Atrakcje i Rozrywka w Polsce

źródło: www.zlotagora.com (park miniatur w Częstochowie)

Parki miniatur stały się w ostatnich latach bardzo popularne w Polsce, choć jeszcze kilka lat temu były one prawdziwą rzadkością. Nastąpił jednak przełom, a zainteresowanie turystów miniaturkami sprawiło, że dziś park miniatur spotkać można w niemal każdym rejonie Polski. Jeszcze do niedawna największą atrakcją była wizyta w Kowarach, w których mieścił się obiekt wyjątkowy. Działa on do dnia dzisiejszego, jednak musi się zmierzyć z coraz silniejszą konkurencją. To Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska.

Dziś parki miniatur wyrastają niczym grzyby po deszczu. Przełomem okazał się park w Inwałdzie koło Wadowic, w którym umieszczono miniaturowe wersje najsłynniejszych budowli świata. Po jego sukcesie pojawiły się kolejne obiekty tego typu. Nie brak wśród nich wyjątkowych ciekawostek. Na terenie Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej powstał Park Miniatur Jurajskich, w którym można oglądać wszystkie zamki wchodzące w skład Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się on w Podzamczu, u stóp znanego zamku Ogrodzieniec. Ciekawy park, będący nowością, powstał niedawno w Częstochowie, a jego tematem są obiekty sakralne.

Ciekawie prezentuje się park miniatur w Myczkowcach. Tu, w pięknym otoczeniu bieszczadzkich wzgórz można zobaczyć miniaturowe wersje bieszczadzkich kościółków i cerkwi. Jest to miejsce o tyle ciekawe, że wiele z prezentowanych tu obiektów nie przetrwało do naszych czasów. W Hajnówce czeka natomiast Park Miniatur Zabytków Podlasia, a w Dziwnowie – Nadmorski Park Miniatur i Kolejek. Można tu podziwiać miniaturowe lokomotywy oraz to, co dla terenów leżących nad Bałtykiem jest bardzo ważnym elementem krajobrazu. Są to oczywiście latarnie morskie. Nie brak też takiego parku na Kaszubach. Można go zobaczyć w miejscowości Mirachowo, a jego dodatkową atrakcję jest mini-zoo.

W każdym z tych obiektów czeka na najmłodszych wiele atrakcji. Place zabaw, kina oraz karuzele sprawiają, że mali turyści mogą tu nie tylko w ciekawy sposób zapoznać się z najciekawszymi zabytkami danego regionu, ale także miło spędzić czas na beztroskiej zabawie. Miejsca takie odwiedzają chętnie całe rodziny, bo w tych miejscach można najlepiej połączyć dobrą zabawę z nauką.

Lista Parków Miniatur w Polsce (+ adres i www):