Ciekawe miejsca w Polsce

Kujawy, malownicze krajobrazy

Wycieczki weekendowe to jedna z najpopularniejszych form aktywności Polaków. Te trzy dni wolnego czasu warto wykorzystać na zwiedzanie naszego pięknego kraju. Jednym z rejonów godnym uwagi są Kujawy.

W plan podróży powinny zostać wpisane najważniejsze miasta tego województwa, a mianowicie:

  • Bydgoszcz,
  • Toruń,
  • Włocławek,
  • Inowrocław,
  • Grudziądz
  • i pomniejsze: Chełmno, Brodnica, Golub-Dobrzyń, Ciechocinek.

Bydgoszcz

Bydgoszcz leży nad dwiema rzekami Wisłą i Brdą, to między innymi ten fakt dawał jej miano jednego z najważniejszych miast w okresie panowania Jagiellonów. Dziś może poszczycić się spichlerzem z 1793 roku, magazynami wielokondygnacyjnymi z 1657 roku, Kanałem Bydgoskim otwartym w 1774r., XVI-wiecznym klasztorem Klarysek, fragmentami murów obronnych, a także gotycką farą z XV wieku. Na uwagę z pewnością zasługuje także wyspa maltańska i znajdująca się na niej opera.

Toruń

Natomiast w Toruniu, który słynie przede wszystkim z pierników i Mikołaja Kopernika warto zobaczyć: wspaniałą starówkę, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ratusz z 1393 roku, pomnik astronoma, liczne kościoły w tym świętych Janów, który wzniesiono w latach 1270-1330, a w 1500 roku na jego wierzy umieszczono słynny dzwon Tuba Dei, a także gotyckimi kamienicami, teatrem Baj Pomorski oraz teatrem imienia Williama Horzycy, czy domem Kopernika. Jeśli ktoś ma ochotę to może przepłynąć się statkiem po Wiśle i jednocześnie wysłuchać z głośników skróconej historii miasta.

Nieopodal Torunia znajduje się Chełmno, które szczyci się mianem miasta zakochanych. Nazwane tak zostało poprzez posiadanie relikwii św. Walentego, które znajdują się w koście farnym z XIII wieku. Za czasów panowania Krzyżaków Chełmno pełniło funkcję stolicy, a na lokacyjnym prawie chełmińskich utworzono 225 miast i ponad 1300 wsi. Charakterystyczny dla tego miast jest układ ulic, który przypomina szachownicę. Centrum ogrodzone zostało murami obronnymi, których zachowana długość jest jedną z najdłuższych w Polsce. Poza tymi atrakcjami godne uwagi są także inne kościoły, baszty, poczta, klasztor oraz oczywiście znajdujący się na rynku ratusz.

Kolejnym miastem na Kujawach jest Grudziądz, którego wizytówką są położone wzdłuż Wisły gotyckie spichlerze. Do zobaczenia są między innymi: brama Wodna, kościół św. Ducha z XIII wieku, klasztor, kościół św. Mikołaja posiadający chrzcielnicę z czarą romańską, cytadela oraz Góra Zamkowa.

Jeśli ktoś jest zainteresowany zamkami to powinien wybrać się między innymi do Golubia – Dobrzynia, w którym rok rocznie organizowane są pokazy rycerskie, a także do Radzynia Chełmińskiego, Świecia, Wąbrzeźna, czy Kruszwicy.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji Kujaw, to trzeba po prostu zobaczyć. Poza miastami istnieje wiele pomniejszych miejscowości, które mogą poszczycić się bogatą historią, ale także pięknymi krajobrazami z punktami widokowymi.