Europa

Region skandynawski jest atrakcyjny pod względem turystycznym, w skład którego wchodzą kraje leżące na terenie półwyspu oraz wyspa Islandia. Kraje te są dość zbliżone do siebie pod względem warunków geograficznych i przyrodniczych, mają również dość podobną tradycję i kulturę. Jedynie Islandia wyróżnia się tu pewną odrębnością.


Kraje takie jak Szwecja czy Dania są popularne wśród turystów, chętnie odwiedzana jest również Islandia. Każde z tych państw może pochwalić się własnymi atrakcjami. I tak na przykład w Norwegii urzeka malowniczy krajobraz z fiordami w roli głównej, zaś w Szwecji – okolice Sztokholmu. W Finlandii ważną rolę w turystyce odgrywają tereny leżące na Pojezierzu Fińskim oraz położona na północy kraju Laponia. Dania znana jest przede wszystkim z wyspy Bornholm, na którą chętnie wybierają się w ostatnich latach polscy turyści.


Magiczna Skandynawia to piękne krajobrazy, wspaniała kultura oraz moc atrakcji. Co warto zobaczyć w tej części Europy?


Skandynawska przyroda

  • Dla wielu Skandynawia to przede wszystkim region wymarzony na wycieczki przyrodnicze. To tutaj możemy przekonać się czym jest noc polarna.
  • unikalne krajobrazy Laponii
  • piękne fiordy Norwegii to niezapomniane wrażenia
  • skały Gotlandii to przyrodnicza perełka, którą warto odwiedzić.
  • jednak by móc cieszyć się wspaniałą przyrodą i naturalnym pięknem, wcale nie trzeba odbywać dalekich podróży w odległe zakątki tych krajów. Na terenie państw skandynawskich wspaniałe parki miejskie można ujrzeć niemal na każdym kroku. Wyjątkowymi ostojami miejskiej zieleni może się pochwalić Sztokholm, wspaniałe parki czekają też w Kopenhadze oraz w Oslo.
  • Poza tym, podziwianie na własne oczy zorzy polarnej to z z pewnością jedna z największych atrakcji Skandynawii. Tromso w Norwegii, to najlepsze miejsce w Skandynawii gdzie można oglądać zorzę polarną.
  • Warto również wziąć udział w wycieczce, która pozwoli na oglądanie wielorybów tzw. "whale watching". W Skandynawii, wycieczki, które pozalają na oglądanie wielorybów jest popularnym zajęciem, szczególnie w Norwegii lub Islandii. (Najlepszy terminy to od kwietnia do października, a miejsce: Islandia)

 

Niezwykłe muzea

  • Skandynawia wielu znanych placówek muzealnych. Wiele z nich posiada unikalną tematykę, a dzięki prezentowanym w nich eksponatom w ciekawy i przyjemny sposób zapoznać się można z kulturą i przeszłością regionu. W gronie najchętniej zwiedzanych placówek znajduje się Muzeum Fram w Oslo. Wizyta na statku z XIX wieku to bez wątpienia wielkie przeżycie. Dla tych, którzy Skandynawię odwiedzają głównie ze względu na Wikingów, wielką atrakcją jest wizyta w Roskilde oraz w tamtejszym Muzeum Łodzi Wikińskich. W okresie letnim dodatkową atrakcją są tu jarmarki, w czasie których można połączyć zdobywanie wiedzy na temat wikingów z doskonałą zabawą. Miłośnicy tradycyjnej architektury skandynawskiej powinni z kolei odwiedzić skansen w Sztokholmie, natomiast dla miłośników sztuki polecamy wizytę w Muzeum Muncha w Oslo.

 

Skandynawia dla najmłodszych

 

Dla ciała

  • Islandzkie źródła geotermalne Blue Lagoon obok Rejkiaviku w scenerii gejzerów oraz relaks w oryginalnych fińskich łaźniach to niezapomniane doznania dla ciała.