Ciekawe miejsca w Polsce

Kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Zielonej Górze

Ze względu na piękne krajobrazy i cenne zabytki turyści coraz więcej uwagi poświęcają ziemi lubuskiej. Jakie miejscowości mogą okazać się wyjątkowo atrakcyjne ?


  • Ośno Lubuskie

W gronie tych, którym warto poświęcić nieco uwagi, znalazło się Ośno Lubuskie. To miasteczko zachwyca swym historycznym charakterem.

Ośno Lubuskie znane jest z ciekawych murów obronnych, wzniesionych w XV wieku. Zachowały się one do dziś w doskonałym stanie i są uznawane za jedną z najciekawszych atrakcji w tej części kraju. Czatownie i cylindryczne baszty stanowią ich wyjątkową ozdobę. Turyści odwiedzający to miasteczko powinni również zajrzeć do ratusza, który jest pięknym przykładem gotyckiej architektury. Ważnym zabytkiem jest też gotycki kościół św. Jakuba, który powstał w XIII wieku. W jego wnętrzu nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej, wśród których na wyróżnienie zasługuje renesansowa ambona. Warto też skorzystać z możliwości odbycia krótkiej wycieczki za miasto. Tu, na jednym ze wzniesień, czeka na turystów okazała wieża widokowa.


  • Świdnica

Położona w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Zielonej Góry Świdnica także posiada  zabytki godne uwagi. Ta ciekawa wieś, która w przeszłości posiadała prawa miejskie, może się pochwalić zarówno ciekawą placówką muzealną, jak i ciekawymi świątyniami. Goszcząc w tej miejscowości z pewnością warto zajrzeć do dawnego kościoła ewangelickiego, który powstał pod koniec XVIII wieku. To przykład barokowej architektury, w którego wnętrzu dojrzeć można fragmenty barokowej polichromii. Drugą interesującą świątynią w Świdnicy jest gotycki kościół parafialny, w którego wnętrzu zachowały się rzeźby z czasów późnego średniowiecza. Pięknie prezentują się tu i płyty nagrobne, będące ciekawymi przykładami sztuki renesansu.

Warto odwiedzić Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza, które mieści się w XVI-wiecznym dworze. Zwiedzenie tej ekspozycji to doskonała okazja do zapoznania się z najciekawszymi informacjami na temat kultury łużyckiej oraz efektami prowadzonych w tej okolicy prac archeologicznych.


  • Miasto wina, czyli Zielona Góra (niem. Grünberg in Schlesien)

Jest najważniejszym miastem ziemi lubuskiej, należąca pod względem historycznym do Dolnego Śląska. Polecamy wybrać się na spacer po centrum miasta. Zielona Góra przyciąga malowniczym rynkiem, przy którym w XVIII i XIX wieku powstawały ciekawe kamienice. Najważniejszą budowlą jest jednak ratusz, którego historia sięga XV stulecia. Z zabytków sakralnych na szczególną uwagę zasługuje najstarsza zachowana w mieście świątynia. Jest nią konkatedra św. Jadwigi z przełomu XIV i XV wieku. Wzniesiona w stylu gotyckim, jeszcze w początkach XIX wieku była poddawana drobnym przebudowom.

W jej wnętrzu dominuje styl barokowy, choć ciekawie prezentują się też renesansowe płyty nagrobne. Wielką atrakcją są organy oraz barokowy chór. Drugą ważną świątynią jest kościół MB Częstochowskiej. Ta szachulcowa budowla stojąca w pobliżu rynku powstała w połowie XVIII wieku jako świątynia ewangelicka. Drewniany ołtarz oraz wykonane z drewna empory są uznawane za najciekawsze elementy wystroju jej wnętrza.

Zabytki świeckie to przede wszystkim miejsca przypominające o produkcji wina. Zielona Góra z winorośli znana jest do dziś, o czym najlepiej może świadczyć Winobranie. Ta trwająca kilka dni impreza jest jednym z najważniejszych wydarzeń w tej części Polski.  Z historią uprawy winorośli oraz produkcji wina można się przekonać w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Warto też odwiedzić Park Winny oraz znajdującą się w jego pobliżu palmiarnię.


  • Sława

Sława należy do ciekawszych miast ziemi lubuskiej. czemu sprzyja bliskość Jeziora Sławskiego oraz dobra baza noclegowa. Możliwość wypoczynku nad wodą oraz uprawiania sportów wodnych (w tym żeglarstwa) nie są jednak jedynymi atrakcjami.

Polecamy spacer po miejskiej starówce oraz wizyta na rynku. Koniecznie trzeba zwiedzić kościół św. Michała Archanioła, który utrzymany jest w stylu późnego renesansu. W jego wnętrzu wyróżnia się ambona, wykonana z piaskowca w XVII wieku oraz sklepienie ozdobione wizerunkiem komety Halleya. Najcenniejszym zabytkiem Sławy jest jednak inna budowla. To barokowy pałac, który stanął w miejscu dawnego zamku. Ta ciekawa budowla obecnie służy jako dom dziecka.
Najważniejszą atrakcją Sławy, szczególnie w miesiącach letnich, jest wspomniane już Jezioro Sławskie. To polodowcowy zbiornik z piękną plażą, a nad jego brzegami nie brak zadbanych alejek spacerowych. Jezioro liczy 11km długości, a szerokość dochodzi nawet do 2km. Linia brzegowa zbiornika jest niezwykle urozmaicona, a liczne ośrodki wypoczynkowe i wypożyczalnie kajaków oraz żaglówek pozwalają spędzić czas nad jego wodami w wyjątkowo atrakcyjny sposób.


  • Lubniewice

Lubniewice położone są na wąskim przesmyku pomiędzy jeziorami: Lubniewsko, Lubiąż oraz Krajnik. Wśród zabytków miasteczka na wyróżnienie zasługuje kościół Podwyższenia Krzyża Świętego. Ta gotycka budowla znajduje się w centrum miasteczka. W jej wnętrzu nie brak ciekawych zabytków sztuki sakralnej, wśród których wyróżnia się ołtarz w stylu późnego renesansu. Drugim ważnym zabytkiem tej miejscowości jest pałac, który powstał pod koniec XVIII wieku nad jeziorem Lubiąż. Otoczony ciekawym parkiem krajobrazowym do dziś prezentuje się wspaniale. Warto też zwrócić uwagę na znajdujący się w pobliżu zamek – ciekawą, eklektyczną budowlę z neogotycką wieżą o wysokości 35 m. Zamek ten służy obecnie jako hotel dla bardziej wymagających turystów. Ci, którzy wolą tańsze rozwiązania, mogą znaleźć dla siebie noclegi w jednym z pobliskich ośrodków wypoczynkowych. Plaże i kąpieliska czekające nad pobliskimi jeziorami zapewniają doskonałe warunki do wypoczynku i sprawiają, że w sezonie letnim Lubniewice tętnią życiem.

 

  • warto odwiedzić również Park Narodowy Ujście Warty - Położony jest przy zachodniej granicy Polski, w części Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, niedaleko Kostrzyna nad Odrą i Słońska http://www.pnujsciewarty.gov.pl

Address : Radius :