Europa

Zubrec: dla narciarzy, dla piechurów

Zuberec to znana miejscowość  w Zachodnich Tatrach, leży na wysokości 734 metrów  n.p.m., w Rowie Podtatrzańskim u stóp Rohaczy i Skoruszyńskich Wierchów. Zubrec – najsłynniejszy ośrodek zimowego wypoczynku, jakim może się pochwalić Orawa. To miejsce doskonałe nie tylko na narciarskie wyjazdy, ale i pełne ciekawych zabytków.

Zubrec jako ośrodek turystyczny zaczął się prężnie rozwijać po zakończeniu II wojny światowej. Doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych sprawiły, że narciarze zaczęli tu zaglądać coraz chętniej. W efekcie turystyka zajmuje tu obecnie ważną rolę, a piękna okolica i cenne zabytki czynią z tej miejscowości idealne miejsce na wypoczynek o każdej porze roku. Najcenniejszym skarbem jest tu skansen, pełen wyjątkowych zabytków ludowej architektury. To Muzeum Wsi Orawskiej, które w czasie wycieczki po słowackiej Orawie koniecznie trzeba odwiedzić. Drewniany kościół, pasterskie szałasy oraz orawski dworek to tylko najważniejsze zabytki, jakie czekają na turystów w tym niezwykłym skansenie. Dodatkową atrakcją są organizowane na jego terenie festyny i imprezy folklorystyczne, w czasie których można lepiej poznać orawską kulturę, a jednocześnie spędzić czas na doskonałej zabawie. Zubrec jest też świetnym miejscem dla tych, którzy uwielbiają piesze wycieczki. Ci, którzy znajdą noclegi w tutejszych hotelach i pensjonatach, mają doskonałe warunki do urządzania wypraw w rejonie Doliny Rohackiej. Czeka też na nich malownicza Dolina Zuberska oraz wyjątkowo atrakcyjne pod względem krajobrazowym Stawy Rohackie. Dolina Smutna oraz Spaleńskie Siklawy to kolejne miejsca, dzięki którym piesze wędrówki po tej części Orawy na długo pozostaną w pamięci każdego turysty.

 

Wyciągi narciarskie:

  • Zuberec - 7 kilometrów tras narciarskich (10 wyciągów)
  • Zuberec - Janovky (3 wyciągi narciarskie) (http://janovky.sk/)
  • Zuberec - MilotinTeren położony jest na wysokości 750 – 1055 m n.p.m., dzięki czemu dobre warunki śniegowe utrzymują się tu od grudnia do marca. Dolne partie stoków są dodatkowo naśnieżane.

 

 

Orawa - Niezwykła kraina historyczna, podzielona pomiędzy Polskę i Słowację przyciąga nie tylko swą bliskością, ale i przeszłością.

Orawa to górska kraina, która czaruje swymi widokami oraz szerokimi możliwościami uprawiania aktywnej turystyki. Dla rowerzystów i piechurów jest to teren idealny. Bliskość Tatr Zachodnich, Liptowa i Podhala sprawia, że Orawa jawi się jako obszar wyjątkowo atrakcyjny. Ta kraina przyciąga też swą długą historią, o której do dziś przypominają tak liczne na jej terenie zabytki. Zamieszkiwana już w czasach kultury łużyckiej, od XI wieku wchodziła w skład państwa węgierskiego. Po węgierskich panach do dziś zachowało się tu wiele pamiątek, wśród których wyjątkową grupę zabytków stanowią potężne zamki. Tym najważniejszym stał się Zamek Orawski. Wchodząca później w skład monarchii Habsburgów Orawa była świadkiem licznych powstań, które wyjątkowo często wybuchały w II połowie XVII stulecia. Dla polskich turystów Orawa to jednak teren, który po zakończeniu I wojny światowej stał się przedmiotem sporu pomiędzy powstającymi na nowo państwami: Polską i Czechosłowacją. Na szczęście konflikt o Orawę to już przeszłość, a dzięki otwarciu granic i polską, i słowacką część tej krainy można zwiedzać bez przeszkód.
Orawa to nie tylko piękne ukształtowanie terenu i moc wspaniałych widoków. To również wyjątkowe atrakcje turystyczne, które przyciągają tak liczne wycieczki z Polski. Zamek Orawski, kościoły artykularne oraz kąpieliska termalne w miejscowości Orawice – oto symbole tej krainy. Przyciąga ona też skarbami ludowej architektury, z którymi można zapoznać się w rezerwacie w miejscowości Podbiel oraz z Muzeum Wsi Orawskiej, którym z kolei przyciąga Zuberec. Orawa może zaskoczyć, a podróż po jej terenie może stać się dla każdego turysty wyjątkowo kuszącą przygodą.

Address : Radius :