Europa

Pieszczany, budynek tzw. Łazienek Napoleońskich

Są jednym z najpopularniejszych miast, jakimi kusi turystów Słowacja. Leżące nad Wagiem Pieszczany są celem niejednej wycieczki z Polski, w trakcie której można nie tylko ujrzeć wiele ciekawych obiektów, ale i spędzić czas na doskonałej zabawie. Pieszczany leżą 90 kilometrów w kierunku północnym od stolicy Słowacji - Bratysławy,  i około 40 kilometrów na południe od Trenczyna obok pasma gór Považský Inovec nad Wagiem.


Pieszczany to przede wszystkim uzdrowisko, znane i cenione od lat. Tu można bez problemów znaleźć noclegi w sanatoriach oraz wielkich ośrodkach wypoczynkowych. Na tych, którzy zabiegi lecznicze chcą połączyć z dobrą zabawą, czeka w tym kurorcie wspaniałe kąpielisko termalne. Korzystanie z niego jest szczególnie zalecane tym, którzy borykają się w artretyzmem oraz chorobami kręgosłupa. W uzdrowisku wody są dodatkowo wykorzystywane w leczeniu chorób układu nerwowego. Okłady błotne oraz masaże podwodne – oto zabiegi, które w tym kurorcie cieszą się największą sławą. Nie wszystkie atrakcje tego uzdrowiska są jednak związane z wodą. Nie brak tu atrakcji i dla tych, którzy lubią podziwiać piękne obiekty.

 

Co koniecznie trzeba zobaczyć w trakcie wycieczki po Pieszczanach?

  • Zwiedzanie Pieszczan najlepiej rozpocząć od wizyty na wyspie Kupel’ny Ostrov. To na jej terenie znajdują się najważniejsze budynki służące kuracjuszom. Jedną z największych ciekawostek są tu okazałe sanatoria, wzniesione przed laty w stylu secesyjnym.
  • Ciekawym miejscem jest też łączący wyspę z miastem most kolumnadowy, będący pięknym przykładem architektury funkcjonalistycznej.
  • Na terenie ścisłego centrum również nie brakuje ciekawych obiektów. Jednym z nich jest Kurhotel – piękny gmach, w którym ma obecnie swą siedzibę zarząd uzdrowiska. Neobarokowy pałacyk oraz Łaźnie Napoleońskie to kolejne obiekty, które zachwycają turystów.
  • Wielką atrakcją w Pieszczanach jest też wspaniałe Muzeum Balneologii, w którym można zapoznać się z historią miejscowego wodolecznictwa.
  • Warto też skorzystać z rejsu po Wagu, w czasie którego można spojrzeć na to słynne uzdrowisko z nieco innej perspektywy.
  • Można też uczestniczyć w organizowanych na terenie tego kurortu festiwalach i koncertach. Doskonale znane są tutejsze koncerty muzyki klasycznej, od lat towarzyszące imprezie znanej pod nazwą „Pieszczańskie Lato Muzyczne”.

Address : Radius :