Europa

TOP 10 - Największe atrakcje turystyczne Chorwacji:

 • Dubrownik - zwany Perłą Adriatyku
 • Plitwickie Jeziora (Park Narodowy Jezior Plitwickich)
 • Park Narodowy Krka (adres: Lozovac, Dalmacja, Chorwacja)
 • Zagrzeb - Stolica Chorwacji
 • Korcula - miejscowość, miejsce urodzenia Marco Polo
 • Zadar - port rybacki, lotniczy, stocznia, ośrodek kulturalny i wypoczynkowy nad Adriatykiem
 • Split - miasto i port w Chorwacji, położony na półwyspie u wybrzeży Adriatyku
 • Hvar, Brac - jedne z piękniejszych wysp Chorwacji
 • Istria - półwysep w południowej Europie, w północnej części Morza Adriatyckiego. Zdecydowana jego większość należy do Chorwacji, tylko niewielka północna część do Słowenii, a najbardziej na północ wysunięte miasteczko Muggia do Włoch, oraz Rovinj - Miasto i port położony na zachodzie wybrzeża Istrii, w kierunku południowym od Zatoki Limskiej.
 • Makarska Riwiera

 

Przewodnik po Dubrowniku

Dubrownik, Chorwacja

Chorwacja uchodzi za jedno z najpiękniejszych państw na Starym Kontynencie. Co koniecznie trzeba zobaczyć w Chorwacji?
Można przyjąć wiele kryteriów i według nich szukać najciekawszych, najbardziej atrakcyjnych, widowiskowych i spektakularnych miejsc w Chorwacji, jednak w każdym zestawieniu na pierwszym miejscu znajdzie się Dubrownik, zwany „Perłą Adriatyku”. I nie jest to przypadek, że to miasto zyskało taką nazwę i cieszy się dobrą sławą praktycznie na całym globie. Dlatego bez odwiedzin Dubrownika nie da się powiedzieć, że odwiedziło się Chorwację.

 • Dubrownik, jako najbardziej wysunięte na południe miasto w południowej Dalmacji. Historyczne miasto na południowym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. „Perła”, jak określają ją zarówno lokalni mieszkańcy, jak i przyjezdni oferuje niezapomniane widoki, niepowtarzalny klimat oraz niezwykle bogate i interesujące dziedzictwo kulturowe. Stare miasto nasycone jest mnóstwem zabytkowych budowli. Największy podziw budzą jednak mury obronne, dzięki którym Dubrownik nigdy nie został zdobyty.
 • Dubrownik najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem ponieważ tylko wtedy można naprawdę cieszyć się magią i urokiem wąskich, brukowanych uliczek, na których czuć jeszcze klimat dawnych czasów. Na liście obowiązkowych punktów powinien znaleźć się ulica Stradum. To tam można znaleźć Wielką Fontannę Onufrego, za którą znajduje się dawny średniowieczny klasztor św. Klary. Po przeciwnej stronie odnaleźć można renesansowy kościół Zbawiciela, a tuż obok romańsko-gotycki klasztor franciszkanów. Na końcu ulicy ulokowany jest plac Luza, przy którym jest najpopularniejszy zabytek Dubrownika - Pałac Sponza. Z ciekawostek: W Dubrowniku nakręcony został kultowy amerykański serial telewizyjny „Gra o Tron”.
 • Dubrownik oferuje także specjały Chorwackiej kuchni i wina z lokalnych winiarni. Wielu z nich da się spróbować tylko na miejscu. Obowiązkowo po długim spacerze należy udać się na plaże, gdzie można zażyć kąpieli w czystych wodach Adriatyku. Kameralne, urokliwe i piaszczyste plaży pozwolą na chwilę wytchnienia przed dalszą podróżą.
 • Jeżeli w planach jest natomiast zwiedzanie okolicy to warto odwiedzić szereg wysp Archipelagu Elafickiego oraz chociaż na chwilę zajrzeć do spokojnych osad rybackich. Warto zobaczyć także Mliet oraz małe miasteczka takie, jak: Cavtat, Mlini, Zaton i Molunat, gdzie również można znaleźć architektoniczne perły i w towarzystwie ludowego klimatu.

Nad baśniowymi Jeziorami Plitwickimi (Park Jezior Plitwickich)

Jeziora Plitwickie w Parku Narodowym Chorwacji

Perełka turystyczna Bałkanów - Park Narodowy Jeziora Plitwickie położony jest w środkowej części Chorwacji, na trasie z Zagrzebia do Dalmacji. To największa atrakcja tej części Gór Dynarskich.

 • Składa się z 16 jezior krasowych, które zajmują obszar o długości 8 kilometrów i są połączone ze sobą systemem potoków i ok. 90 wodospadów. Największym i najgłębszym jest Jezioro Kozjak (czyli po postu Jezioro Kozie), a najwyższy wodospad – Veliki Slap (Wielki Wodospad) - ma wysokość 78 metrów. Malownicze widoki okolicy uzupełniają kaniony, jaskinie, efektowne formy skalne i góry porośnięte bujnymi lasami mieszanymi. Nic zatem dziwnego, że od kilkudziesięciu lat ten zjawiskowy obszar figuruje na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO.
 • Park Jeziora Plitwickie jest odwiedzany przez tysiące turystów rocznie. Dla zwiedzających przygotowano kilka tras, których pokonanie zajmuje od około 2 do 8-9 godzin. Każdy zatem może sam zdecydować, ile czasu przeznaczy na odpoczynek w tym urokliwym miejscu.
 • Trasy pokonuje się pieszo, płynąc statkiem oraz jadąc parkową „kolejką” na kołach. Najciekawsze są etapy piesze, gdy - maszerując po drewnianych pomostach - możemy podziwiać mieniące się różnymi barwami, czyste, przejrzyste wody jezior, spienione wodospady, bogatą roślinność i zwierzęta.
 • Wizyta na Jeziorach Plitwickich to jakby przeniesienie się do innej rzeczywistości. Takiej, w której czas zatrzymał się bardzo dawno temu... To na pewno dobry pomysł na przystanek w drodze nad chorwackie wybrzeże, a nawet na całodzienną, pełną wrażeń wycieczkę krajoznawczą.

Makarska Riwiera

Makarska Riwiera

Makarska Riwiera to idealne miejsce na wakacyjny wypoczynek. Tu Dalmacja może oczarować najpiękniejszymi plażami oraz modnymi letniskami.

 • Jednym z najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych w tej części Dalmacji stała się Brela. Wystająca z morskiej wody skała oraz długie plaże stały się jej symbolami. W samej miejscowości warto zwiedzić kościół z XVII wieku oraz pospacerować w rejonie malowniczej przystani. Wielu wrażeń dostarczyć też mogą wycieczki po najbliższej okolicy tej miejscowości. Gdzie warto się wybrać? Zadvarje to najciekawsza miejscowość w tej części Riwiery, a jej największym skarbem jest rzeka Cetina i jej malownicze wodospady. Wędrówki po tej okolicy dają też możliwość podziwiania pięknych panoram, a liczne punkty widokowe stanowią dodatkową atrakcję dla turystów spędzających tu wczasy. Inną ciekawą miejscowością o charakterze wypoczynkowym jest tu Baska Voda. Na terenie tej osady można zwiedzić swa ciekawe zabytki sztuki sakralnej. To kościoły św. Mikołaja oraz św. Wawrzyńca. Kusi też miejscowe muzeum archeologiczne oraz malownicze nabrzeże. Wielką atrakcją są tu również urządzane z myślą o turystach rejsy wycieczkowe, w trakcie których można podziwiać chorwackie wybrzeże z nieco innej perspektywy. Muzeum Archeologiczne oraz Muzeum Miejskie pozwalają w ciekawy sposób zapoznać się z historią tej części Chorwacji. Na miłośników zabytkowych budowli czeka z kolei piękna katedra św. Marka z XVIII wieku oraz klasztor franciszkański, którego historia sięga początków XV wieku.
 • Makarska jest świetnym miejscem i dla tych turystów, którzy chcą spędzać czas nie tylko na plaży i spacerach po starym mieście. Położenie letniska sprawia, że z jego terenu można urządzać ciekawe wycieczki w pobliskie góry. Miasto oferujące zarówno noclegi w licznych hotelach, jak i wiele możliwości spędzania czasu nad wodą. Makarska może się jednocześnie pochwalić ciekawymi zabytkami i malowniczą starówką.

Makarska Riwiera jest regionem wyjątkowo atrakcyjnym, piękne plaże oraz malownicze miejscowości czekają tu na turystów, a liczne atrakcje sprawiają, że każdy może tu znaleźć dla siebie moc atrakcji.

Inne atrakcje turystyczne w Chorwacji:

 • Istarske Toplice - Istarskie Toplice to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc, jakim może się pochwalić Istria. Tu można spędzić wczasy w kameralnej atmosferze, odkrywając jednocześnie niezwykle malownicze oblicze Chorwacji. Zachwycić może pobliski wąwóz, znany doskonale jako Żelazna Brama. Samo uzdrowisko przyciąga swą zabudową oraz gorącymi źródłami, których lecznicze właściwości są chętnie wykorzystywane przez kuracjuszy i turystów. Co ciekawe, ich niezwykła moc doceniona została już w okresie rzymskim, a uzdrowisko było chętnie odwiedzane przez dostojników tego starożytnego imperium. Jako miejscowość polecana tym, którzy chcą w czasie pobytu na terenie Chorwacji poprawić stan swego zdrowia, Istarskie Toplice funkcjonują od blisko 400 lat. Jakie choroby można tu zwalczać? Uzdrowisko sprzyja tym, którzy cierpią z powodu reumatyzmu oraz chorób skóry. Lecznicze źródła pomagają też w walce z chorobami kobiecymi.
  Wielkim skarbem tej okolicy są również trufle, które na Istrii stanowią ważny składnik diety. Ten ceniony na całym świecie przysmak doczekał się tu nawet własnego święta, a w czasie hucznie obchodzonych Dni Trufli turyści spędzający wczasy w tym rejonie mogą liczyć na doskonałą zabawę. Okolice tej miejscowości sprzyjają jednocześnie miłośnikom aktywnego wypoczynku. Piesze wycieczki w unikalnej scenerii każdemu mogą dostarczyć wielu mocnych wrażeń. Nie brak tu również miejsc sprzyjających wspinaczce sportowej – dyscyplinie, która w wielu rejonach Chorwacji staje się coraz bardziej popularną formą spędzania czasu.
 • Umag - Umag swą sławę zawdzięcza wspaniałej starówce oraz pięknemu położeniu pomiędzy dwiema zatokami. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wizyty w tym mieście?
  Umag znany jest przede wszystkim z malowniczej starówki, z średniowiecznym charakterem. Fragmenty dawnych murów obronnych oraz piękne domy w gotyckim i renesansowym stylu są jej najważniejszymi ozdobami. Wspaniałym przykładem miejskiej architektury jest też dawna rezydencja biskupia. Umag znany jest też z dwóch ciekawych kościołów. Jednym z nich jest zbudowany w XVI wieku kościół św. Rocha, drugim – młodszy o dwa wieki kościół parafialny.
  Umag sprzyja też miłośnikom wypoczynku nad morzem. Choć w samym mieście trudno znaleźć dobre kąpielisko, ciekawa plaża znajduje się w niewielkiej odległości od centrum miasta.
 • Wyspa Mljet - Mljet to przede wszystkim piękne lasy. To jedna z najbardziej zielonych wysp, jakimi może się pochwalić Chorwacja. O pięknie tutejszej przyrody najlepiej można się przekonać w czasie wycieczki po tutejszym parku narodowym. Piękne plaże oraz popularne wśród turystów miejscowości sprawiają z koeli, że na tej wyspie można spędzić wspaniałe wczasy. Jednym z najważniejszych zabytków jest klasztor Benedyktynów, którego historia zaczęła się w XII wieku. Najstarsze budowle tego opactwa są pięknymi zabytkami romańskiej architektury, choć widoczne są tu i zabudowania o typowo renesansowym czy też barokowym charakterze. Wspaniale prezentować się musiały wzniesione tu przed wiekami mury, które miały zapewnić mnichom maksimum bezpieczeństwa. Na tej wyspie można też zobaczyć budowle pochodzące jeszcze z czasów rzymskich. Jedną z tych ciekawszych jest rzymski pałac, który zachował się do dziś w miejscowości Polace. W wielu miejscowościach zachowały się romańskie i gotyckie świątynie – cenne zabytki z okresu średniowiecza, które dziś są bezcennymi atrakcjami dla tak chętnie zaglądających na wyspę turystów.
 • Wyspa Lokrum - W okolicy Dubrownika nie brak wspaniałych zakątków, jednym z nich jest wyspa Lokrum, którą od Starego Miasta oddziela wąski pas wody. Dubrownik posiada doskonałe połączenie z tą wysepką, a wycieczkowe promy kursują pomiędzy stolicą Dalmacji i sąsiadującą z nią wyspą niemal przez cały dzień. Jej największymi walorami są piękne plaże, na których można wypocząć w otoczeniu egzotycznej roślinności. Jest to jednocześnie wyspa chętnie odwiedzana ze względu na rozciągające się w jej terenów widoki. Panorama Dubrownika i piękny widok na jego potężne mury obronne. W czasie pobytu na wyspie warto odwiedzić ruiny klasztoru, który w XI wieku został tu założony przez benedyktynów. Ważną atrakcją na tej wyspie jest ogród botaniczny, który powstał na terenie dawnego parku otaczającego klasztor. Ogród ten jest obecnie jedną z największych atrakcji w okolicach Dubrownika.
 • Skarby Dalmacji: Wyspy Elafickie - Wyspy Elafickie -  Sipan, Lopud oraz Kolocep. Co można zobaczyć na ich terenie?
  Na wyspie Sipan, oddalonej od Dubrownika o zaledwie 20 km, czeka malownicza sceneria oraz pamiątki z czasów średniowiecza. W gronie tych najbardziej atrakcyjnych znajdują się ruiny kościoła św. Piotra. Na tej wyspie, będącej największą w całym archipelagu, można się zatrzymać na dłuższe wczasy. Noclegi można tu znaleźć w komfortowym hotelu, czekają też liczne kawiarenki i restauracje. Większość turystów traktuje jednak tę wyspę jako cel jednodniowej wycieczki, która może się okazać ciekawym urozmaiceniem wypoczynku w rejonie Dubrownika. Celem takich wypraw jest też wyspa Lopud, którą od najpiękniejszego miasta Dalmacji dzieli jedynie 14 km. Malownicza zatoka z przystanią oraz kawiarenki sprawiają, że i na jej terenie można wypocząć w pięknej scenerii. Nie brak tu również kilku obiektów, które warto uwzględnić w programie wycieczki po tej wyspie. Kościół Świętej Trójcy z XVI stulecia oraz klasztor Franciszkanów, który w XVI wieku został dodatkowo wzmocniony wspaniałymi fortyfikacjami to obiekty, które warto zobaczyć. Ciekawym celem wycieczki na tej wyspie mogą się też okazać pozostałości ciekawej twierdzy z XVI wielu, która w oczach wielu turystów została doceniona jako rewelacyjny punkt widokowy. Kolocep to wyspa, która leży najbliżej Dubrownika. Choć jest niewielką wysepką, może się okazać miejscem atrakcyjnym dla turystów. Jej wielkim walorem są malownicze plaże oraz ścieżki spacerowe, dzięki którym można spacerować po malowniczych wzgórzach.

Address : Radius :