Europa

Widok na tatry Wysokie, Poprad, Słowacja

W centrum Kotliny Podtatrzańskiej na wysokości 672 metrów n.p.m. znajduje się Poprad. Miasto położone na północnym wschodzie Słowacji nad rzeką Poprad, niemal graniczy z Tatrami Wysokimi oraz innymi pasmami górskimi: Górami Lewockimi (na wschód) i Niżnymi Tatrami (na południowy zachód).

To miasto jest najważniejszym ośrodkiem miejskim współczesnego Spisza oraz jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na Słowacji.

Z kart historii Popradu

Kiedy pojawił się człowiek na terenie współczesnego miasta? Na to pytanie trudno podać dokładną odpowiedź. Wiadomo, że już w czasach prehistorycznych istniały na tym terenie ludzkie osady, wiadomo też, że już w XIII wieku Poprad był ważnym ośrodkiem miejskim. W XIX wieku zyskał na znaczeniu, a to za sprawą rozwijającego się przemysłu. Dziś jest to najważniejsze miasto na Spiszu - jednej z najpiękniejszych krain, jaką może pochwalić się Słowacja.

Choć w dalszym ciągu jest Poprad ważnym ośrodkiem przemysłowym, ogromne znaczenie dla jego mieszkańców ma tu turystyka. Oddany w 2004 roku do użytku Aqua City Poprad stał się główną atrakcją regionu. W zimie to idealne miejsce u podnóża Tatr z licznymi stokami narciarskimi w pobliżu (Łomnicka Przełęcz, Strebskie Pleso (30km od Popradu), Stary Smokowiec (10km od Popradu)).

Miejskie atrakcje Popradu

Spacer w rejonie rynku jest szansą na ujrzenie wielu ciekawych kamienic. Barokowe i klasycystyczne elewacje prezentują się wspaniale, podobnie zresztą jak wzniesiony w pobliżu rynku gotycki kościół parafialny. Jako jedna z najciekawszych budowli z czasów średniowiecza z pewnością zasługuje on na uwagę. W czasie wycieczki po centrum Popradu warto też zajrzeć do tutejszego Muzeum Podtatrzańskiego  (Podtatranské múzeum) (Adres: Vajanského, Poprad, Słowacja), w którym prezentowane są eksponaty związane z historią miasta oraz z działalnością miejscowego browaru. Spiska Sobota, jedna z dzielnic współczesnego miasta będąca niegdyś odrębnym miasteczkiem, również przyciąga pięknym rynkiem i jego niezwykłą zabudową. Gotyckie i renesansowe kamienice, świątynia parafialna z XIII wieku to najcenniejsze zabytki tego wyjątkowego miasteczka. Inną ciekawą dzielnicą (dawniej stanowiącą samodzielną wieś) są Straże pod Tatrami. Wzniesiony w XIV wieku kościół oraz fascynująca kolekcja renesansowych kamienic.

Address : Radius :