Europa

Zabytkowe kasyno, Konstanta

Rumuńskie skarby: Konstanca

To miasto leżące nad Morzem Czarnym jest przede wszystkim największym portem w Rumunii. Jest to jednocześnie bardzo ważny ośrodek życia kulturalnego oraz słynne kąpielisko, na terenie którego wczasy spędzają coraz częściej i turyści zagraniczni. Jakimi atrakcjami może ich oczarować Konstanca?
Piękne wybrzeże oraz okoliczne winnice to główne przyczyny rosnącej popularności tego rumuńskiego kurortu. Wspaniały klimat i świetne warunki do wypoczynku nie są tu jednak jedynymi atrakcjami. To miasto to również ciekawa historia, o której przypominają liczne pamiątki. Zachwycić może piękna latarnia z II połowy XIX wieku oraz dawne magazyny portowe. Na ich terenie odkryte zostały piękne posadzki, pochodzące najprawdopodobniej z IV stulecia. O długiej historii tej miejscowości mogą też świadczyć cenne eksponaty, które prezentowane są w tutejszym muzeum archeologicznym. Ruiny twierdzy Tomis to kolejna ciekawostka, która może zachwycić miłośników historii. Nie brak tu również zabytków, które świadczą o burzliwej historii miasta i jego wielokulturowości. Wspaniale prezentuje się prawosławna cerkiew utrzymana w stylu bizantyjskim, z którą kontrastuje pobliski meczet – ciekawa pamiątka z czasów osmańskich. Nowszą atrakcją, szczególnie ważną dla tych, którzy chcą tu spędzić wczasy z dziećmi, jest delfinarium. Tu każdy może spędzić czas na dobrej zabawie.

 

ulica Smardan, Bukareszt

Z wizytą w Bukareszcie

W gronie tych najbardziej popularnych miast znajduje się Bukareszt – stolica kraju i ośrodek mogący się pochwalić ciekawą zabudową oraz wspaniałymi muzeami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie pobytu na jego terenie?


Bukareszt przyciąga samą swą historią. Pod koniec XV wieku w tym mieście zmarł Vald Pakiwnik – władca znany jako Darcula, który znany jest ze swego okrucieństwa. Drugą osobą związaną z Bukaresztem jest „geniusz Karpat”. Taki przydomek zyskał Nicolae Caeusescu – dyktator, którego rządy bardzo negatywnie zapisały się w pamięci mieszkańców Rumuni. Ma jednak Bukareszt i bardziej radosne oblicze. Położony na terenie Niziny Wołoskiej, jest nie tylko największym miastem kraju, ale i jego głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym. Staje się też coraz ważniejszym celem wycieczek, a biura podróży zachęcają do zapoznania się z jego największymi atrakcjami dzięki coraz ciekawszym programom zwiedzania rumuńskiej stolicy. W efekcie każdy może poznać inne oblicze Bukaresztu – miasta znanego nie tylko z krwawej historii, ale i ciekawej zabudowy.


W gronie największych atrakcji rumuńskiej stolicy znalazły się piękne parki. Wielką atrakcją jest tu uniwersytecki Ogród Botaniczny, którego historia zaczyna się w II połowie XIX wieku. Dziś na jego terenie można ujrzeć około 10 tysięcy gatunków roślin. Innym ciekawym miejscem jest Park Kultury i Wypoczynku, którego dodatkową atrakcją jest skansen z zabytkowymi domami, sprowadzonymi tu z terenu całej Rumunii. Takie zielone oblicze Bukaresztu może zachwycić każdego. Warto też zwrócić uwagę na najpiękniejsze i najlepiej znane budowle tego miasta. Wielkie bulwary oraz budynki wznoszone w okresie komunistycznym mają tu swą wyjątkową specyfikę, jednak nie tylko one przyciągają uwagę. Zachwycić mogą okazałe rezydencje oraz kamienice, wśród których nie brak ciekawych przykładów architektury z XIX i XX wieku. Piękne klasztory i zabytkowe cerkwie stanowią kolejną grupę zabytków, na które warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tym mieście. Miłośnicy starszej historii będą z kolei zainteresowani wizytą na terenie ruin dworu z XIV wieku oraz zwiedzeniem tutejszych placówek muzealnych. Do tych najciekawszych zalicza się Narodowe Muzeum Sztuki oraz Muzeum Historii.Oradea (Nagyvárad), Rumunia

Rumuńskie atrakcje: Oradea


Położona w pobliżu granicy z Węgrami Oradea jest jednym z najbogatszych i najciekawszych miast, jakimi może się pochwalić Rumunia. W czasie wycieczki po Siedmiogrodzie z pewnością warto zajrzeć na jej teren i dokładniej zapoznać z jej zabytkami.


Oradea to przede wszystkim miasto, które przyciąga swą różnorodnością. Do dziś w gronie jej mieszkańców ważną rolę odgrywają Węgrzy. Żyje tu również spora mniejszość niemiecka i słowacka. Dzięki tej różnorodności miasto stało się symbolem otwarcia i pojednania, a harmonijne współżycie pomiędzy różnymi mniejszościami jest na to najlepszym dowodem. A jakie czynniki sprawiają, że to miasto staje się coraz bardziej atrakcyjne?


Dla wielu turystów ważnym celem wycieczki do tego miasta jest możliwość zapoznania się z jej secesyjną architekturą. Barokowy układ urbanistyczny oraz kamienice, z których większość może się pochwalić pięknymi, secesyjnymi kamienicami to największe walory miasta. W gronie najcenniejszych zabytków znajduje się barokowy pałac z II połowy XVIII wieku, w którego wnętrzu mieści się obecnie muzeum. Uwagę przyciąga też prawosławna katedra „Pod Księżycem”, będąca kolejną perełką barokowej architektury na terenie miasta. Warto też odwiedzić ruiny cytadeli – zabytku z czasów średniowiecza, który mimo upływu czasu prezentuje się wspaniale.
W takich miastach jak Oradea Rumunia może zaskoczyć swym pięknem i bogactwem architektury. Odkrywanie piękna tego kraju może się okazać wspaniałą przygodą dla każdego miłośnika niebanalnych atrakcji, któremu przyjemność sprawia widok pięknych budowli.

Address : Radius :