Porady - Warto wiedzieć

Podróże, a nauka językaWiele osób traktuje zagraniczne podróże wyłącznie jako dobrą okazję do wypoczynku, nie wykorzystując ich w żaden inny sposób. Wyjazdy do innego kraju mogą jednak spełniać także funkcję edukacyjną, i nie chodzi tutaj wyłącznie o poznanie obcej kultury i obyczajów, ale także o praktyczną naukę języka. Co zrobić, by podróż zagranicę mogła okazać się świetną okazją do utrwalenia bądź poznania obcej mowy?

Kiedy zdecydujemy się wyjechać do innego kraju, zazwyczaj nastawiamy się na relaks i dobrą zabawę. Możemy to jednak połączyć z praktyczną nauką języka – niezależnie, czy chodzi o język, który już znamy, czy taki, z którym nigdy wcześniej nie mieliśmy do czynienia. O czym w takim razie warto pamiętać?

Podróże po Europie, czyli jak utrwalić to, co już umiemy

Większość osób zna przynajmniej podstawy języka angielskiego. Okazuje się jednak, że jest to często znajomość powierzchowna; wyjeżdżając do innego kraju często nie potrafimy porozumieć się z cudzoziemcami – zawodzi nas umiejętność komunikacji w obcym języku. Dlaczego tak się dzieje? Powody są zazwyczaj dwa – pierwszy z nich to system nauczania języków obcych w naszym kraju. Wielu nauczycieli skupia się przede wszystkim na umiejętności rozumienia tekstu czytanego, niektórzy przywiązują natomiast dużą uwagę do tego, by nauczyć swych uczniów podstaw wypowiedzi pisemnej. Uczniowie, studenci i kursanci rzadko jednak ćwiczą umiejętność komunikacji – bardzo często są to jedynie dialogi na podstawie tekstu zawartego w podręczniku. To natomiast sprawia, że mimo znajomości podstaw języka angielskiego, swobodna rozmowa w tym języku jest niemal niemożliwa. Ponadto osoba ucząca się obcej mowy często popełnia jeden z zasadniczych błędów – uznaje, że jej znajomość języka jest wystarczająca i nie trzeba otaczać się nim na co dzień. To z kolei prowadzi do sytuacji, w której przyswojone wcześniej informacje zostają szybko zapomniane.

Drugi powód jest znacznie bardziej prozaiczny – wyjeżdżając zagranicę większość osób ma problem ze zrozumieniem obcokrajowców, ponieważ posługują się oni zwrotami, których nie sposób znaleźć w podręcznikach – jest to tzw. mowa potoczna, na którą składają się przede wszystkim różnego rodzaju idiomy. Część osób dodatkowo boi się posługiwać obcym językiem – to bariera, którą również bardzo często wynosimy ze szkoły i kursów. Co zatem zrobić?
Gdy wyjedziemy zagranicę, zapomnijmy na chwilę o naszym wstydzie i braku znajomości niektórych zwrotów. Starajmy się jak najczęściej komunikować z cudzoziemcami, nie obawiając się jednocześnie, że nas nie zrozumieją. Warto pamiętać, że nawet komunikacja złożona z podstawowych słów jest dobrą okazją do praktycznej nauki języka – z czasem będziemy w stanie konstruować dłuższe i bardziej skomplikowane zdania, a także pozbędziemy się lęku przed wypowiedzią w obcym języku. Po powrocie do domu dobrze kontynuować naukę komunikacji pod okiem ekspertów (więcej informacji można znaleźć np. tutaj http://www.ef.pl/pg/kursy-jezykowe/angielski/).

Chcesz się rozwijać? Wybierz egzotyczny kierunek podróży

Wakacje w Azji, Afryce czy Ameryce Południowej to świetna okazja do poznania nowego języka. Zabierzmy ze sobą rozmówki, które ułatwią nam komunikację na sam początek – nie przejmujmy się tym, że nasza wymowa nie jest do końca prawidłowa. Starajmy się jak najczęściej używać chociaż podstawowych zwrotów, których listę warto przygotować sobie jeszcze przed wyjazdem; dopiero w ostateczności posługujmy się językiem angielskim. W ten sposób, przy okazji dłuższych podróży, jesteśmy w stanie poznać podstawy nowego języka – dodatkowo osłuchujemy się z prawidłowym akcentem i wymową. Być może podróż do egzotycznego kraju będzie wstępem do dalszej nauki.