Europa

  • Edynburg (stolica Szkocji)

Jakimi atrakcjami może się pochwalić Edynburg? Na jakie zabytki trzeba tu zwrócić szczególną uwagę?

  • Średniowieczna starówka oraz Nowe Miasto, które przyciąga georgiańską architekturą, to najchętniej odwiedzane przez turystów dzielnice miasta. Spacer po ich terenie sprawia, że Edynburg wspominany jest jeszcze przez długi czas jako miasto niezwykle atrakcyjne i przyjazne dla turystów.
  • W czasie wycieczki po tym mieście nie można też pominąć tutejszego zamku.
  • Zachwyca tu również Muzeum Szkocji, którego zwiedzenie jest wspaniałą przygodą dla każdego turysty.
  • Edynburg może się również pochwalić ciekawym gmachem parlamentu
  • Wycieczki po podziemiach tego miasta oraz możliwość zwiedzenia jego zabytków sakralnych to kolejna propozycja, którą biura podróży przyciągają zainteresowanych tym miastem turystów. Z pewnością Edynburg zasługuje na uwagę, a jego architektura oraz malownicze zakątki intrygują.

 

  • Skarby Szkocji: Góry Cairngorm

Ci, którzy kochają wycieczki górskie, z pewnością chętnie wybiorą się w góry Cairngorm. Co warto wiedzieć na ich temat?
Góry Cairngorm to jeden z najpiękniejszych obszarów, jakim może się pochwalić Szkocja. Wycieczki po tym rejonie są wymarzoną formą spędzania czasu dla zwolenników aktywnego wypoczynku. Są one ważnym miejscem rekreacji dla wielu Szkotów, a zainteresowanie nimi od lat utrzymuje się na wysokim poziomie. Góry Cairngorm mają wyjątkowy urok. Nie brak tu terenów sprzyjających wspinaczce, nie brak też spokojnych wiosek, na terenie których można wypoczywać w sielskiej atmosferze. Kuszą jednocześnie okolice kurortu Aviemore, który stał się najważniejszym ośrodkiem turystycznym w tej części Szkocji. Zimą jest to ważna miejscowość dla narciarzy, latem goszczą tu ci, którzy stawiają na piesze wycieczki oraz na kontakt z naturą. W okolicy tej miejscowości nie brak miejsc, w których można się spotkać z ciekawymi gatunkami zwierząt. Żbiki oraz kuny to najważniejsi mieszkańcy w tej części pasma górskiego, równie atrakcyjne są pojawiające się tu głuszce. Wielu wrażeń dostarczyć mogą tu również wycieczki po sosnowym Lesie Kaledońskim, będącym jedną z największych osobliwości szkockiej przyrody. Nie brak tu również atrakcji o charakterze krajoznawczym. Zwiedzenie Muzeum Ludowego pozwala lepiej poznać kulturę mieszkańców tej ziemi, z kolei wizytę w najciekawszych zakątkach tego pasma górskiego ułatwia Droga Wojskowa Generała Wade’a.


  • Skarby Szkocji: z wizytą w New Lanark

Jednym z tych miejsc, które pozwalają poznać przemysłowe oblicze oraz poszerzyć wiedzę na temat warunków życia dawnych robotników, jest New Lanark.

New Lanark to jedna z najciekawszych i najważniejszych miejscowości, jaką może się pochwalić Południowa Szkocja. Tutaj czekają na turystów ciekawe zabytki, które pozwalają poznać dzieje przemysłu na terenie Szkocji. Tutejsza przędzalnia bawełny, założona pod koniec XVIII wieku, była przecież swego czasy bardzo ważnym zakładem. O tym, jak wielką rolę owa fabryka odgrywała w lokalnej gospodarce, najlepiej świadczy fakt, iż wokół kompleksu fabrycznego powstało ciekawe osiedle dla robotników. Dziś dawne czynszówki służą jako stylowe apartamenty, jednak wszystkie te budynki zachowały swój dawny urok i zabytkowy charakter. Zachował się tu również dawny sklep, w którym robotnicy oraz ich rodziny mogli tanio kupić produkty niezbędne do codziennego życia.

Wycieczki po robotniczych osiedlach to jedna z największych atrakcji, jaką może się pochwalić Południowa Szkocja. Chętnych na odkrywanie tajemnic dawnych fabrykantów jest wielu, wielkim zainteresowaniem cieszą się również te zagadnienia, które wiążą się z życiem codziennym dawnych robotników. New Lanark jest jednym z tych miejsc, w których poznawanie robotniczej historii Szkocji staje się nie tylko ciekawym doświadczeniem, ale i wspaniałą przygodą.


  • Zamek w Stirling

W gronie zabytków, z którymi kojarzona jest Szkocja, bardzo ważne miejsce zajmują zamki. To one, ze względu na swą historię oraz ciekawą formę architektoniczną, przyciągają turystów z całej Europy. Jednym z tych obiektów, którego w czasie wycieczki po Środkowej Szkocji nie można pominąć, jest zamek w Stirling. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Dlaczego niemal każde biuro podróży oferujące wycieczki po Szkocji uwzględnia wizytę na jego terenie?

Zamek w Stirling to obiekt, który z kilku względów jest obiektem wyjątkowym. Doskonale widoczny już z daleka, przypomina potężną strażnicę wzniesioną na wulkanicznej skale. Takie położenie sprawia, że staje się on bardzo atrakcyjnym miejscem dla turystów. Wycieczki zaglądają tu jednak nie tylko ze względu na piękne położenie zamku. Kuszą takie obiekty, jak zamkowa kaplica czy też ciekawy pałac z XVI wieku. Zamkowe fortyfikacje również skutecznie przyciągają uwagę turystów. Wiele ciekawych obiektów czeka też w pobliżu zamku. Jednym z tych najważniejszych jest kościół Świętego Krzyża, przy którym znajduje się zabytkowa nekropolia. Drugim ważnym zabytkiem w pobliżu zamku jest Więzienie Starego Miasta, któremu również warto poświęcić nieco więcej uwagi. Z XV wieku pochodzi Stary Most, będący kolejną ważną atrakcją w tej części kraju.

Wycieczki po tak pięknym kraju, jakim jest Szkocja, każdemu z nas mogą sprawić wiele radości. Dla tych, którzy kochają zamki oraz miejsca kuszące swym historycznym charakterem, jest to bez wątpienia wymarzony obszar.

Address : Radius :