Europa

archipelag, Turku, Finlandia

Coraz bardziej popularna wśród polskich turystów Finlandia gdzie przeważają wycieczki do Helsinek i Laponii, coraz częściej zwraca się też uwagę na tak ważne miasto portowe, jakim jest Turku. Ten ważny port może ustępować swym znaczeniem tylko stolicy Finlandii, a turyści chętnie decydują się na wizytę na jego terenie. Zabytków tu nie brakuje, a ich specyficzny i unikalny charakter może zachwycić każdego. Co warto wiedzieć o tym mieście?


Turku jest najważniejszym ośrodkiem miejskim w południowo – zachodniej części kraju. To nie tylko ważny port i ośrodek handlowy, ale również ośrodek turystyczny. Kusi swą długą historią (jest najstarszym miastem w tym państwie) oraz swymi zabytkami. W czasie wycieczki po mieście koniecznie trzeba zobaczyć dwie perełki architektury średniowiecznej, czyli tutejszy zamek oraz katedrę z XIII wieku. Ciekawym obiektem jest też hala targowa z XIX stulecia.


Na turystów w Turku czekają też liczne placówki muzealne. Muzea: Farmacji oraz Przyrodnicze są jednymi z najważniejszych atrakcji tego typu, którymi może skusić podróżnych Finlandia. W pobliżu miasta nie brak też miejsc, w których znajdzie dla siebie szereg atrakcji cała rodzina. Jedną z tych najważniejszych jest park rozrywki, którego głównymi bohaterami są mieszkańcy Doliny Muminków.

Inną atrakcją miasta jest jeden z najstarszych domów, które do dziś przetrwały w centrum Turku. To ciekawa rezydencja z XVII wieku, która była własnością znanego w okolicy rodu aptekarzy. Dziś dom ten dzielnie służy turystom, a urządzone w jego wnętrzu muzeum znane jest przede wszystkim ze wspaniałej kolekcji zabytkowych mebli. Inną atrakcją miasta jest Forum Marinum – placówka znana z ekspozycji skupionej na morskich podróżach. Piękne jachty i katamarany czekają tu na zwiedzających, nie brak tu również jednostek mających ogromną wartość historyczną.


Goszczącym w tym mieście turystom polecana jest również wizyta w miejscu, które dawniej było wyspą. Spadający poziom wody sprawił jednak, że obecnie jest to część stałego lądu. Dlaczego warto zajrzeć na teren dawnej wyspy w czasie wycieczki po mieście? Bo tu znajduje się kolejny cenny zabytek Turku. Jest nim wspaniały zamek, wzniesiony pod koniec XIII wieku. Swego czasu był on jednym z największych zamków w północnej części Europy, a i dziś jego wymiary wzbudzają wielki zachwyt wśród zwiedzających. Dla polskich turystów jest to obiekt bardzo ważny i chętnie odwiedzany ze względu na jedną z jego mieszkanek. Była nią Katarzyna Jagiellonka, która w latach 1562-63 gościła w tej wspaniałej rezydencji.

 

Warto wspomnieć, że południowo wschodnie wybrzeże jest usiane tysiącami wysp, które pojawiały się powoli spod pokrywy lodowej pokrywającej Skandynawię. Ten Fiński Archipelag porównywalny pięknem do wysp Morza Egejskiego.Address : Radius :