Europa

Budapeszt nad Dunajem, Węgry

Atrakcje turystyczne Węgier

Węgry to piękne miasta, wspaniałe uzdrowiskami i rozległe równiny.

Węgry mogą oczarować równinnym, rolniczym krajobrazem. Choć to właśnie równiny zajmują największą powierzchnię, nie można mówić o monotonnej scenerii. Czekają przecież i malownicze wzniesienia Średniogórza Węgierskiego, i malownicza dolina Dunaju. Są też Węgry krajem przyjaznym dla tych turystów, którzy na ich terenie chcą spędzić wczasy nad wodą. Choć kraj ten nie posiada dostępu do morza, wiele wspaniałych możliwości wypoczynku dają tu wybrzeża Jeziora Balaton. Ze względu na swe rozmiary już dawno zaczęto je określać mianem „węgierskiego morza”. Nad jego brzegami czekają i liczne ośrodki wypoczynkowe, i liczne oferty uprawiania sportów wodnych, szczególnie polecana dla żeglarzy i miłośników plażowania.

Węgry są też krajem dla miłośników historii i zabytkowych budowli. Obiektów godnych uwagi jest tu wiele. Już sam Budapeszt może zachwycić swym pięknem i bogactwem, a jego wspaniałe budowle mogą zrobić wielkie wrażenie na turystach. Węgierska stolica to największe w Europie uzdrowisko, którego chlubą są zabytkowe kąpieliska i piękne baseny. Czekają tu również wspaniałe budowle. Pałac królewski oraz gmach parlamentu z pewnością zasługują na uwagę. Kościół św. Macieja oraz zamek w Budzie to kolejne atrakcje, dzięki którym to miasto stało się tak popularnym kierunkiem turystycznych wypraw. Budapeszt znany jest też z pięknych mostów, a każdy z nich może się pochwalić niezwykłą formą i ciekawą historią. Wielu wrażeń może też dostarczyć wizyta w mieście Tokaj, którego atrakcją są nie tylko piękne budowle. Tu czekają znane na całym świecie winnice, w których powstaje słynny trunek.

10 największych atrakcji Węgier:

 • Budapeszt - stolica Węgier
 • Balaton - "węgierski morze"
 • Wyszehrad z wieżą Salomona, starym zamkiem (cytadelą) i pięknym widokiem na Dunaj
 • Teren stepowy - Puszta w Hortobagy
 • Kuchnia węgierska
 • Baseny termalne (m.in. Hajduszoboszlo)
 • Eger - malownicze miasto
 • Debreczyn
 • Pecz
 • Dunaj

 

Kuchnia węgierska i jej specjały

Wystarczy spędzić kilka dni w tym kraju, by przekonać się o jej bogactwie. Błędnym jest założenie, że kuchnia węgierska to tylko gulasz. Specjałów oraz dań godnych uwagi nie zabraknie tu dla nikogo. Jakich specjałów warto spróbować?

Dieta węgierska kojarzona jest ze wspomnianym już gulaszem. Na Węgrzech ta potrawa ma charakter bardzo gęstej zupy, co może nieco zaskoczyć Polaków przygotowanych do nieco innej wersji tej potrawy. Węgrzy serwują też gulasz w nieco bardziej pikantnym wydaniu. Nie powinno to dziwić, gdyż kuchnia węgierska kojarzona jest m. in. z zamiłowaniem do sięgania po ostre przyprawy. Popularnym przysmakiem są w tym kraju także duszone warzywa. Ich popularność na terenie państwa węgierskiego jest jednym z efektów kultury bałkańskiej i jej silnego wpływy na kulinarne preferencje Węgrów. W węgierskich restauracjach można też spotkać dania typowe dla kuchni niemieckiej i austriackiej, co z kolei jest skutkiem skomplikowanej przeszłości tego państwa.

Duszone warzywa, duszone mięsa oraz papryka jako podstawowa przyprawa – oto najkrótsza charakterystyka kuchni węgierskiej. Nie można jednak zapominać o tym, w jak wielkim stopniu dieta Węgrów oparta jest na zupach. Są one bardzo popularne, stąd też ich szeroki asortyment. Latem, gdy dokucza upał, wielkim rarytasem stają się owocowe chłodniki. Wśród nich szczególnie popularna jest zupa z wiśni. Innym przysmakiem jest zupa rybna. Choć wielkim uznaniem w kuchni węgierskiej cieszą się mięsa, chętnie sięga się tu i po ryby. Z ruszty, smażone czy też podawane w różnych sosach – pomysłowość miejscowych kucharzy nie zna granic. W efekcie powstają dania proste, a jednocześnie wyjątkowe, którymi można się zachwycać bez końca.


Polecamy posmakować węgierskich dań:

 • Zupę gulaszową
 • Kapuśniak po węgiersku
 • Langosz
 • Gulyasleves
 • Halaszle
 • Lecso
 • Paprikas krumpli
 • Tokan

 

Budapeszt i jego kąpieliska

Jest jednym z piękniejszych miast w Europie. Stolica Węgier -  Budapeszt - to wspaniała architektura, leży nad brzegiem Dunaju i dzieli go na Budę i Peszt na lewym brzegu rzeki. Warto jednak pamiętać, że Budapeszt to nie tylko stolica i ważny ośrodek miejski. To również wspaniałe uzdrowisko, którego łaźnie należą do najwspanialszych na całym świecie. Tutejsze baseny termalne są oblegane przez tych, którzy cenią sobie lecznicze kąpiele w pięknym otoczeniu. Najwspanialsze kąpieliska znajdują się na Górze Gellerta. Wiadomo, że termalne źródła znajdujące się w tym miejscu znane były już Rzymianom, a w czasach tureckich istniały tu popularne łaźnie. Współczesne baseny znajdujące się w tym miejscu to obiekty kuszące leczniczą wodą, długą tradycją oraz wspaniałą architekturą.

Innym wspaniałym kąpieliskiem w Budapeszcie jest Rudas. To właśnie tu można ujrzeć najwspanialsze łaźnie tureckie, w których pobyt jest szczególnie zalecany osobom cierpiącym z powodu osteoporozy oraz chorób stawów i mięśni. W gronie najpopularniejszych kąpielisk znalazły się również baseny wchodzące w skład wielkiego kompleksu Szechenyi. W sezonie letnim warto wybrać się na Wyspę Małgorzaty, na której terenie znajduje się znane kąpielisko termalne z licznymi zjeżdżalniami i sztuczną falą. Na wyspie tej znajduje się również Narodowa Pływalnia, bardzo chętnie odwiedzana przez miłośników wodnych atrakcji. Wszystkie te obiekty leżące na Wyspie Małgorzaty są idealnym miejscem rekreacji, a ich dodatkowym walorem jest piękne otoczenie. Pobliskie ogrody: Myśliwski, Różany i Japoński sprawiają, że latem na nudę w tym miejscu narzekać nie można.

Wspaniałe kąpieliska i wody znane już w czasach starożytnych sprawiają, że Budapeszt jako uzdrowisko może się pochwalić długą tradycją i wyjątkową atrakcyjnością.

Węgierskie atrakcje: Debreczyn

Jest jednym z najważniejszych miast współczesnych Węgier, a zarazem ważnym punktem na turystycznej mapie tego kraju. Doskonałe warunki pobytu, noclegi w pięknych hotelach i pensjonatach oraz liczne atrakcje pozwalają tu każdemu na spędzenie czasu w wyjątkowo atrakcyjny sposób. Czym zatem może oczarować Debreczyn?

Symbolem miasta stały się w ostatnim czasie jego kąpieliska termalne. Pobyt na ich terenie to nie tylko świetna zabawa, ale i szansa na poprawienie swego stanu zdrowia. Jest też Debreczyn miastem mogącym pochwalić się ciekawymi zabytkami oraz atrakcyjną zabudową. Już sam spacer główną ulicą tego miasta może dostarczyć wiele przyjemności. Wspaniałe kamienice są perełkami mieszczańskiej architektury z XIX i XX wieku, a każda z nich może się poszczycić niepowtarzalnym charakterem. Nie brak tu i zabytkowych świątyń, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługuje kościół św. Anny z XVIII wieku. Wspaniale prezentuje się również najstarszy zabytek sakralny miasta, jakim jest Mały Kościół. Uwagę przyciąga też świątynia,  Wielki Kościół – największa świątynia protestancka, jaką mogą się pochwalić Węgry. Debreczyn przyciąga też uwagę turystów ciekawą placówką muzealną. Jest nią Muzeum Deri, w którego zbiorach obok przedmiotów pochodzących z Egiptu i Grecji można podziwiać pamiątki związane z żyjącymi niegdyś w okolicy miasta pasterzami.

Węgierskie atrakcje. Pecs

Pecz – to spokojne miasto otoczone górami, ciekawy ośrodek miejski leżący w niewielkiej odległości od granicy z Chorwacją. To także miasto, które ma długą, sięgającą czasów celtyckich historię, niezwykły, bałkański klimat oraz wiele ciekawych zabytków. Piękna architektura i malownicza okolica sprawiają, że wizyta w Pecs może na długo zapisać się w pamięci. Co warto tu zobaczyć?

Jednym z najciekawszych zabytków tego jest olbrzymia katedra. Ta neoromańska budowla swój obecny wygląd zyskała pod koniec XIX wieku, choć w jej bryle nie brak śladów poprzedniej świątyni. Miłośnicy średniowiecza bez trudu znajdą najstarsze, pochodzące z XI i XII wieku fragmenty tej budowli. Piękne wnętrze świątyni, w którym na uwagę zasługuje renesansowy ołtarz oraz wspaniałe freski z XIX wieku.

W czasie wycieczki do tego miasta zaskoczeni mogą być i miłośnicy starożytności. Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie na terenie tego węgierskiego miasta można ujrzeć pozostałości najstarszych sanktuariów węgierskich. Warto też poświęcić nieco czasu rzymskim grobowcom. Innym rarytasem, którym kusi to miasto turystów, są liczne i doskonale zachowane zabytki tureckie. Meczet z końca XVI wieku czy okazała kaplica grobowa. W czasie wycieczki po tym mieście warto też zajrzeć pod pałac biskupi, koniecznie trzeba też wybrać się z wizytą w rejon dawnych murów obronnych. Miasto to może się pochwalić jednocześnie wspaniałymi placówkami muzealnymi. Do tych najciekawszych zalicza się muzeum kuszące ciekawą kolekcją ceramiki, interesująca jest też galeria skoncentrowana na węgierskiej sztuce XX wieku.

Wielką gratką dla miłośników historii i mroczniejszych atrakcji są z kolei katakumby z IV wieku, które przypominają o trudnych czasach wczesnego chrześcijaństwa. Na miłośników kultury czeka z kolei wspaniały Teatr Narodowy.


Piękne węgierskie miasto - Miszkolc

Miasto Miszkolc - punkt wypadowym dla w inne zakątki Północnego Średniogórza. Miszkolc jednak sam w sobie jest bardzo atrakcyjnym miastem, czy warto odwiedzić to węgierskie miasto?

Najważniejszą i najbardziej znaną atrakcją tego miasta jest kąpielisko termalne. To dzięki niemu Miszkolc zasłynął nie tylko jako ważny ośrodek przemysłowy, ale i jako uzdrowisko. Baseny termalne, z których doskonale znane są Węgry, w tym mieście prezentują się okazale, legendarnym stało się już Kąpielisko Jaskiniowe, uznawane za jedno z najlepszych w tej części Europy. Jaskiniowe powietrze oraz spływająca ze skał woda wykorzystywana jako naturalny bicz wodny – oto największe walory tego miejsca. Dodatkowym plusem kąpieliska są jego naturalne walory lecznicze. Pobyt w tym miejscu okaże się korzystny dla tych, którym dokuczają problemy z kręgosłupem oraz ze stawami. Nerwice oraz nerwobóle to kolejne dolegliwości, w walce z którymi pobyt w Kąpielisku Jaskiniowym może okazać się wybawieniem.
A samo miasto? Na terenie miasta czeka wiele ciekawych budynków pochodzących z XIX wieku, które ze względu na swą formę architektoniczną z zasłużyły na zainteresowanie. Jedną z ciekawszych pamiątek z tego okresu są dawne łaźnie miejskie. Kościół Minorytów oraz grecka cerkiew z końca XVIII stulecia to kolejne atrakcje tego miasta. Obowiązkowym punktem w programie wycieczki po tym mieście jest tutejszy zamek, który powstał w XIII wieku, a w XIV zmienił się w jedną z najwspanialszych rezydencji królewskich.

Dobre zagospodarowanie sprawia, że w tym mieście można znaleźć noclegi także w przystępnych cenach. Warto też wybrać się do pobliskiego letniska o nazwie Lillafured oraz do miejscowości Ujmassa. Ich wyjątkowy klimat oraz ciekawa zabudowa zasługują na uwagę.

Address : Radius :