.

Jeziora nie tylko na Mazurach

Jezioro Chrzypskie, Pojezierze Poznańskie

Choć, gdy mówimy o polskich jeziorach od razu przychodzą nam na myśl Mazury, to jednak Kraina Stu Jezior, choć mniej popularna warta jest odwiedzenia.

W samej Krainie 100 Jezior można znaleźć kilka pięknych i urokliwych kąpielisk, a największym z nich jest to znajdujące się w Mierzynie. Natomiast Jezioro Margonińskie jest jedynym w Wielkopolsce, gdzie z powodzeniem można jeździć na nartach wodnych, do dyspozycji turystów jest także park wodny usytuowany na samej plaży. W samym sercu Poznania polecamy Jezioro Maltańskie, które kusi bogatą ofertą rekreacyjno sportową.

Okolica to nie tylko piękna przyroda. Poza tym, odwiedzając Sieraków warto zwiedzić:

 • XIV wieczny Zamek Opalińskich  /  Muzeum Zamek Opalińskich (Adres: Stadnina 3a, Sieraków)
 • Kościół pobernardyński
 • Synagogę z 1889 roku
 • most betonowy nad Wartą

, a Międzychód:

 • unikalną zabudowę miasta z  XVIII wieku
 • kościół pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela z XVI wieku
 • artezyjską studnię głębinową  w centrum miasta
 • Muzeum Regionalne w Międzychodzie (Adres: 17 Stycznia 100, Międzychód)
 • kościół  gotycki w Kamionnie z 1499 roku

 

Czysta woda, lasy, bogata fauna to raj nie tylko dla wędkarzy i grzybiarzy, to także miejsce dla wszystkich, którzy kochają odpoczynek w otoczeniu przyrody. Polecamy przyjechać, spędzić kilka dni w domku letniskowym z dala od codziennego zgiełku i pośpiechu, i przekonać się o niepowtarzalności tego regionu.

 

Address : Radius :