Europa

Mimo swojej niewielkiej powierzchni, Szwajcaria jest piękna i malownicza, a także zróżnicowana pod względem krajobrazu oraz kultury. Północno-wschodnia część jest niemieckojęzyczna i obejmuje zarówno przedgórze jak i wysokie Alpy. W tej części Szwajcarii mieszczą się znane i warte zwiedzenia miasta: Zurych, Lucerna, St. Gallen oraz Schaffhausen. Turystycznie najbardziej popularna i atrakcyjna jest Lucerna, położona u podnóża Alp nad przepięknym jeziorem Czterech Kantonów. Niedaleko Luzerny mieszczą się znane miejscowości alpejskie, oferujące wiele atrakcyjnych form spędzania czasu: znany ze skoków narciarskich Engelberg, Interlaken oraz pobliska dolina Lauterbrunnen czy Meiringen z muzeum Sherlocka Holmesa, który zginął w pobliskim wodospadzie Reichenbach. Prowadząca na południe autostrada nr 2 poprowadzi nas do Andermatt, z której to miejscowości możemy wyłącznie w lecie przejechać przełęcz alpejską Furkapass.

Południowa część Szwajcarii to włoskojęzyczny kanton Ticino, sąsiadujący z Włochami. Nad malowniczym jeziorem Lugano można poczuć włoski klimat w mieście o tej samej nazwie. Warte zwiedzenia są również Locarno, Ascona oraz Bellinzona. Ta ostatnia położona wśród gór znana jest ze swoich zamków.

Zachodnia Szwajcaria mówi w języku francuskim. Genewa, Lausanne oraz Montreux to najbardziej znane i najchętniej zwiedzane miasta na jeziorem Genewskim. W Montreux wszyscy chcą mieć fotografię z pomnikiem legendarnego Freddiego Merkury, oraz bajkowego zamku Chillon, który zanurzony częściowo w wodzie jeziora zachwyca swoimi średniowiecznymi murami na tle alpejskich szczytów.

Podróżowanie po Szwajcarii latem jest szczególnie atrakcyjne, ze względu na dostępność przełęczy, zamkniętych w okresie zimowym. Swobodnie możemy przemierzać ciepłe i zielone doliny by po kilkudziesięciu minutach jazdy krętymi drogami znaleźć się na wysokości ponad 2000 metrów nad poziomem morza i z bliska podziwiać majestatyczne szczyty Alp oraz lodowce. Krajobraz Szwajcarii latem charakteryzuje się niezwykła ferią barw, na każdym kroku spotykamy jeziora, łąki, lasy, wodospady, góry oraz ukwiecone wioski z tradycyjnym alpejskim zabudowaniem. Dla lubiących aktywny wypoczynek oraz wrażliwych na piękno natury Szwajcaria jest wymarzonym miejscem na wakacje.

Top 10 najlepszych atrakcji Szwajcarii:

  • 1) Region Jungfrau

Jungfrau, Szwajcaria

Region Jungfrau położone w sercu Berneńskiego Oberlandu, ciągnie się od Interlaken, aż po masyw Jungfrau. Oferuje spektakularne widoki, aby czarować oczy. Białe szczyty trzech strzelistych gór - Jungfrau, Monch i Eiger - to kontrast zielonych dolin i łąk w tej alpejskiej krainie czarów. Bedąc tutaj ciesz się świeżym górskim powietrzem

  • 2) Zamek Chillon (Chateau de Chillon) , Montreux (adres: Avenue de Chillon 21, Veytaux, Szwajcaria)

 Zamek Chillon

Miasto Montreux znajduje się w samym centrum Szwajcarskiej Riwiery nad brzegiem Jeziora Genewskiego. Tutaj wybierz się na spacer nad jeziorem i zwiedzanie zamku Chillon (zwiedzanie wieży, podwórek, lochów i pokoi w tym 11-wiecznym zamku). Jest to najczęściej odwiedzanym zabytkowy budynek w Szwajcarii. Do zamku można dojść pieszo wzdłuż jeziora lub pociągiem czy trolejbusem.

  • 3) Szwajcarski Park Narodowy (Swiss National Park), Zernez, Szwajcaria

Szwajcarski Park Naturalny o powierzchni 169 kilometrów kwadratowych to góry i lasy. To dom dla wielu dzikich zwierząt, takich jak duże jelenie, kozice czerwone czy świstaki. Tutaj naszym oczom ukażą się zapierające dech w piersiach widoki.

  • 4) Tyrolski karnawał wiosenny Fasnacht, Basel

Fasnacht w Bazylei

Pamiętaj, aby odwiedzić Bazyleę, drugie największe miasto Szwajcarii w trakcie wiosennego karnawału Fasnacht. Trzy dni karnawału oferują uczestnikom podziwanie rytuałów ludzi występujących w kolorowych kostiumach i maskach paradujących po ulicach. Karnawał zaczyna się w poniedziałek po Środzie Popielcowej, a kawiarnie i bary są otwarte całą noc.

  • 5) Genewa

Genewa

Przytulona do brzegu pięknego Jeziora Genewskiego, jest trzecim co do wielkości miastem w kraju. Tutaj możesz znaleźć najwyższą fontannę na świecie, inspirujące muzea i eleganckie restauracje. Genewa leży w południowo-zachodniej części kraju, nad rzeką Rodan

6) The Matterhorn (4478 m n.p.m.), Zermatt

Matterhorn

Najbardziej znany szczyt w Alpach, Matterhorn w Zermatt, wznosi się na wysokość  4478 metrów. Wspinacze przybywają tutaj, aby podbić technicznie trudny szczyt, a Zermatt miejscowość u podnóża Matterhornu, oferuje również narty, piękne widoki i dobre restauracje.

  • 7) St. Moritz

Sankt Moritz

St. Moritz jest ośrodkiem sportów zimowych, które oferuje jazdę na nartach i różne sporty letnie i zimowe, a także kąpiele błotne, mineralne i okłady błotne. Delektuj się kawiorem i truflami w znakomitych restauracjach, lub wybierz się na zabiegi spa w Spa Centrum Zdrowia. To miasto jest również znane z aktywnego życia klubów nocnych.

  • 8) Mt. Pilatus

Pilatus

W pobliżu Jeziora Czterech Kantonów i miasta Lucerna znajduje się  Mt. Pilatus, 2128 m metrów wysokości.. Turyści mogą wybrać się kolejką linową na górę i cieszyć się niesamowitym widokiem. Jest to również idealne miejsce na spacery z licznymi szlakami.

  • 9) St. Gallen (Sankt Gallen)

Sankt Gallen

Irlandzki mnich św Galla założył St. Gallen w 612 roku. Kiedyś było to średniowieczne centrum, dziś urosło do siódmego co do wielkości miasta w Szwajcarii, To stare miasto z wieloma malowniczymi budynkami, z rzeźbionymi balkonami, kolorowymi malowidłami. Duża podwójna wieżach katedry ma niezwykłe freski sufitowe i wzory sztukaterie.

  • 10) Rheinfall – największy pod względem przepływu wodospad w Europie (adres: Rheinfallquai, Neuhausen am Rheinfall, Szwajcaria)

Rheinfall

Położony w pobliżu miejscowości Schaffhausen, największy wodospad w Europie to wspaniały cud natury. W pobliżu wodospadu znajduje się średniowieczny zamek, Schoss Laufen, w którym mieści się restauracja, schronisko młodzieżowe i sklepy. 1 sierpnia - w Święto Narodowe Konfederacji Szwajcarskiej, Rhine Falls jest gospodarzem fantastycznych pokazów sztucznych ogni.

Address : Radius :