Europa

Jakimi atrakcjami może skusić Liptów?, pięknych widoków oraz terenów idealnych dla piechurów nigdy nie zabraknie.

Kuszą Tatry i Góry Choczańskie, przyciąga malownicze pasmo Wielkiej Fatry. Już choćby tylko z ich powodu warto przyjechać w ten rejon Słowacji. Piękne miasta i ich zabytki, wyjątkowe atrakcje turystyczne i znane kąpieliska termalne są dodatkową zachętą do wypoczynku w tym właśnie rejonie. Które miejscowości leżące na terenie Liptowa zasługują na szczególne wyróżnienie? Jakie atrakcje i zabytki czekają tam na turystów?

Z wizytą w stolicy Liptowa

Poznawanie tak wspaniałej krainy, jaką jest Liptów, warto rozpocząć od wizyty w jej stolicy. Jest nią Liptowski Mikułasz – miasto kuszące piękną okolicą oraz wspaniałymi zabytkami. Moc atrakcji i bliskość gór sprawiły, że turystyka ma się tu bardzo dobrze, a wycieczki chętnie zaglądają do tego miasta. Co koniecznie trzeba tu zobaczyć? Gotyki kościół św. Mikołaja, Dom Żupny oraz zabytkowe kamienice – oto zabytki, które czekają na zwiedzających w centrum tego miasta. Synagoga oraz kościół ewangelicki to kolejne atrakcje turystyczne, którym warto poświęcić nieco uwagi. Warto też w rejon Doliny Demianowskiej.

Liptovski Mikulas znany jest z dużego parku wodnego Aquaparku Tatralandia (Adres: Ráztocká 21,Liptovský Mikuláš, Słowacja). Termy te sprawiły, że Liptowski Mikulasz stał się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Słowacji.

Rużomberk. Centrum zachodniego Liptowa

W zachodniej części Liptowa to właśnie Rużomberk odgrywa rolę najważniejszego ośrodka turystycznego. Wśród najcenniejszych zabytków tego miasta znajdują się takie obiekty, jak kościół św. Andrzeja czy budynki dawnego klasztoru pijarów. Wśród miejskich symboli znalazły się też słynne Wielkie Schody, które pozwalają na poruszanie się pomiędzy dolną i górną częścią miasta. Innym obiektem, który warto uwzględnić w programie swej wycieczki po mieście jest kasztel św. Zofii, którego zadaniem było niegdyś zapewnienie ochrony kupcom wędrującym doliną Wagu. Goszcząc w tym mieście warto też zwiedzić Muzeum Liptowskie, które w kompleksowy sposób pozwala zapoznać się z przyrodą i historycznym bogactwem tej wspaniałej, słowackiej krainy

Liptowski Hradek: miasto niezwykłych zabytków

Z niezwykłymi zabytkami można się spotkać na terenie miasta, któremu uznanie w oczach turystów zapewnił zarówno majestatyczny zamek, jak i nieco skromniejszy kasztel. Liptowski Hradek, którego historia sięga XIV wieku jest jednym z tych miast, którego w czasie wycieczki po Kotlinie Liptowskiej pominąć nie można. Oprócz wspomnianych budowli czeka tu na turystów i wspaniałe arboretum, i muzeum urządzone w dawnym Urzędzie Solnym. Dla tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje i kulturę Liptowa, wizyta w tym miejscu okaże się wartościowym przeżyciem.

Address : Radius :