Rabka Zdrój to jedno ze znanych miejsc uzdrowiskowych w Polsce, przeznaczone dla całych rodzin. Panuje tu nie tylko korzystny mikroklimat, ale również bogactwo wód mineralnych, a do tego mnóstwo szlaków wśród przepięknych krajobrazów. Doskonale spędza się tu czas zarówno latem, jak i zimą, poznając świat góralskich obyczajów i tradycji rzemieślniczych. Dodatkowym atutem jest obszerna oferta kulinarna i ciekawa baza noclegów.
Jeżeli wybraliśmy się na wczasy rodzinnie, warto zacząć od najbardziej magicznego miejsca w Rabce-Zdroju a mianowicie od pełnego przygód i zabaw Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland” Adres: Rynek, Rabka-Zdrój http://www.rabkoland.pl/. Nie brakuje tam przede wszystkim karuzeli i kolejek, które uwielbiają dzieci. Trzy największe i najbardziej oblegane to-Balerina, Musik Express, Can Can-od 2015 roku, dzięki biletom no-limit można kręcić się bez końca. Gwarancja uśmiechniętych buzi wszystkich dzieci, które stamtąd wyjdą. Lecz są tu i atrakcje dla dorosłych-28 metrowe młyńskie koło, Kolejka Kopalnia Złota, Latający Autobus, Wiking, Autoskuternia i wiele innych. Wszystkie urządzenia zostały zaprogramowane tak, aby mogły skorzystać wspólnie całe rodziny. Nadrzędnym celem Rabkolandu jest sprawić, by i dorośli i dzieci wyszli stąd z uśmiechem i chcieli wrócić tu ponownie. Kolejną atrakcją w Rabkolandzie jest Cyrk Wielki-w największym namiocie parku zgromadzone jest ponad 100 ruchomych postaci i zwierząt, które można podziwiać jadąc specjalnym, cyrkowym wózkiem. Dodatkowo podczas przejażdżki towarzyszą gościom parku-muzyka i świetlne efekty. Drugą dużą atrakcją po Cyrku Wielkim jest Wesoła Farma. Tutaj dzieci mogą nie tylko obserwować figury zwierząt, ale za pomocą specjalnych przycisków uczestniczyć w interaktywnej zabawie i wprawiać zwierzęta w ruch śpiewających znaną z bajek piosenkę,,Pan McDonald farmę miał''.Takich ruchomych inscenizacji jest o wiele więcej, gdzie po naciśnięciu guzika wszystkie tańczą i śpiewają. Nowością są zabawne,,Śpiewające Warzywa''.Do pełnej krasy parku i apogeum zabawy dla dzieci brakuje już tylko ruchomych figur w Strasznym Dworze, jak np. makabryczna kolacja czy egzekucja na krześle elektrycznym, które niejednemu zjeżą włos na głowie. Lecz to jeszcze nie wszystko. Na terenie Rabkolandu znajduje się również Muzeum Orderu Uśmiechu - jedynego odznaczenia na całym świecie, gdzie dzieci przyznają go dorosłym. Warto zajrzeć też do Muzeum Polskich Rekordów i Osobliwości, które ma ciekawą historię. Otóż na terenie parku znajduje się siedziba Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych. Gromadzą oni dowody o wszystkich rekordowych osiągnięciach Polaków w dziedzinie osobliwości. Zobaczymy tu rzeźbę z jednej zapałki, replikę największego oscypka czy obrazy wyszywane guzikami. Poza tym w każdy weekend, a w wakacje oczywiście codziennie, możemy zobaczyć zaczarowane występy artysty Rafała Mulki, finalisty programu,,Mam talent'' w Teatrze Iluzji Hokus Pokus. Zaś w Teatrze Pacynka rezyduje Pan Kukiełka, który nawiązuje interaktywny kontakt z widzami a gwoździem programu jest sesja fotograficzna z małymi aktorami, biorącymi główny udział w spektaklu. Żaden rodzinny wyjazd do Rabkolandu nie obejdzie się też bez wydojenia Sztucznej Krowy o imieniu Robcula i zawalczenia o tytuł Dojarza roku, ani też bez wzięcia udziału w Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia.
Po atrakcjach w Rabkolandzie rodzinnego zwiedzania ciąg dalszy. Kolejną ciekawostka dla rodzin z dziećmi jest Teatr Lalek "Rabcio", Adres: Władysława Orkana 6, Rabka-Zdrój http://www.rabcio.nowotarski.pl/ , który ma bardzo bogatą historię. Zobaczyć tu można sztuki znanych i lubianych autorów dziecięcej sztuki min. Kornela Makuszyńskiego, Janusza Korczaka, Jana Christiana Andersena, braci Grimm, Jana Brzechwy i wielu, wielu innych. Teatr Rabcio znany jest już przez młodych widzów nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Sławę swoją zawdzięcza podróżom i festiwalom, organizowanym po całym świecie. Istotnym faktem jest to, że przedstawienia adresowane są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Pierwszą nazwą Teatru Lalek po II wojnie światowej był Rabcio-Zdrowotek, założony ze względu na dzieci, które leczyły w sanatorium choroby płuc a, że rekonwalescencja trwała długo-powołano Referat Pedagogiczny, by dzieci podczas leczenia mogły się uczyć. Pierwsze przedstawienie odbyło się już 12 listopada 1949 roku i było adaptacją baśni Marii Konopnickiej pt.,,O Krasnoludkach i sierotce Marysi''. Spektakle obecnie wystawiane w Teatrze Rabcio: Tomcio Paluszek, Pchła Szachrajka, Kiedy Króla Boli Ząb, Pinokio, Miś Tymoteusz.
Miejscem, które rodzinnie warto zobaczyć jest pomnik figury Św. Mikołaja. Może nie będzie tu zabawy, lecz poznamy legendę szczególnie kochanego przez dzieci Świętego. Powstał on w 2004 roku w Rabce-Zdroju, zwaną Miastem Dzieci Świata, bo tu, w rabczańskim uzdrowisku powracały i powracają do zdrowia wszystkie dzieci, otoczone troskliwą opieką Św. Mikołaja. Figura znajduje się na placu przed zabytkowym budynkiem dworca kolejowego i przypomina podobizną postać historyczną-biskupa z Miry w Azji Mniejszej. Przedstawiony jest w stroju biskupim, z mitrą na głowie i pastorałem w dłoni. Towarzyszą mu postacie, dzieci - jedno podtrzymuje herb Rabki-Zdroju, drugie łapie pieniążki sypane przez Św. Mikołaja. Przedstawienie nawiązuje do legendy wg. której Św. Mikołaj otrzymał spory spadek po rodzicach i podzielił się nim z potrzebującymi bliźnimi. Obok jest jeszcze dwójka dzieci - pierwsze trzyma w dłoniach napis przeciwko przemocy, drugie jadące rowerem zachęca do sprzątania świata.
Dla tych, co lubią aktywność zimową porą, Rabka jest dobrym wyborem, aby na okolicznych stokach postawić swoje pierwsze kroki (Stoki narciarskie: Maciejowa Ski, Polczakówka, Turbacz, Rdzawka).
Natomiast od wiosny, przez lato, do późnej jesieni miejscowość jest trafną bazą wypadową na liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne otaczające Rabkę prowadzące przez pasmo Gorców (ze szczytami Maciejową czy Turbaczem), Beskidu Wyspowego (Luboń Wielki) i Pasma Babiogórskiego (Babią Górę).
Kiedy rodzinne "wypoczywanie" nas zmęczy, warto zajrzeć na smaczny posiłek, którego nie odmówi żadne dziecko, a mianowicie do Pizzerii. Polecane to "Calabria'" czy "Maleńka'" na ul. Orkana, "Jako" na Chrabówce czy, "Retro Bill" przy ul. Jana Pawła II. Po obiedzie warto wstąpić na kawę i gorącą, gęstą czekoladę do kawiarni - "Księgarnia Między Słowami". Półki uginają się od książek, każde dziecko znajdzie coś dla siebie. Ważne jest to, iż z kawiarni można przejść na podwórko ze stolikami, placem zabaw i najprawdziwszymi hamakami. W razie potrzeby nocowania, polecamy pokoje w Domu Wczasowym "Asia" - już od 20zł. za nocleg, a także Kwatery Prywatne "U Wojciecha Bali" - już od 25 zł. za nocleg. Tanie noclegi znajdziecie również w Kwaterach Prywatnych nad Rabą lub w Pokojach Gościnnych Julii. Oferta noclegów jest tak zróżnicowana i bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Rabka-Zdrój to idealne miejsce na kilkudniową wycieczkę dla rodzin wraz z ich pociechami.
Rabka znana jako dziecięce uzdrowisko leży w południowej Małopolsce u podnóża gór Gorców. Specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci (leczenia chorób alergicznych, układu oddechowego, układu krążenia). Rabka tworzy zacisze wypoczynku i doskonały przedsmak gór, które otaczają miejscowość. W otoczeniu potoku Słonka i dzielnicy miasteczka Słone – odkryto jak sama nazwa wskazuje źródła solankowe, które stanowią podstawę lecznictwa uzdrowiskowego. Ważnym elementem uzdrowiska jest park zdrojowy i tężnia. Uzdrowisko posiada 9 ujęć wód głębinowych (o głębokości do 1200 m), głównie solanek z grupy jodkowo-chlorkowo-sodowo-bromkowych. Miejsce pozwala cieszyć się doskonałym klimatem w otoczeniu przyrody, a wokół wiele atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych wypoczywających tutaj wczasowiczach i kuracjuszach.
Rabka początkowo byłą wsią, lokowana została w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego i stanowiła własność królewską. Z początkiem XVI wieku Rabkę zakupiła rodzina Spytków z Zakliczyna, oni też w latach 1557-1563 ufundowali tutaj parafię i kościół. Z początku XVII wieku pochodzi cenny zabytek rabczański – modrzewiowy kościółek, który nosi styl budownictwa typowo góralskiego. XVIII wiek w historii tego miasta, to odkrycie właściwości leczniczych solanek, które bogate są w jod i brom. Pod koniec XIX wieku powstał w Rabce pierwszy zakład przyrodoleczniczy, a samo uzdrowisko zostało otwarte w 1864 roku.