Europa

Co warto zobaczyć w Finlandii

Jakie atrakcje czekają na turystów chcących lepiej poznać Finlandię (fiń. Suomi)? Jakie miejsca koniecznie trzeba odwiedzić podczas wycieczki po tym kraju? Ciekawych zakątków oraz zabytków godnych uwagi na terenie tego kraju nie brakuje. Oto mały poradnik dla turystów, którym marzy się wyprawa do tego kraju.

Finlandia zimą

  • 1. W czasie wycieczki z pewnością nie można pominąć stolicy państwa. Helsinki, pięknie położone nad Zatoką Fińską, mają swój niepowtarzalny charakter. Zabudowa Helsinek nawiązuje do stylu rosyjskiego miasta Sankt Petersburga. Do najważniejszych zabytków tego miasta zaliczyć można Pałac Prezydencki oraz Wielką Cerkiew Świętego Mikołaja. Miasto oferuje wiele atrakcji kultury i sztuki, takich jak Narodowe Muzeum Finlandii; Muzeum Miasta Helsinek; Fińska Galeria Sztuki, z eksponatami sztuki klasycznej i współczesnej. Warto też zwiedzić Sobór Uspieński, będący jednym z ciekawszych przykładów stylu rosyjsko – bizantyjskiego w tutejszej architekturze.
  • 2. Finlandia to jednak nie tylko Helsinki, ale i liczne atrakcje porozrzucane po terenie całego kraju. Na miłośników architektury obronnej czeka tu potężna, nadbałtycka twierdza Suomenlinna. To jedna z największych w Europie budowli obronnych, które wzniesiono nad morskimi brzegami.
  • 3. Wielką atrakcją tego kraju jest również Święty Mikołaj oraz związana z nim Laponia. Ta kraina kusi nie tylko znanym bohaterem, ale i wyjątkowy, podbiegunowym klimatem. W czasie wycieczki po Finlandii z pewnością warto zatrzymać się tu choć na chwilę.
  • 4. Atrakcją tego kraju są również jeziora. Jest ich kilkaset, przy czym tym najbardziej znanym jest Jezioro Nasi. To idealne miejsce zarówno na wakacyjny wypoczynek, jak i na połów ryb. Nad jego brzegami można też skorzystać z jednego z symboli Finlandii, czyli z fińskich łaźni parowych.
  • 5. Ponadto miasta takie jak Tampere, Turku, Lahti (słynny kompleks sportów zimowych, tutaj Adam Małysz zdobywał swoje pierwsze Mistrzostwo Świata w skokach narciarskich) mogą być interesujące
  • 6. Aland - archipelag, na którym mieszkańcy mówią po szwedzku, a należy do Finlandii. Wyspa ma unikalną historię, nieskazitelną przyrodę. Na wyspę można dotrzeć zarówno od strony szwedzkiej (Sztokholm) jak fińskiej (Turku). Åland składa się z kilku dużych wysp i prawie 10.000 mniejszych.

  • 7. Hameenlinna (po szwedzku Tavastehus) - stare pięknie położone miasto nad jeziorem Vanajavesi znane średniowiecznego zamku z połowy XIII
  • 8. Jyväskylä (Jyvaskyla) zostało założone przez cara Mikołaja I w 1837 roku. Mała miejscowość znajduje się na północnym brzegu jeziora Jyväsjärvi, które połączone jest z jeziorem Päijänne, drugim co do wielkości jeziorem w Finlandii i najgłębszym na południu. (Miasto Jyvaskyla to baza Rajdu Finlandii ). Jyväskylä jest ważnym węzłem komunikacyjnym, administracyjnym i kulturalnym centrum Finlandii Środkowej i miastem przemysłowym (obróbka drewna, obróbka metali). Miasto charakteryzuje się mieszanką starych drewnianych domów i nowoczesnych kamiennych budynków.
  • 9. Zorze polarne - najlepszy okres na zobaczenie zorzy polarnej to miesiące od września do marca, a miejscem - Laponia, choć czasami światła zorzy można zobaczyć nawet w południowych regionach kraju
  • 10. Park Narodowy Lemmenjoki (Lemmenjoen kansallispuisto) - ten ogromny park narodowy liczy prawie 3 tysiące km², tutaj spotkamy renifery i rosomaki

 

Zdjęcia z Finlandii: >> Link

Wyjątkowe atrakcje turystyczne sprawiają, że wycieczki do tego skandynawskiego państwa są coraz bardziej popularne. Chętnych na udział w takich wyprawach nie brakuje. I dobrze, Finlandia z pewnością zasługuje na uwagę dzięki swojej kulturze, historii, a przede wszystkim naturze, na czele z niezliczoną liczbą jezior.

Address : Radius :