Europa

Malownicze zabudowania charakterystyczne dla Danii

Dania, położona na półwyspie Jutlandzkim to najmniejszy kraj Skandynawii, niezwykle spokojne i pełne pięknych krajobrazów miejsce otacza ponad 400 wysp, z których tylko ok. 70 jest zamieszkałych. Poza dużymi miastami, to kraj malowniczo położonych wiosek w otoczeniu pól, wrzosowisk oraz wybrzeża na przemian z klifami i piaszczystymi plażami.

Z czym kojarzy się Dania?

Dla jednych, będą to klocki Lego i Legolland, dla innych baśnie H. Christiana Andersena, kultowy film Gang Olsena, mroczne kryminały „Forbrydelsen” i „Most nad Sundem”, czy piwo Carlsberg. Dania to jednak przede wszystkim radośni pozytywnie nastawieni ludzie kultywujący słowo hygge - czyli wszystko, co poprawia nastrój - one najlepiej oddaje ich osobowość. Dania to także pyszne ciasteczka maślane, które mimo, że każdy może upiec we własnym domu, podobno najlepiej smakują w Kopenhadze.

Dania zalicza się do jednych z najszczęśliwszych krajów na świecie. Jest jedno duńskie słowo, które opisuje tutejszy klimat i filozofię życia - hygge (wymowa: hu-gge) - to stan zadowolenia, ciepła, to życie w pełnej zgodzie z otoczeniem i własnym ja. To również miłe i przytulne domowe zacisze, gdzie Duńczycy odnajdują szczęście. Hygge to także pełne ciepła miejsca, gdzie poczujemy się bezpiecznie, swobodnie, jak u siebie w domu, a w nich odpoczniemy od codziennego zgiełku i pośpiechu. To także miła atmosfera przy kolacji z dobrym lokalnym duńskim jedzeniem przy świecach i winie. To jednak coś więcej niż otaczająca nas przestrzeń. To klimat, nastrój, a przede wszystkim ludzie, którzy spotykają się, aby cieszyć się z wzajemnej obecności.

Dania - Co warto zobaczyć? Do największych atrakcji turystycznych Danii zaliczamy:

 • LEGOLAND Billund - Główne hasło: „LEg GOdt“ czyli „Baw się dobrze“ - Największy park Legoland na świecie (Addres: Nordmarksvej 9, Billund,Dania) M.in. Zobacz największy na świecie model LEGO, Luke Skywalker X-wing Starfighter, zbudowany z ponad 5 milionów klocków LEGO!X-wing mierzy 3m wysokości, o rozpiętości skrzydeł 13m i ciężarze do 20 ton!  Tutaj prawie wszystko zbudowane jest z klocków Lego!
  Krainy tematyczne w parku: DUPLO® Land (dla młodszych dzieci), Imagination Zone (m.in. kino 4D; akwarium), LEGOREDO® Town (Dziki Zachód), Adventure Land, Miniland, Pirate Land (wodne szaleństwa), Polar Land, Knights Kingdom
  Niedaleko Legolandu warto zajrzeć do Parku Safari w Givskud, które zasiedla tysiące zwierząt.
  Legoland Billund - Adres: Nordmarksvej 9, Billund, Dania | https://www.legoland.dk/en/
 • Legoland Billund w Danii

 • Ogrody Tivoli (Tivoli Gardens) - Park rozrywki i ogród w Kopenhadze dla wszystkich odwiedzających miasto, młodych i starszych. Tivoli znajduje się zaledwie kilka minut pieszo od ratusza. Istnieje od 1843roku - jeden z najstarszych parków rozrywki na świecie. Szczególnie polecamy kolejki drewniane Rutsjebanen i Bjerg Banen oraz Himmelskibet - jedna z najwyższych karuzeli na świecie (80m). Tutaj odbywają się także różne koncerty i przedstawienia kulturalne i występy pantomimy. Park rozrywki Ogrody Tivoli to najchętniej odwiedzany park rozrwyki w całej Skandynawii (trzecie miejsce w Europie)

  (Adres: Vesterbrogade 3, Kopenhaga, Dania) /  https://www.tivoli.dk/en/
 • Ogrody Tivoli

 • Bakken - Dyrehavsbakken (Addres: Dyrehavevej 62, Klampenborg) - Park Rozrywki, położony na północ od Kopenhagi, który jest najstarszym na świecie parkiem rozrywki.431-letni park rozrywki znajduje się w bujnych lasach Jaegersborg Dyrehave, wspaniałej zielonej okolicy, znajduje się otoczoniu 400 letnich drzew. W Bakken jest 33  rollercoasterów, niesamowite spadające wieże i wiele ciekawych i ekstremalnych atrakcji.  https://www.bakken.dk/english/195-bakken-the-worlds-oldest-amusement-park
 • Duńska Riwiera -  obszar na północ od Kopenhagi, zwany duńską Riviera z powodu jego pięknych plaż, luksusowe wnętrzach i atmosfera wakacji. Do najciekawszych atrakcji należą Frederiksborg Castle (Adres: Frederiksborg Slot 10, Hillerød, Dania), nowy podziemne Muzeum Morskie i Zamek Kronborg (Adres: Kronborg 2C, Helsingør, Dania), to w tym XVI wiecznym zamku Szekspir osadził akcję swojego największego dzieła - „Hamleta”.
 • Wyspa Funen (Fionia) i dom z Bajki - Hans Christian Andersen urodził się na wyspie Fionia, w pobliżu Kopenhagi. Odwiedź dworki, zamki i ogrody publiczne. Zwiedź Zamek Egeskov i stare brukowane dzielnice Odense.
 • Białe klify w Danii - wystarczy kilka godzin na południe od Kopenhagi, a regionie Zelandii znajdziesz bardzo niezwykłe wybrzeża - białe kredowe klify, które znajdują się na wyspie Mon. Wysokość klifów sięga ok 120 metrów, a powstały ponad 10 tysięcy lat temu. Rejon najlepiej zwiedzać pieszo lub rowerem.
 • Den Bla Planet - Największe nordyckie akwarium - (Adres: Jacob Fortlingsvej 1,Kastrup, Dania) | https://denblaaplanet.dk/en/
  Oceanarium w Kopenhadze - największy tego typu obiekt w północnej Europie, który oferuje wyjątkowe wrażenia dla dzieci i dorosłych. Tutaj poczujemy się jak na dnie oceanu, zobaczymy rafy koralowe, pływające rekiny, węgorze w niesamowitych lazurowych wodach, a pod wielkim wodospadem pływa 3000 pirań i anakondy.
 • National Museum of Denmark - Muzeum Narodowe w Kopenhadze - największe i najważniejsze muzeum historii i kultury w Danii. Tutaj znajdziesz m.in. sławny wózek z Trundholm czy pochodzący z Christianii oryginalny stragan z narkotykami oraz autentyczny wiktoriański dom z 1890 roku (Adres: Prince's Mansion, Ny Vestergade 10, Kopenhaga, Dania) http://en.natmus.dk/
 • AquaDome, Lalandia Billund - Park wodny (Adres: Ellehammers Allé 3,Billund) www.lalandia.dk
 • Bornholm - to malownicza wyspa na Morzu Bałtyckim należąca do Danii. Zasmakuj renomowanych ryb wędzonych na jednych najbardziej dziewiczych piaszczystych plaż Danii. Nie przegap plaży Dueodde i degustacji lokalnego przysmaku - śledzi.
  Wyspa znajduje się 100km na północ od polskiego wybrzeża (135 km - od duńskiej wyspy Mon, 90km - od wybrzeża Niemiec, ok. 40km - od  wybrzeża Szwecji). Linia brzegowa wyspy liczy 140km, odcinek z północy z południem dzieli 40km, a wschód z zachodem 30km. Drogi na wyspie są dobrej jakości, a długość obwodnicy wyspy wynosi ok. 100km.
  Wybrzeże na północy i zachodzie ma charakter skalisty z klifami o wysokości do 80m., a po stronie południowej charakteryzuje się piaszczystymi i szerokimi plażami.  W południowej części wyspy spotkamy równiny i wydmy, natomiast północ i centralna część Bornholmu posiada pofałdowany i pagórkowaty krajobraz.
  Bornholm to idealne miejsce na wakacje w ciszy i spokoju z nutą aktywnego wypoczynku. Poza wycieczkami rowerowymi (raj dla rowerzystów - ok. 240 km łatwych tras rowerowych) i pieszymi, możemy spróbować sił na polu golfowym, wybrać się na przejażdżkę konną czy sprawdzić się w windsurfingu. Warto odwiedzić Sommerfugleparken | Bornholm Butterfly Park "Park motyli i tropików" w Nexø (http://www.sommerfugleparken.dk/pl/start-ponad-1000-motyli/), w której znajdują się piękne owady oraz rośliny tropikalne. Adres: Gl Rønnevej 14B, Nexø, Bornholm, Dania

Kopenhaga i Aarhus

 • Wycieczka do Kopenhagi to wspaniały widok dla oczu ale też i duszy. To wiele stylów, piękna i dawka dobrego świeżego powietrza. Więcej o Kopenhadze >> tutaj

Dania - Podstawowe informacje:

Dania - Mapa

 • Język urzędowy: duński (większość Duńczyków mówi po niemiecku i angielsku)
 • Dania sąsiaduje z Niemcami (od południa) i Szwecją (przez cieśninę Sund)
 • Powierzchnia: 43tyś km2 (ponad 7-krotnie mniejsza od Polski)
 • Ludność: 5,6 miliona
 • Do Danii formalnie należy także Grenlandia i Wyspy Owcze (łącznie tworzą Królestwo Danii)
 • Tablice rejestracyjne: DK
 • Międzynarodowy telefon kierunkowy: +45
 • Waluta: korona duńska (DKK - 1 korona = 100 øre)
 • Geografia: Krajobraz w większości nizinny, a na nim grunty orne oraz łąki (lasy to tylko niewiele ponad 10% powierzchni) Najwyższy szczyt - Mollehoj wysokość 170 m n.p.m.
 • Klimat: Dania posiada klimat umiarkowany ciepły. Zimy są łagodne, a lato chłodne z częstymi opadami deszczu. Średnia temperatura latem w lipcu to ok. 17°C
 • Regiony: Jutlandia Północna, Jutlandia Południowo-Wschodnia, Jutlandia Zachodnia, Jutlandia Wschodnia, Fionia, Zelandia Północna, Zelandia Południowa z wyspami Lolland, Falster, Mon i Bornholm

Co jeszcze warto wiedzieć o Danii i Duńczykach?

 • Sportem narodowym Duńczyków jest oczywiście piłka ręczna, jednak Duńczycy lubią także inną, wszelką aktywność jak jazda rowerem, bieganie, pływanie.
 • Dania to drogi kraj, jednak warty jest swojej ceny.
 • Tutaj większość jeździ na rowerze, uczniowie, studenci, pracownicy, nawet politycy, a turyści zwiedzają na nich miasta. Kraj posiada ok. 10 tysięcy km dróg rowerowych, co umożliwia dotarcie rowerem do niemal każdego miejsca.
 • Duńska mentalność dobrze przedstawiona jest w noweli pt. „Uciekinier w labiryncie” Aksela Sandemose'a, w której pisarz przedstawia miasteczko Jante rządzone zasadą równości społecznej - obowiązuje w nim Prawo Jante, tutaj nikt nie może uważać się za lepszego, nikt się w nim nie chwali czy to pieniędzmi czy talentem

Zdjęcia z Danii

Address : Radius :