Sprzęt / Ubranie / Wyposażenie

Czy wiesz, jakie są główne cechy sprzętu narciarskiego dla kobiet? Czym różni się on od wyposażenia produkowanego z myślą o mężczyznach? Rozbieżności są naprawdę spore, prawdopodobnie większe, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.

Kobiety narciarki rosną w siłę

Czasy, kiedy na stokach widywało się głównie mężczyzn, skończyły się już dawno. Panie są dziś nie tylko bardzo zainteresowane jazdą na nartach, ale też doskonale sobie radzą z tą aktywnością. Trend ten zauważyli wszyscy renomowani producenci sprzętu narciarskiego i w ofercie każdego z nich nie brakuje kolekcji dla kobiet.

A co bardzo istotne – nie różnią się one jedyne wzornictwem czy kolorystką. Choć często to te elementy są najbardziej zauważalne, w rzeczywistości kluczowe są zupełnie inne parametry. Przecież kobiety zazwyczaj są nieco niższe i lżejsze, dysponują smuklejszą budową ciała oraz stopy, mają niżej osadzony środek ciężkości, a do tego są wrażliwsze na działanie zimna. Biorąc pod uwagę tę wiedzę, nie może dziwić fakt, że narty damskie i pozostały sprzęt dla kobiet zasadniczo różnią się od tego, który jest przeznaczony dla mężczyzn.

Narty i buty narciarskie dla kobiet

Te elementy są kluczowe dla każdej narciarki (a także narciarza), tu więc należy dopatrywać się największych rozbieżności w stosunku do sprzętu dla mężczyzn. Różnicę w przypadku nart można dostrzec od razu. Są wykonane z lżejszych materiałów, w wyniku czego ich waga jest o około 20% mniejsza niż męskich nart o takiej samej długości. Narty damskie są do tego miększe oraz wyróżniają się większą elastycznością i krótszym promieniem skrętu – dzięki temu są lepiej sterowne. Z uwagi na niżej osadzony środek ciężkości u pań, a co za tym idzie, częstą tendencję do wychylania się do tyłu w czasie jazdy, wiązania są nieco przesunięte do przodu.

Równie duże zmiany wprowadzono przy produkcji obuwia narciarskiego. Przede wszystkim buty narciarskie dla kobiet są węższe oraz posiadają mniejszą numerację, co jest związane z uwarunkowaniami anatomicznymi. Należy pamiętać, że but narciarski musi być dobrze dopasowany do stopy, aby jak najlepiej spełniał swoją funkcję, czyli gwarantował dobre „czucie” w czasie jazdy oraz umożliwiał łatwiejsze zainicjowanie skrętu, a następnie lepsze prowadzenie nart w skręcie. Żeby faktycznie tak było, warto korzystać z butów narciarskich producentów, którzy wykorzystują nowoczesne i innowacyjne technologie. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania są FORM FIT oraz PERFECT FIT, które pozwalają na termoplastyczne dopasowanie butów narciarskich dla kobiet w taki sposób, aby odzwierciedlały naturalny kształt i ułożenie stopy.

Ponadto warto dodać, że buty narciarskie dla początkujących narciarek często są dosyć miękkie. Pozwala to na przyzwyczajenie się do takiego obuwia oraz ułatwia naukę poprawnej technicznie jazdy. Buty narciarskie dla kobiet mają również niższą cholewkę oraz zazwyczaj producenci w bucie wewnętrznym dodają ociepliny takie jak polar , wełna merino czy ocieplina Thinsulate,, dzięki czemu są po prostu cieplejsze.

Odzież narciarska dla kobiet

Tu również widoczny jest szereg różnic, można je jednak przedstawić nieco zbiorczo, gdyż w mniejszym lub większym stopniu odnoszą się one do niemal każdej części garderoby. Standardowe rozmiary kobiece są mniejsze i smuklejsze, a często także lepiej dopasowane niż np. kurtki czy spodnie męskie. Nie krępują przy tym ruchów w czasie jazdy, co jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa.

Abstrahując od kolorystyki i wzornictwa, większość odzieży narciarskiej dla kobiet jest też cieplejsza. Panie są wrażliwsze na odczuwanie niskich temperatur (różnica w stosunku do mężczyzn to nawet 5-7°C), przez co producenci stosują więcej warstw izolacyjnych i termicznych.

Jak widać, sprzęt narciarski dla kobiet znacząco różni się od tego, który produkowany jest dla mężczyzn. Odmienności wynikają z innych potrzeb narciarek oraz ich charakterystyki anatomicznej. Dobrze dopasowany sprzęt narciarski to nie tylko większa wygoda na stoku, ale też wyższe bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach.