Wakacje nad morzem niekoniecznie muszą wiązać się tylko z wylegiwaniem na plaży, opalaniem w pełnym słońcu, kąpielami w Bałtyku, czy leniwymi wieczornymi spacerami z przerwami na lody, gofry czy rybkę. Szczególnie kiedy nie pozwala na to pogoda, jest zimno i pada deszcz. Poniższe informacje będą również przydatne dla osób planujących urlop lub kilkudniowy wypoczynek nad polskim morzem na jesień lub wiosnę, a nawet gdy pogoda dopisuje warto urozmaicić wolny czas dodatkową atrakcją.
Miasto Sopot jest jednym z najpiękniejszych kurortów nadmorskich oraz miastem uzdrowiskowym położonym na Pobrzeżu Gdańskim. Wraz z Gdańskiem i Gdynią tworzy Trójmiasto jak również jest to najmniejsze pod względem ludności miasto na prawach powiatu w Polsce. Pierwsze wzmianki o Sopocie pojawiają się w XIII w. kiedy to małą wioskę rybacką o tej nazwie, książę pomorski Mściwój II podarował cystersom oliwskim.
Wakacje nad polskim morzem nie muszą być nudne, choć bardzo często pogoda nie rozpieszcza wczasowiczów. Dostęp do plaż, możliwość uprawiania sportów wodnych, ale również dostęp do parków krajobrazowych sprawiają, że z roku na rok rośnie zainteresowanie wczasami nad morzem.
Czy wiesz, że Mierzeja Helska ma najwięcej słonecznych dni w roku? A plaża w Trzęsaczu znajduje się pod wysokim klifem, dorównującym 5 – piętrowemu budynkowi?
Szacuje się, że każdego roku ok. 6-7 mln Polaków szuka odpoczynku nad Bałtykiem, w towarzystwie szumu fal i złotego piasku. Wybór miejsca na wypoczynek jest kwestią niezwykle istotną - która plaża jest najczystsza, a która najbardziej atrakcyjna dla dzieci? Czy na wymarzone wakacje nad morzem możemy zabrać swojego pupila?
Łeba to nadmorskie miasto położone w powiecie lęborskim przy ujściu rzeki Łeby do Bałtyku. Początkowo była to rybacko-szkutnicza wieś. Po zagarnięciu Pomorza przez Zakon Krzyżacki rozwijała się, aż do uzyskania praw miejskich w 1357 roku. Później przechodziła z rąk do rąk – książąt pomorskich, Polski, Brandenburgii, Prus, Niemiec. W XVI wieku Łebę musiano relokować na wschód od ujścia rzeki z powodu huraganów i powodzi, które zniszczyły zabudowania, ukryte obecnie pod ruchomymi wydmami. Rozwój turystyki na dobre rozpoczął się na początku XX-wieku, gdy niemieccy artyści, szczególnie malarze, tłumnie szukali tutaj inspiracji. Do Polski Łeba trafiła po II wojnie światowej. Największy boom jako kurort i miejsce spędzania wakacji przeżywa od czasu budowy nitki kolejowej oraz wybudowania dużej liczby zakładowych domów wczasowych w latach 70-tych, nieprzerwanie aż do dziś.
Chłapowo to niewielka miejscowość w województwie pomorskim w gminie Władysławowo. Pierwsza wzmianka o Chłapowie pochodzi z roku 1359 i nazwę wsi zapisano wtedy po niemiecku jako Klappow. Chłapowo to typowa wieś rybacka, w której do dzisiaj zachowało się wiele chałup o tradycyjnej dla tego regionu konstrukcji. Centrum wsi wyznacza przepiękna przydrożna kapliczka z XIXw.
Sianożęty to nadmorska wieś letniskowa w północno-zachodniej Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie. Jest to dawna wioska rybacka. Pierwsze informacje o osadzie pochodzą z 1255 r. W źródłach pisanych miejscowość pojawia się ponownie dopiero w 1498 r., a następny zapis o tym miejscu pochodzi z początku XVII w. Już od dawnych lat Sianożęty reklamowane było jako małe kąpielisko, które odwiedzają kuracjusze szukający spokoju.
Gąski to niewielka, letniskowa miejscowość położona na wybrzeżu zachodnim, nieopodal Mielna i Kołobrzegu, w powiecie koszalińskim. Pierwsze informacje o wiosce pochodzą z 1628 r. To co wyróżnia te miejscowość od innych nadmorskich wsi to fakt, iż Gąski nie posiadają zwartej zabudowy. Domy oddalone są od siebie o kilkadziesiąt, a czasem o kilkaset metrów. Niemal każde gospodarstwo prowadzi działalność wczasową. Gąski są ładnie usytuowane wśród pól, trochę na uboczu cywilizacji. W wiosce działa również niewielka baza rybacka. Miejscowość znajduje się w całości w obrębie obszaru chronionego krajobrazu Koszalińskiego Pasu Nadmorskiego.
Niepowtarzalny klimat miasta tworzą wyjątkowe miejsca, którymi Sopot szczyci się przed swoimi gośćmi. Co zwiedzić? Jak znaleźć miejsce do noclegu? Wśród tradycyjnych form noclegu, takich jak pobyt w hotelu, pensjonacie bądź na polu namiotowym, wyróżnia się z pewnością całkiem nowa propozycja – wynajem apartamentów. Czy warto skorzystać z tej opcji? Dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Czym są Ruchome Wydmy? Gdzie się znajdują? Ruchome Wydmy to główna atrakcja Łeby. Około 9 km na wschód od Łeby, na mierzei utworzonej przez morze i jezioro Łebsko znajdują się góry piachu. Nazywane się ruchomymi wydmami gdyż przesuwają się na zachód (w stronę Łeby) z prędkością około 9m na rok.
Jak dotrzeć na ruchome wydmy w Łebie? Najlepiej rowerem lub pieszo. Można również specjalnymi busem + melexami (elektrycznymi pojazdami).
Spacer na ruchome wydmy W zależności od narzuconego tempa spacer na ruchome wydmy zajmie nam około 2-3h. Możemy wędrować mierzeją łebską przez las lub brzegiem morza. Spacerując lasem musimy opłacić bilet wstępu na teren Słowińskiego Parku Narodowego. Z kolei idąc wzdłuż morza musimy uważać by nie przeoczyć zejścia na wydmy.
Piękne widoki, liczne atrakcje i rozwinięta baza noclegowa oraz gastronomiczna sprawiają, że nad Bałtyk rok rocznie przybywają tłumy turystów. Większość z nich nie wyobraża sobie pobytu nad morzem bez chociaż jednej wyprawy na smażoną rybę. Czy jednak każdy gatunek jest równie dobrym wyborem? Jakie miejsca odwiedzać, a jakich unikać? Czego się wystrzegać?
Wbrew powszechnym przeświadczeniom, Morze Bałtyckie może być atrakcyjne dla turystów nie tylko latem. Hotelarze zauważają, że coraz więcej osób decyduje się na nadmorski wypoczynek z zimowym krajobrazem w tle, rezygnując nawet z urlopu na plaży podczas wakacji. Co sprawia, że takie pobyty z roku na rok stają się popularniejsze?
Wakacje to najlepszy czas na wzmacnianie więzi z dziećmi i spędzenie z nimi czasu bez stresu i pośpiechu oraz jak najbardziej aktywnie. Dobrym pomysłem na udany urlop są rodzinne wakacje nad morzem w wybranym nadmorskim kurorcie.
Zalety morza
Morze to popularny cel rodzinnych podróży, ponieważ Bałtyk ma wiele zalet. To wakacje w pakiecie, ponieważ możemy się kąpać w morzu, opalać na nadmorskiej plaży, wspinać się po wydmach lub nadmorskich skarpach i odpoczywać w pobliskich lasach. Nie musimy się także ograniczać do opalania i uprawiania sportów wodnych. Morze ma wiele do zaoferowania, np. zwiedzanie i poznawania historii nadmorskich kurortów.
Kochasz morze, uwielbiasz morskie kąpiele, marzysz o wygrzaniu się w ciepłym słońcu... A jednak na myśl o kolejnych wakacjach na zatłoczonej plaży w Świnoujściu, Mielnie lub w innym kurorcie dostajesz gęsiej skórki...
Męczy cię zgiełk kurortu, te ulice zapchane snującymi się tłumnie plażowiczami, obskurne budki z kiczowatymi pamiątkami, zapachy z pobliskich smażalni, frytkarni, pizzerii...
W każdym gospodarstwie domowym pojawia się moment w którym zastanawiamy się, gdzie jechać na urlop. Pomysłów jest wiele: w kraju, za granicą, nad morzem, w górach, ewentualnie jezioro. Jeśli już zapadnie decyzja na Polskę i Bałtyk to zdecydowanie polecamy Pobierowo.
Urlop pod żaglami nie musi być tylko marzeniem – na rynku istnieje wiele firm, oferujących wynajem jachtów. Wystarczy ustalić termin urlopu i znaleźć odpowiadający nam model, a następnie dokonać rezerwacji przez Internet i wpłacić zaliczkę, wymaganą przez większość wypożyczalni.
Dzięki szerokiej ofercie czarterowej z pewnością znajdziemy propozycję, odpowiadającą naszym potrzebom.
Oferta firm czarterowych Każda wypożyczalnia jachtów posiada w swojej ofercie co najmniej kilkanaście modeli łodzi, uszeregowanych według kategorii: żaglowe/motorowe. Ich ceny wahają się w granicach 500 – 3000 zł za dzień oraz 3500 – 12 000 zł za tydzień wynajmu.
Wakacje we dwoje, z dala od znajomych twarzy, bez wygórowanych kosztów i w miarę blisko, ale też magicznie, no i oczywiście w Polsce? Jest takie miejsce – Pobierowo.
Też tak macie? Chcecie wyjechać, gdzieś we dwójkę, bez przepłacania, ale z możliwością i gwarancją doskonałej zabawy i pewnością, że raczej na pewno po drugiej stronie ulicy nie spotkacie kolegi z podstawówki?