Porady - Warto wiedzieć

Latem chętnie podróżujemy za granicę, często odwiedzając odległe, egzotyczne miejsca. Aby móc w pełni korzystać z uroków urlopu, potrzebujemy lokalnej waluty – pozwoli ona płacić za mniejsze i większe przyjemności. Lepiej zabrać ze sobą gotówkę czy kartę walutową? Sprawdź, jaką decyzję podjąć, gdy wybierasz się na wakacje.

Karta walutowa

Z używanie karty płatniczej podczas urlopu wiąże się kilka niezaprzeczalnych korzyści. Przede wszystkim to bardzo wygodne rozwiązanie – nie trzeba nosić przy sobie wszystkich banknotów i monet ani liczyć pieniędzy potrzebnych do kupienia jakiegoś przedmiotu albo zapłacenia rachunku w restauracji. Zabranie ze sobą karty jest też znacznie bezpieczniejsze niż trzymanie gotówki w portfelu – zmniejsza to ryzyko ewentualnej kradzieży. Jeśli nawet zdarzy się taki problem, kartę uda się łatwo zablokować, by pokrzyżować złodziejom plany. Poza tym banki zwykle nie pobierają prowizji za wykonanie płatności, a otwarcie darmowego konta walutowego nie wymaga wielu formalności.

Wybranie takiej formy płatności ma jednak swoje wady. Przede wszystkim nie uda się zapłacić kartą w mniejszych kurortach, a za korzystanie z bankomatów – niezależnie od miejsca – bywają pobierane prowizje. Poza tym nie zawsze posiadamy kartę powiązaną z kontem walutowym, a płacenie debetową prowadzoną w złotych wiąże się z wysokimi opłatami.

Rozwiązanie pośrednie – gotówka i karta debetowa

Jeżeli nie chcesz posiadać karty walutowej, możesz zdecydować się na zabranie zarówno gotówki, jaki i karty płatniczej (debetowej). Czerpiesz wtedy z korzyści obu rozwiązań i minimalizujesz ich wady. Dobrym sposobem na zasilenie karty płatniczej lub konta jest przelew międzynarodowy. Można wykonać go szybko i wygodnie przez internet, korzystając z opłacalnego przelicznika walut. Tanie przelewy międzynarodowe zlecisz na stronie https://www.easysend.pl. W zależności od kraju nadania realizowane są przekazy na konta prowadzone w różnych walutach, m.in. w złotówkach, funtach, euro, dolarach amerykańskich czy węgierskich forintach. O przesłanie pieniędzy możesz poprosić członka rodziny albo znajomego, by w razie niespodziewanych wydatków móc dysponować odpowiednią sumą, pozwalającą na korzystanie z urlopu w pełni, aż do ostatniego dnia.

Gotówka

Zabranie gotówki na letni wyjazd bez wątpienia ma wiele zalet. Przede wszystkim nie trzeba martwić się szukaniem bankomatów, aby pobrać pieniądze. W niektórych zakątkach świata znalezienie takiej maszyny okazuje się dość problematyczne i musisz o tym pamiętać podczas przygotowań. Poza tym kartą walutową nie uda się zapłacić wszędzie, natomiast gotówka akceptowana jest w każdej restauracji, w sklepikach i na straganach. Gotówka okazuje się też jedynym rozwiązaniem w przypadku awarii systemów bankowych albo dłuższych przerw w dostawach prądu. W niektórych miejscach, gdy kupujesz za drobne kwoty, sprzedawca może zażyczyć sobie wyłącznie płatności w gotówce. Oprócz tego mając przy sobie gotówkę łatwiej kontrolować wakacyjne wydatki. Kartą płaci się szybciej, ale za to często nie czuje się, że coraz bardziej kurczą się dostępne środki.

Mając przy sobie gotówkę musisz niestety liczyć się z ryzykiem kradzieży. W niektórych miejscach nie brakuje kieszonkowców, dlatego biorąc pieniądze na wakacje w ich materialnej postaci musisz zachować szczególną czujność. Utrata portfela wiąże się wtedy ze straceniem wszystkich środków, a to z pewnością zepsuje każdy wyjazd. Poza tym jeśli zdarzą się nieprzewidziane wydatki albo korzystne oferty zakupowe, może okazać się, że zabranej gotówki nie wystarczy do końca wczasów.

Zarówno płacenie gotówką, jak i kartą walutową w trakcie wakacji ma swoje zalety i wady. Wybór tak naprawdę należy do Ciebie – zdecyduj się na rozwiązanie, które wydaje Ci się wygodniejsze i korzystniejsze. Możesz też zabrać ze sobą i gotówkę, i kartę – debetową lub walutową. Będzie to dobrym wyborem szczególnie wtedy, gdy trudno Ci określić, jaka dokładna kwota przyda się w czasie urlopu w danym miejscu. Konto i kartę może zasilić tani przelew międzynarodowy, który pozwala na uniknięcie niekorzystnego przewalutowania.