Europa

Jest największą wyspą na Bałtyku, a jednocześnie jednym z najpiękniejszych miejsc, jakimi może oczarować turystów Szwecja. Gotlandia to piękne miejscowości, wspaniałe krajobrazy oraz wyjątkowy świat przyrody.

 

  • Z kart historii

Pełna wapiennych skał wyspa już w XII wieku przyciągała uwagę mieszkańców stałego lądu, a liczne legendy powstające na jej temat do dziś najpiękniej oddają jej niezwykły charakter. Dość wcześnie pojawił się na tej wyspie człowiek, a liczne znaleziska archeologiczne pozwalają ustalić, że na terenie Gotlandii stałe obozowiska powstawały już około 2 tysięcy lat p. n.e. bliskość szlaków handlowych sprzyjała mieszkańcom wyspy. O tym, że handel miał się tu dobrze, świadczyć może spora kolekcja rzymskich monet odkrytych na jej terenie. Nie brak na wyspie ciekawych pamiątek z okresu średniowiecza, przy czym najciekawszą grupę zabytków z tego czasu stanowią średniowieczne kościoły. Takich zabytków zachowało się na Gotlandii ponad 90, a każdy z nich może zachwycić swą formą i historią. O Visby, najważniejszym mieście wyspy, dokumenty historyczne wspominają już w XIII wieku. Wchodziło ono w skład Hanzy, dzięki czemu mogło się pomyślnie rozwijać. Do dziś jest najważniejszym ośrodkiem miejskim w tej części Szwecji, a jednocześnie cenionym przez miłośników niebanalnych atrakcji ośrodkiem turystycznym.

  • Gotlandia: perła Bałtyku

Jako największa wyspa Bałtyku, a jednocześnie miejsce znane z wyjątkowych krajobrazów, Gotlandia przyciąga turystów z odległych zakątków świata. Wyspiarska Szwecja to dla nich wiele tajemnic, wspaniałych legend oraz miejsc, na terenie których można wypocząć w wyjątkowym otoczeniu. Wapienne skały i malownicze klify są jej najcenniejszymi skarbami. Zróżnicowana linia brzegowa i dość łagodny klimat sprawiają, że chętnych na lepsze poznanie tego miejsca wciąż przybywa. Wielu z nich swe wycieczki po Gotlandii zaczyna od zapoznania się z zabytkami jej stolicy – miasta Visby. Inni wyruszają na teren wyspiarskich rezerwatów i parków narodowych, po drodze mijając szereg tradycyjnych miejscowości z ciekawą zabudową i dobrze zachowaną tradycją.

  • Z wizytą w Visby: skarby stolicy Gotlandii

Visby to piękne miasto z piękną zabudową i historycznym charakterem, miasto to znalazło dla siebie miejsce na słynnej liście UNESCO. Visby może oczarować wspaniałymi murami obronnymi oraz wieżą, która przed wiekami strzegła wejścia do tutejszego portu. Średniowieczny port sam w sobie stanowi wielką atrakcję, podobnie jak ulica łącząca go z miastem. Spacer nią to wielka przygoda dla każdego turysty. A co można zobaczyć na terenie starego miasta? Uwagę przyciągają kamienne domy, w gronie których nie brak zabytków z XVI wieku. Z XVII wieku pochodzi kupiecka rezydencja, uznawana za jedną z najpiękniejszych budowli Visby. Katedra z I połowy XIII wieku i pozostałości średniowiecznego klasztoru franciszkańskiego to kolejne skarby tego miasta. Miłośników przyrody może zachwycić tutejszy ogród botaniczny, w którym czeka wiele atrakcji dla amatorów botaniki.

Na Gotlandii jest dziewięć jezior: Bästeträsk, Tingstädeträsk , Fardumeträsk,Bogeviken, Hau träsk, Mjölhatteträsk, Horsan, Paviken, Lojstasjöarna.


  • Z dala od Visby

Atrakcyjnym celem wyprawy jest m. in. Lummelunda. Oddalona od Visby o zaledwie 13 km, znana jest głównie z wielkich grot. Tworzą one tu wyjątkowy zespół podziemnych atrakcji. W odległości około 25 km od wyspiarskiej stolicy czeka kolejna wielka atrakcja. To Torsburgen – ciekawe grodzisko, którego historia sięga III wieku, to jeden z największych obiektów tego typu na terenie Skandynawii.

 

Wizyta na Gotlandii może się stać wspaniałą przygodą. Ta piękna wyspa staje się coraz popularniejszym kierunkiem wypraw. Piękne wybrzeża przyciągają tych, którzy marzą o wypoczynku w niezwykłym otoczeniu, a jednocześnie chcą odkrywać największe skarby wyspiarskiej Szwecji.

 

źródło cennych informacji możemy znaleźć na http://www.gotland.se/

Address : Radius :