Europa

Kopenhaga, Dania

Stolica Danii przyciąga ciekawymi muzeami i wspaniałą zabudową. W gronie miast, które trzeba zobaczyć, znajduje się Kopenhaga. Jak na stolicę państwa przystało, reprezentacyjnych budowli i wspaniałych placówek muzealnych tu nie brakuje. Najlepsze miejsce na zakupy to deptak handlowy Strøget,  – strefa piesza powstała już w 1962 roku między Rådhuspladsen, a placem Kongens Nytorv, ma długość ponad 1 kilometra.

Wizytówką Kopenhagi jest port z XVII wieku Nyhavn, wokół niego znajdują się różnokolorowe kamienice, przy kanale cumują statki, tutaj życie towarzyskie tętni pełną parą. Kopenhaska restauracja Noma to jedna z najlepszych restauracji na świecie według wielu renomowanych magazynów, jest tak bardzo dobra jak wysokie są jej ceny. Ze stolicy Danii København pochodzi także światowej sławy reżyser Lars von Trier. Poniżej dziesięć miejsc, które cieszą się największym uznaniem w oczach turystów odwiedzających stolicę Danii - Kopenhagę.

 

  • Miejsce 10: plac Ratuszowy

Ważne miejsce spotkań i obiekt zainteresowania turystów. Plac Ratuszowy to miejsce, którego podczas wycieczki po Kopenhadze nie można pominąć. Potężny ratusz z przełomu XIX i XX wieku to najważniejsza atrakcja, tym bardziej, że jego wieża służy turystom jako punkt widokowy. Na tym placu znajduje się również pomnik Andersena - najsłynniejszego bajkopisarza na świecie.

  • Miejsce 9: nabrzeże Langelinie

Wizyta na nabrzeżu to kolejna rzecz, o której koniecznie trzeba pamiętać podczas wizyty w Kopenhadze. To właśnie tu można zobaczyć Małą Syrenkę – symbol Kopenhagi i jeden z najsłynniejszych pomników świata. Spoglądająca tęsknie w stronę morza bohaterka baśni Andersena przyciąga – nie tylko małych turystów.

  • Miejsce 8: zamek Rosenborg

Nazywany perłą duńskiego renesansu, zamek Rosenborg to wspaniała rezydencja królewska, która może oczarować zarówno wspaniałymi ogrodami, jak i unikalnymi komnatami. Wspaniała kolekcja sreber oraz skarbiec z koronami i państwowymi odznaczeniami to kolejne atrakcje, które przyciągają na teren zamku.

  • Miejsce 7: kościół Zbawiciela

Ta unikalna budowla sakralna uwagę przyciąga przede wszystkim swą wieżą. Otoczona spiralnymi, zewnętrznymi schodami iglica jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów w krajobrazie miasta od prawie trzech wieków.

  • Miejsce 6: planetarium Tycho Brahe

Jedna z kopenhaskich perełek współczesnej architektury oraz miejsce wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników nauki. Planetarium Tycho Brahe w Kopenhadze zasługuje na uwagę.

  • Miejsce 5: Muzeum Thorvaldsena

Muzeum Thorvaldsena należy do najciekawszych placówek muzealnych w Danii. To jednocześnie najstarsze muzeum w tym kraju. Jego historia sięga połowy XIX wieku, a zgromadzone w nim zbiory sztuki mogą okazać się wspaniałą atrakcją dla każdego miłośnika kultury.

  • Miejsce 4: Wielka Synagoga

Ciekawa bożnica w I połowy XIX wieku zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na swą architekturę, ale i rozmiary. To największa synagoga w Kopenhadze, która w dalszym ciągu wiernie służy tutejszej gminie żydowskiej.

  • Miejsce 3: Most nad Sundem

Ten wyjątkowy most łączy Danią i Szwecję, a dokładniej: Kopenhagę i Malmo. Most nad Sundem to obiekt wyjątkowy. Przystosowany do potrzeb kierowców, umożliwia też podróżowanie koleją. To jedno z największych osiągnięć techniki końca XX wieku, które w znacznym stopniu odmieniło gospodarcze życie w krajach skandynawskich.

  • Miejsce 2: ogrody Tivoli

Zielony zakątek Kopenhagi oczaruje nie tylko miłośników przyrody. Czekają tu kolejki i inne urządzenia, gwarantujące świetną zabawę. W otoczeniu tysięcy kwiatów można też wysłuchać koncertów oraz brać udział w wielu innych wydarzeniach kulturalnych.

  • Miejsce 1: Amalienborg

Oficjalna rezydencja królewska, zwana też często pałacem zimowym, to jeden z najważniejszych punktów w programie wycieczki po duńskiej stolicy. Pochodzący z końca XVIII wieku kompleks pałacowy przyciąga wspaniałymi ogrodami oraz Muzeum Pałacowym. Można tu również podziwiać gwardzistów oraz uroczyste zmiany warty.

Dania to wspaniały kraj, a wizyta w Kopenhadze jest najlepszym wstępem do poznawania jego kultury i historii. Biura podróży coraz chętniej organizują wycieczki na jej teren i pozwalają zapoznać się z największymi atrakcjami tego miasta.

Address : Radius :