Europa

Słowacja, góry, miasta i miasteczka

Słowacja, chociaż położona tak blisko, nie cieszy się zazwyczaj dużym zainteresowaniem. Wycieczkę do naszych południowych sąsiadów często odkładamy na przyszłość i nie bardzo nawet zdajemy sobie sprawę czy jest tam coś godnego zwiedzenia.

 

Wypad na Słowację to doskonały pomysł na spędzenie weekendu – dojazd na miejsce zajmie nam zaledwie kilka godzin, a dodatkowym plusem może być fakt, że z pewnością nie musimy przejmować się barierą językową, nawet jeśli kiepsko nam idzie porozumiewaniu się po angielsku. Wbrew pozorom Słowacja kryje w sobie niemało atrakcji, dlatego warto poznać nieco bliżej naszych południowych sąsiadów.

Spacer po górach

Chociaż ze Słowacją dzielimy Tatry, największe szczyty znajdują się po stronie naszych sąsiadów. Coś dla siebie z pewnością znajdą tu miłośnicy wędrówek po górskich szczytach, a także wielbiciele pięknych widoków – sprawdź co warto zobaczyć na podroze.onet.pl. Jeśli nie czujesz się zbyt dobrze w wysokich górach, przeraża Cię przestrzeń, albo po prostu masz za małą kondycję, aby wędrować przez cały dzień, możesz wybrać się do Słowackiego Raju w Niskich Tarach. Widoki są równie piękne, a trasy zróżnicowane. Co prawda problemem mogą być dla niektórych kilkumetrowe drabinki do pokonania, ale z całą pewnością warto się tam wybrać – jest to doskonała propozycja dla osób w niemal każdym wieku.

 

Miasta i miasteczka

Słowacja to nie tylko góry, ale również urokliwe miasteczka, które zachęcają do spacerów. Przykładem mogą być Koszyce z katedrą św. Elżbiety i niepowtarzalnym klimatem uliczek, albo spokojne miasteczka Spiszu. Najbardziej znane to:

  • Poprad,
  • Kieżmark,
  • Nowa Wieś Spiska,
  • Lewocza,
  • Spiskie Podgrodzie (ze Spiską Kapitułą),
  • Stara Lubowla.

Wędrując po Słowackich miastach pamiętajmy, że marihuana jest tutaj całkowicie zabroniona, w przeciwieństwie do Czech (do najbardziej popularnych odmian marihuany należy White Widow). Za to wybierając się nieco bardziej na południe do Małych Karpat możemy spróbować pysznego wina. Stąd już blisko do Bratysławy, w której koniecznie trzeba zobaczyć piękną starówkę.