Reszta Świata

Często nazwa Seszele jest ukrywana pod innym hasłem. Nazywają ją tak turyści, którzy mieli okazję tu być - na archipelagu na Oceanie Indyjskim tysiąc mil od wybrzeży Kenii. Nazywają ją „Rajem na Ziemi”. Piękne widoki możemy podziwiać na 115 wyspach. Myśląc o Seszelach nasuwają się obrazy miękkiego białego piasku i ukrytych skarbów. Według miejscowych legend, po zakończeniu tworzenia świata przez Boga, pozostało mu garść diamentów. Rozrzucił On te diamenty na wody, na wschód od Afryki (ok. 1600km), myśląc „Tutaj mogę stworzyć coś wspaniałego”. I tak narodziły się Seszele!

Jak powstały Seszele

W rzeczywistości Seszele to wszystko to co pozostało po rozpadzie afrykańskiego i indyjskiego kontynentu. Pozostawiając zaproszenie w formie naszyjnika wysp utworzonych z ogromnego, granitu o 650 milionowej historii, w przeciwieństwie do skamieniałych koralowców, które stanowią większość wysp karaibskich.

Największe wyspy to: Mahé (ze stolicą Victoria), Praslin, Silhouette oraz La Digue.

Fauna i Flora

Z powodu wspaniałej izolacji od wpływów kontynentalnych, Seszele stały się naturalnym rajem dla dzikiej przyrody, która oferuje 850 gatunków ryb, 100 rodzajów muszli, kilka rzadkich kolonii ptaków, legendarne palmy i oczywiście gigantyczne żółwie.

Ludzie i Kuchnia

Ludzie w końcu odkryli te wyspy na początku 1600 roku. Mieszkańcy to bogata mieszanka pochodząca z Indii, Afryki oraz francuscy, portugalscy i arabscy piraci, a właściwie rozbitkowie, którzy postanowili tu zostać na dłużej. Większość mówi tu po angielsku, język kreolski używany jest zazwyczaj w kuchni, w której serwowane są pikantne potrawy ze świeżych połowów.

Na wyspach panuje spokojna atmosfera, żyje się tu bez problemów, zupełnie tak jak powinny wyglądać nasze wakacje - wypoczynek. Seszele to jednak miejsce nie tylko dla wypoczywających biernie. Będąc w biurze podróży możemy zapytać co jeszcze oferują wyspy. Możemy tu przeżyć przygodę swojego życia.

Klimat Seszeli

Seszele posiadają klimat tropikalny. Średnia temperatura to ok. 29 stopni Celsjusza.
Przez większą część roku klimat jest przyjemny. Najcieplejsze miesiące to Luty, Marzec, Kwiecień. Wtedy temperatura wody osiąga ok. 28-29 stopni. Od listopada wieje wiatr z południowego wschodu. W styczniu i lutym przeważnie padają deszcze. Główny sezon turystyczny rozpoczyna się od kwietnia i trwa do listopada.

Miesiąc
Średnia temperatura
w dzień (°C)
Średnia temperatura
wody (°C)
Ilość godzin
słonecznych w dzień (h)
Ilość dni
deszczowych
Styczeń 29 °C
28 °C
8 h
19
Luty 30 °C
28 °C
8 h 14
Marzec 31 °C 29 °C 7 h 15
Kwiecień 31 °C 30 °C 8 h 14
Maj 30 °C 29 °C 8 h 12
Czerwiec 28 °C 28 °C 7 h 13
Lipiec 28 °C 27 °C 7 h 11
Sierpień 28 °C 26 °C 7 h 12
Wrzesień 28 °C 27 °C 8 h 11
Październik 29 °C 28 °C 9 h
14
Listopad 30 °C 28 °C 9 h 16
Grudzień 30 °C 28 °C
9 h 18

 

Kiedy najlepiej lecieć na Seszele?

To zależy od tego, jaki jest cel naszej podróży. Poniżej przedstawiamy listę aktywności i najbardziej odpowiedni okres spędzenia wakacji na Seszelach

Jeśli naszym głównym celem jest:

 • Oglądanie rzadko spotykanych ptaków: Kwiecień, od Maja do Września
 • Nurkowanie: od Marca do Maja, Od Września do Listopada
 • Spacerowanie i chodzenie po górach: od Maja do Września
 • Kitesurfing i Windsurfing: od Maja do Września
 • Plażowanie: od końca Kwietnia do początku Lipca i od Września do Listopada

 

Aktywny i bierny wypoczynek

Do wyboru mamy dalekomorskie połowy, nurkowanie, ale również obserwowanie ptaków, bądź po prostu leżenie na pięknych piaskach nad Oceanem. Warto odwiedzić Mahe Island, największą wyspę powstałą za pomocą silnych uderzeń morza. Mahe to istna przyroda. Możesz cieszyć się nią poprzez wędrówki przez lasy deszczowe i odkrywanie ukrytych wodospadów.

Mahe to dom dla prawie 90% ludności tu żyjącej, z których większość mieszka w Victorii, najmniejszej stolicy na świecie. Jest to tak mała miejscowość, że niektórzy mówią, że w przeciągu godziny możemy obejść ją trzykrotnie.

Z Mahe możesz w przeciągu 15 minut dostać się samolotem do Praslin Island. Praslin jest to jedna z najbardziej wyjątkowych wysp na świecie, dzięki legendarnej Vallee de Mai, gęstego lasu, a w nim rosną gigantyczne palmy mierzące nawet do 130 metrów wysokości, a ich owoce - orzechy kokosowe mają nawet 20 - 30 kilogramów. Na Praslin możemy zakupić nocleg w luksusowym hotelu bądź wykupić domek, który znajduje się wysoko na stoku z widokiem na sąsiednie wyspy.

Po 30 minutach na promie będziesz mógł moczyć stopy w La Digue Island, gdzie będziesz miał okazję podziwiać długie granitowe skały, piękne plaże idealne na długie spacery, pływanie i nurkowanie. Nie znajdziesz tu większego miasta na tym fotogenicznym obszarze na Oceanie Indyjskim. Jednak możesz tu znaleźć zaciszny kawałek miejsca, w którym chciałbyś spędzić resztę swojego życia. Nie zdziw się również jeśli droga zablokowana jest przez wielki „głaz”, który po pewnym czasie przypomina żółwia. Prawdopodobnie ma on już około stu lat i nie zamierza nikomu zrobić krzywdy.

Dwa najstarsze i najsympatyczniejsze na świecie żółwie żyją na Cousin Island. Georg i Georgina lubią obserwować ludzi wokół siebie, uwielbiają również, kiedy głaszcze się je po szyi. Kiedy skończysz „pieszczoty” z gadami, pokochasz resztę tej małej wyspy. Przede wszystkim rezerwat przyrody (1968 rok) i kilka zagrożonych gatunków zwierząt. Przejście przez gęsty las na wyspie wśród niesamowitych ptaków będzie z pewnością niesamowitym przeżyciem.

Seszele to również idealne miejsce dla osób kochających sporty jak: windsurfing, żeglowanie czy kitesurfing.

Informacje dodatkowe:

 • warto zwiedzić m.in Fabrykę herbaty i Sir Selwyn Clarke Market
 • dobry pomysł to wypożyczenie samochodu i zwiedzanie dalszych zakątków wysp

Nurkowanie na Seszelach:

Ocean Indyjski, który otacza wyspy Seszeli jest także piękny pod powierzchnią wody za sprawą wielu gatunków ryb, rafy koralowej czy wraków statków. 
Jeśli głównym celem będzie nurkowanie, najwłaściwszy okres na podróż to miesiące Kwiecień - Maj lub Październik - Listopad. W tych okresach woda posiada najlepszą widoczność (25m - 35m), a średnia temperatura ma ok. 30°C. Średnia głębokość wód w okół wysp Seszeli to ok.10m - 20m, natomiast dalej w głąb Oceanu - 50m.
Tuatj możemy spotkać wiele spośród tysiąca różnego rodzaju ryb (rekiny, ryby-motyle, ryby-żołnierze, barakudy czy płaszczki ). Tutejsza fauna morska to także żółwie morskie i ośmiornice.

Piękną rafę koralową zobaczymy m.in. w okół wyspy Silhouette, gdzie jest wiele miejsc do nurkowania. Grouper Point - to rafa gdzie nierzadko pływają rekiny wielorybie i rafowe. St. Anne Marine National Park Island to morski park narodowy położony około 5 km od stolicy Seszeli, Victorii, obejmuje 6 małych wysepek. w parku nie wolno wędkować i uprawiać sportów wodnych, natomiast można nurkować i uprawiać snorkeling - czyli najprostszą formę obserwacji życia podwodnego z płetwami i rurką do oddychania.

Ośrodki do nurkowania na Seszelach, które są organizatorami rejsów:

 • The Underwater Centre - wyspa Mahé, plaża Beau Vallon
 • Big Blue Divers - wyspa Mahé, plaża Beau Vallon
 • Octopus Diving Centre - Anse Volbert, na wyspie Praslin
 • Azzura Pro Dive - Anse Reunion, na wyspie La Digue

 

Takie naprawdę są Seszele! Są zbiorem niesamowitych miejsc, od piaszczystych plaż po cuda przyrody. Dlatego, pomimo wyższych cen wycieczek warto rozważyć wycieczkę na te piękne wyspy.

 

Address : Radius :