Europa

Pięknych miast, które zasługują na zainteresowanie turystów, jest w tym kraju wiele. Krk, jedna z najchętniej odwiedzanych wysp, może się szczycić historycznymi miastami, w gronie których wyróżnia się najważniejsze miasto w tej części kraju. To Krk – niezwykły ośrodek miejski, którego zabytki cieszą się wielkim uznaniem. Co koniecznie trzeba zobaczyć w czasie wycieczki po terenie miasta, którego historia sięga czasów rzymskich?

Położenie miasta sprawiło, że już w czasach rzymskich stało się ono ważnym portem. O roli, jaką Krk odgrywało w późniejszych wiekach, najlepiej świadczą wspaniałe fortyfikacje – wyjątkowa pamiątka z czasów średniowiecza. Do dziś ich zachowane fragmenty wzbudzają zachwyt, a miejskie fortyfikacje stanowią jedną z najważniejszych atrakcji w mieście. Otoczona murami starówka przyciąga swym urokiem i cennymi zabytkami. W ich gronie wyróżnia się katedra Wniebowzięcia NMP – jedna z najciekawszych pamiątek z czasów średniowiecza. Wzniesiona w XII wieku, już z daleka przyciąga uwagę turystów swą kamienną wieżą. Dla miłośników romańskiej architektury jest to zabytek wyjątkowy, który zajmuje bardzo ważne miejsce w programie ich wycieczki po wyspie Krk i jej najpiękniejszych miejscowościach. Drugim zabytkiem sakralnym, który koniecznie trzeba odwiedzić, jest kościół św. Kwiryna. Powstał on na przełomie XI i XII wieku, a w jego wiekowych murach mieści się obecnie ciekawe muzeum sztuki sakralnej.


W gronie świeckich budowli wyróżnia się zamek Frankopanów z XV wieku, którego pozostałości są wielką atrakcją turystyczną oraz miejscem organizacji ciekawych imprez. Warto też zwrócić uwagę na kamienną dzwonnicę, będącą jednym z najbardziej charakterystycznych obiektów na terenie starego miasta.
Krk to również piękne wybrzeże, w efekcie pobyt w tym miejscu pozwalają na połączenie wypoczynku nad morzem z odkrywaniem historii Chorwacji.

Address : Radius :