Porady - Warto wiedzieć

Ciepłe mieszkanie, wygodny fotel, na biurku kubek z gorącą kawą, a przed Tobą nie mogący odetchnąć monitor.

Czasami masz ochotę to zmienić, zaznać niezapomnianej przygody, a w przyszłości opowiedzieć jej przebieg ukochanym wnukom.
Co w tym trudnego? Wydaje się, że nic. Niestety, jest jedna przeszkoda, która zadomowiła się w Twojej głowie. Podróż autostopem niewątpliwie jest podróżą ekscytującą, ciekawą i obfitującą w niespodzianki. Nie musisz wydawać pieniędzy na benzynę, nie musisz martwić się o swój pojazd. To są niewątpliwie plusy przedsięwzięcia, jakim jest wycieczka autostopem. Ale wybierając się w taką podróż, warto, byś uświadomił sobie, co cię może podczas takiej podróży spotkać, co jest oraz co nie jest wskazane i w co się warto zaopatrzyć.

Poznaj komfort psychiczny, który w doskonały sposób udaje, że zapewnia Ci bezpieczeństwo, a tak naprawdę jest Twoim cichym wrogiem, blokującym wszelką kreatywność.

Na szczęście nie musisz się obawiać. To Ty jesteś właścicielem i zarządcą umysłu, a dysponując choć odrobiną zdecydowania, możesz zafundować sobie podróż życia.

Wielkimi krokami lato, co oznacza idealną pogodę do podróżowania w ten niekonwencjonalny sposób. Dysponując kilkoma dniami wolnego i sumą 300 złotych, jesteś w stanie zwiedzić pięć-sześć europejskich krajów! Zaskoczony? Nic dziwnego, ja też nie mogłam uwierzyć, że można podróżować zupełnie za darmo (w tym momencie, Twój komfort psychiczny podpowiada złośliwym szeptem: "może i tak, ale jakie to ryzyko!"). Nic z tych rzeczy. Mając na koncie ponad dwadzieścia tysięcy przejechanych kilometrów za pomocą "okazji", nie doświadczyłam nigdy negatywnych przygód.

Podróżując autostopem, chcąc nie chcąc, poznajesz nowe osoby. W każdym samochodzie dostrzegasz kulturę danego regionu, bądź kraju. Masz kontakt z całym przekrojem społecznym, co daje Ci zupełnie inne spojrzenie na poszczególnych ludzi. Na pewno zaskoczy Cię fakt, że nie są tak groźni, jak przedstawia się ich w codziennych doniesieniach prasowych. Gwarantuję, że na swojej drodze spotkasz ludzi gościnnych, którzy za wszelką cenę będą starali się zrobić wszystko, żeby Ci pomóc. Czyżby to kwestia tego, że czują się odpowiedzialni za swojego pasażera, który, jakby nie patrzeć, staje się ich gościem?

Nie potrafię nawet policzyć, ile razy oferowano mi nocleg, posiłek, bądź podwiezienie w miejsce docelowe. Autostop to coś więcej niż sposób poruszania się. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale w ten sposób można poznać miłość swojego życia, bądź nawiązać długoletnie przyjaźnie w innych krajach. Takich przygód nie doświadczysz wybierając nawet najkosztowniejszą ofertę biura podróży.

Pozostaje więc spakować plecak, porzucić wszystkie obowiązki, które co noc nie dają Ci spokoju i stanąć na "wylotówce" z tekturową tabliczką. Pozwól ponieść się przygodzie!

Na koniec mały poradnik dla osób zaczynających przygodę podróży autostopem:

  • Czekanie na okazję - czekaj w miejscu, który jednoznacznie określi kierunek jazdy (na skrzyżowaniem), w dogodnym i bezpiecznym miejscu, gdzie kierowca będzie mógł się zatrzymać i oczywiście pod odpowiedniej stronie jezdni. Dobrze jest mieć dużą kartkę ,"tabliczkę" z nazwą kierunku w którym jedziemy. Choć warto czasem pokonać 1/10 trasy niż dalej stać w miejscu, więc gdy tabliczka nie odniesie sukcesu, schowajmy ją i próbujmy złapać niekoniecznie kierowcę, który jedzie do naszej docelowej miejscowości. Gdy musimy czekać nocą, róbmy to tylko w pełni bezpiecznych, oświetlonych miejscach - np. stacja benzynowa, czy wyjazd z oświetlonego parkingu
  • Zabierzmy tylko to co potrzebne - czyli minimalizujemy wielkość bagażu, większość produktów możemy kupić po prostu gdziekolwiek w sklepie, czekając na poboczu, bagaż najlepiej ustawić w niedalekiej odległości co "mówi" kierowcom, że jesteśmy naprawdę "autostopowiczem", pamiętaj o zabraniu mapy
  • uprzejmość - pamiętaj o tym, że w samochodzie to Ty jesteś gościem, więc kierowca ma prawo słuchać swojej ulubionej muzyki czy zapalić
  • zachowanie higieny - pamiętajmy, że możemy skorzystać z łazienek na stacjach benzynowych czy restauracjach przydrożnych
  • jeśli mamy dostęp do internetu możemy skorzystać z różnych stron temu tematowi przeznaczonych m.in. wspolnedojazdy.pl

 

Każdy autostopowicz powinien posiadać swój niezbędnik, w którego skład wchodzą:

  • Mapa regionu po którym się poruszamy.
  • Płaszcz przeciwdeszczowy – nigdy nie wiemy, w jakim miejscu będziemy łapać okazję i jaka pogoda będzie nam towarzyszyć. Płaszcz przeciwdeszczowy jest jak najbardziej wskazany.
  • Trochę gotówki na nieprzewidziane wydatki.
  • Apteczka
  • Opcjonalnie namiot, jeśli nie przewidujemy noclegów w miejscach do tego przeznaczonych.
  • Gaz dla samoobrony

 

Podróż autostopem jest ekscytująca, generuje o wiele mniej kosztów, niż tradycyjna ale jest bardziej ryzykowna. Nigdy nie wiadomo, kto nas zabiera i dokąd nas zabierze. Musimy się liczyć z tym, że może nas spotkać coś przykrego – na szczęście zdarza się to bardzo rzadko. Często natomiast, bo prawie zawsze, autostopowa eskapada jest niezapomnianą przygodą, którą warto przeżyć.