Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Jazda na rowerze jest uważana za jeden z najlepszych sposobów na spędzanie czasu na świeżym powietrzu – wycieczki rowerowe cieszą się dużym powodzeniem wśród wielu pokoleń. Jednak wraz z pojawieniem się mody na zdrowy styl życia, zaczęto doceniać także inne zalety tej aktywności. Najważniejszą z nich jest zdecydowanie fakt, że jeżdżąc na rowerze można spalić całe mnóstwo kalorii, co przyczynia się do utraty zbędnej tkanki tłuszczowej.

Ponadto poprawia się także kondycja i ogólna wydolność organizmu. Jazda na rowerze to świetna aktywność dla tych, którzy na co dzień zmagają się z problemami takimi jak ból pleców czy kolan. Nie należy też zapominać, że rower jest świetnym środkiem transportu, w dodatku bardzo oszczędnym. Jednym z najpopularniejszych modeli rowerów są rowery górskie. Wraz z ich upowszechnieniem, zaczęły rosnąć ich ceny. Sprawiło to, że najlepsze modele zwykle są nieosiągalne dla przeciętnych zjadaczy chleba. Jednak to wcale nie oznacza, że to, co tańsze, jest gorsze. Dlatego decydując się na zakup roweru górskiego, warto wiedzieć, jak za niego nie przepłacić i na czym można zaoszczędzić.

Czy tani rower będzie gorszy od tego z górnej półki?

Cena roweru wcale nie definiuje jego jakości. W rowerze nie jest najważniejsze to, jak wygląda, a niestety za to często się przepłaca. Dlatego kwestie estetyczne warto odłożyć na dalszy plan. Zamierzając kupić rower, warto już na początku zastanowić się, ile pieniędzy chce się na niego wydać. Nie ma co oszukiwać – najdroższe rowery, ani takie od znanych producentów jak rowery romet, z nikogo nie zrobią profesjonalnego kolarza. Jednak chcąc zainwestować w dobry sprzęt, nie powinno się sięgać również po ten całkowicie najtańszy.

Jest to ważne szczególnie, jeśli używa się roweru dość często. Najtańsze modele mogą przynieść wiele problemów, które będą prowadzić do zwiększenia kosztów. Szybko zużywające się części, konieczność częstych wizyt w serwisie – to tylko niektóre z nich. Nowe i dobre rowery do jazdy okazjonalnej można dostać już za około 1000 złotych. Profesjonaliści, którzy swój sprzęt będą wykorzystywać do intensywnej jazdy lub startów w zawodach, powinni się liczyć z kosztami zaczynającymi się od około 3000 złotych.

Przeznaczenie

Przed zakupem roweru warto zastanowić się także, jakie będzie jego przeznaczenie. Rowery mtb z założenia mają służyć do jazdy w terenie, jednak bardzo często jeździ się nimi także po mieście. Jeżeli rower górski ma służyć do jazdy typowo rekreacyjnej, można bez obaw zrezygnować z jego niektórych elementów.

Nie warto w takim wypadku inwestować w rowery górskie typu full, czyli wyposażone w tylni amortyzator. Ważna jest też kwestia ramy roweru – podczas gdy profesjonaliści powinni myśleć o rowerze z lekką, karbonową ramą, amatorom w zupełności wystarczy cięższa konstrukcja.

Marka – rowery romet

Nie da się ukryć, że marka ma znaczenie. Rowery mtb powinny być solidnie wykonane, żeby mogły służyć przez dłuższy czas. Tego na pewno nie zagwarantują rowery no name. Dlatego nawet, jeżeli nie chce się przepłacać, warto zwracać uwagę na rowery znanych producentów, żeby mieć pewność, że inwestuje się w dobry sprzęt.

Dzięki temu można uniknąć większych kosztów w przyszłości. Bardzo popularne są rowery romet, na które często nie trzeba wydawać fortuny. Jest to producent, który swoim klientom oferuje naprawdę dobre rowery, do których przekonało się już bardzo wiele osób – zarówno profesjonalistów jak i amatorów jazdy na dwóch kółkach.

Nowy czy używany?

Najlepsze (ale niekoniecznie najdroższe) rowery mtb mogą służyć przez wiele lat. Kupno nowego sprzętu daje szerokie pole do popisu, jednak nie zawsze gwarantuje jego stuprocentową sprawność. Jeżeli chce się kupić dobry rower, a nie koniecznie ma się na ten cel fortunę, warto pomyśleć o kupnie używanego modelu dobrej marki.

Pozwoli to zaoszczędzić sporo pieniędzy, a czasem w Internecie pojawiają się oferty sprzedaży używanych rowerów w bardzo dobrym stanie. Sprawne rowery, które będą służyć do okazjonalnej jazdy, można dostać już za około 400-500 złotych.