Europa

widok na Talin, Estonia (stolica kraju)

Odkryta przez polskich turystów stosunkowo niedawno Estonia może zaskoczyć swym pięknem. Ten kraj może gościom zaoferować szereg wspaniałych atrakcji turystycznych, a na brak zabytków narzekać tu nie można. Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki do Estonii?

Atrakcje turystyczne Estonii

 • Jednym z najciekawszych miast Estonii jest Tallin. To stolica kraju, a zarazem miasto znane z wyjątkowych zabytków. Jego malownicze położenie oraz zabudowa Starego Miasta mogą zrobić ogromne wrażenie na zaglądających tu turystach. Jest ono podzielone na część górną i dolną. W tej pierwszej najważniejszym miejscem jest wzgórze zamkowe, natomiast w dolnej części wyróżnia się otoczony pięknymi kamienicami rynek. W wielu miejscach można tu poczuć historyczną atmosferę miasta, którą dodatkowo wzmaga spora liczba klimatycznych restauracji. Ważną atrakcją estońskiej stolicy jest barokowy pałac otoczony pięknymi ogrodami. To Kadriorg Palace, służący obecnie jako siedziba Muzeum Sztuki. Warto też zobaczyć pałacyk wzniesiony w stylu klasycystycznym, w którym obecnie urzęduje estoński prezydent. Wielką atrakcją Tallina jest również znajdujący się obrzeżach miasta skansen, w którym zgromadzono zabytkowe zagrody z terenu całego kraju. Warto wspomnieć przy okazji, że Estonia może się pochwalić sporą ilością skansenów, a każdy z nich jest wyjątkowo interesującą placówką muzealną.
  http://www.tallinn.ee/eng/ < oficjalna strona internetowa miasta Tallin
 • W trakcie wycieczki po Estonii warto poświecić nieco uwagi tutejszym zamkom. Jednym z ciekawszych jest Zamek Hermana w Narwie, stojący już w pobliżu granicy z Rosją. Warto też wybrać się na wyspę Sarema, której główną atrakcją jest właśnie warowny zamek. Oprócz zamków na terenie Estonii można ujrzeć wiele zabytkowych dworów. Za jeden z najpiękniejszych zabytków tego typu uznawany jest dwór w Palmse oraz dwór na wyspie Hiiumaa.
 • Nie brak też w Estonii miejsc wyjątkowych, z którymi związane są liczne legendy. Jedną z perełek są tu Kratery Kaali, które można zobaczyć na wyspie Sarema. Choć powstały one w wyniku upadku meteorytu, nie brak legend mających wyjaśniać okoliczności ich powstania.
 • Północna część Estonii znana jest z pięknych małych zatok Bałtyku, klifów, czy małych wsi rybackich. Natomiast południekraju to pofałdowae tereny poprzecinane rzekami i jeziorami. Sporty zimowe w w szczególności biegi narciarskie to jeden z najczęściej uprawianych sportów w Estonii (ośrodek: Otepää w regionie Valga, w południowej części Estonii).
 • Ogród Botaniczny w Tallinie (dolina rzeki Pirita)
 • Park Narodowy Matsalu - raj da ptaków całej Europy (300 gatunków ptaków), który można podziwiać z punktów widokowych i specjlanych wież widokowych
 • Warto także zwiedzić malutkie wysepki na Bałtyku, które słyną z malowniczego krajobrazu
 • Park Narodowy Vilsandi - tutaj można spotkać foki oraz piękne kwiaty m.in. orchideę
 • Park Narodowy Soomaa - to wydmy, bagna i możliwość obcowania z przyrodą na kajaku (spływy kajakowe)
 • Suur Munamägi - najwyższe wzniesienie w Estonii, sięgające 318 metrów n.p.m. Góra położona jest w pobliżu wsi Haanja w południowo-wschodniej części kraju, niedaleko granicy z Łotwą i Rosją. Znana jako "Wielka Góra Jajko", a z wieży obserwacyjnej można podziwiać widoki na kilkadziesiąt kilometrów


warto zajrzeć na stronę: http://www.visitestonia.com/pl

 

 

Zdjęcia z Estonii i Tallina - Galeria :

Address : Radius :