Baza Firm Turystycznych


Muzeum Porcelany Śląskiej

Dane adresowe:

Ulica i Nr: Porcelanowa 2e
Kod Pocztowy: 49-130
Miasto: Tułowice
Województwo: Opolskie
Dane kontaktowe:

Tel.: 781 717 777
Email: porcelana@muzeatechniki.pl
Strona www: muzeumporcelany.muzeatechniki.pl/

Opis Firmy: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
Najważniejszą działalnością Fundacji jest ochrona wybranych, charakterystycznych dla Śląska obiektów techniki. Ochrona poprzez „umuzealnienie” prowadzana jest w oparciu o różnorodne modele. Wybór formy ochrony zmierza przede wszystkim do jak najlepszego utrwalenia oryginalności i autentyczności chronionego zabytku. Podejmując wybór obiektu do ochrony, brane są pod uwagę obiekty o szczególnej wadze dla regionu oraz te reprezentujące najważniejsze dziedziny przemysłu rozwijającego się w na terenie Śląska.

W ramach Fundacji działa 5 muzeów: Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej, Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach, Muzeum Młynarstwa Młyn Hilberta w Dzierżoniowie, Muzeum Techniki Rolniczej w Piotrowicach Świdnickich, Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach koło Opola.

W przygotowaniu znajdują się 2 następne jednostki: Walcownia cynku Silesia w Świętochłowicach, Muzeum Kolejnictwa w Dzierżoniowie- filia Muzeum w Jaworzynie Śląskiej.

Opis działalności / Oferta: Muzeum Porcelany Śląskiej w Tułowicach
Muzeum powstało na terenie zamkniętego w 2001 roku zakładu produkcji porcelany założonego w 1886 roku przez rodzinę Schlegelmilch przybyłą tu z Turyngii. Przed 1945 rokiem fabryka w Tułowicach należała do jednych z największych wytwórni porcelany na Śląsku. Wyroby, ze względu na jakość i wzornictwo, były dobrze znane w Europie oraz w USA. Od początku XX wieku do pierwszej wojny światowej większość produkcji skierowana była do USA, gdzie fabryka z Tułowic posiadała swoje przedstawicielstwa. Po drugiej wojnie światowej zakład kontynuował produkcję porcelany. W 1976 roku został rozbudowany pod nazwą Zakłady Porcelitu Stołowego. Znacznie zwiększył produkcję koncentrując się na popularnych wyrobach z porcelitu. Produkcję zakończono w 2001 roku.

W kwietniu 2024 roku odrestaurowana fabryka po 9 latach prac konserwatorskich, rozpoczęła nowe życie. Dzięki staraniom zespołu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, w odrestaurowanej z dużą starannością fabryce powstało Muzeum Porcelany Śląskiej. W zabytkowych wnętrzach znalazły schronienie wyroby z 14 śląskich manufaktur. Często są to jedyne ślady po tych dawnych fabrykach.

Zwiedzanie Muzeum to podróż w czasie. W teatralnej scenerii prezentowane są wyroby porcelanowe z różnych epok i stylów. W historycznych wnętrzach widać jak trendy w sztuce przenoszone były na wyroby porcelanowe. Porcelana w stylu secesyjnym, art deco czy modernizmu zdobi salony. Zwiedzaniu towarzyszą odgłosy minionych czasów, szum maszyn, gwar kawiarni czy burzliwe rozmowy właścicieli o kierunkach produkcji. Można zajrzeć do pomieszczeń zarządu fabryki, działu księgowego czy do marketingu.

Wyjątkową atrakcją jest autentyczna pracownia, w której można poznać warsztat pracy projektantów porcelany. W Muzeum organizowane są warsztaty wykonywania i dekorowania porcelany.

Dla kolekcjonerów jest to miejsce do organizacji konferencji, spotkań oraz aukcji historycznej porcelany.
Informacje:

Zasięg działalności: Krajowy
Dni pracy i Godziny otwarcia: Wtorek-Niedziela 10-18


Typ firmy: Obiekty / Usługi
  

SZUKAJ W BAZIE FIRM