Europa

Jezioro Sorvagsvatn, Wyspy Owcze

Dlaczego warto wybrać się na Wyspy Owcze?

Piękne sceneria... Piękne widoki... Zielony, pofałdowany, górzysty krajobraz porośnięty trawą - w oddali pasące się owce. Teren przecinają liczne doliny, a wybrzeża przeważnie są strome i skaliste, mające charakter fiordów. Na wyspie znajdują się liczne rzeki i jeziora, a woda nierzadko wpada z dużej wysokości do oceanu przez piękne wodospady. W pobliżu wyspy na Oceanie można zobaczyć małe, ale wysokie klifowe wyspy.

Wysypy Owcze - Informacje podstawowe

  • Położenie i Terytorium: Wyspy Owcze (po farersku Føroyar) leżą na północ od Wielkiej Brytanii, pomiędzy Norwegią (ok. 600km), a Islandią na Oceanie Atlantyckim (a dokładniej na Morzu Norweskim). Wyspy to archipelag złożony z 18 górzystych wysp wulkanicznych. Terytorium Wysp Owczych jest zależne od Danii, a głową kraju królowa Danii Małgorzata II. W 1948 roku zostały podpisane nowe warunki współzależności z Danią czym uzyskały szerszą autonomię, a obecnie często uznawane są za terytorium niezależne.
  • Największe wyspy: Streymoy (373 km²) i Eysturoy (286 km²)
  • Najwyższy szczyt: Slættaratindur (882 m n.p.m.) położony na wyspie Eysturoy.
  • Ludność: ok. 50tyś
  • Stolica: Torshavn
  • Język: farerski (język urzędowy), duński (drugi język urzędowy), (często spotykany również angielski)
  • Waluta: korona duńska (KR)
Flaga Wysp Owczych
Herb Wysp Owczych

Owce - nieodłączny widok na wyspach

Co warto zobaczyć? Atrakcje turystyczne na Wyspach Owczych :

  1. Torshavn - stolica Wysp Owczych położona na wyspie Streymoy to miasto z charakterystyczną,wyjątkową zabudową. Tutaj warto zwiedzić: Stare miasto - Tinganes, Parlament, zakosztować tradycyjnej farerskiej kuchni (baranina, mięso wielorybów), oraz kupić nieprzemakalny sweter z wełny farerskiej. Farerski pisarz William Heinesen nazwał Torshavn jako "Pępek Świata"
    Torshavn organizuje kilka wydarzeń kulturalnych, w tym dwa główne: Ólavsoka i Torshavn Jazz Festiwal.
    - Torshavn Jazz Festival - festiwal jazzowy, ludowy i bluesowy odbywa się każdego roku w sierpniu trwające ok. tygodnia, organizowane jest nieprzerwanie od 1983 roku.
    - Ólavsoka - coroczne święto narodowe odbywające się w ostatnich dniach lipca. Oficjalna uroczystość zaczyna się od otwarcia parlamentu Logting. To również wydarzenie kulturalno-sportowe z wyścigami łodzi, meczami piłki nożnej, tańcami i wystawami. Wydarzenie ma na celu upamiętnić śmierć Św. Olafa.
    Przydatne linki: visittorshavn.fo i torshavn.com
  2. Klaksvik – drugie pod względem wielkości miasto Wysp Owczych, położone w bajkowej scenerii nad wodą, pomiędzy górami (to także baza wypadowa na wyspy Kunoy i Fugloy - z równie malowniczymi wioskami wśród gór)
    Przydatny link: visitnordoy.fo
  3. Woda..na dwóch poziomach - Jezioro Sorvagsvatn (org. Sørvágsvatn) o powierzchni 3,5km2, a maksymalna głębokość ok 60m - największe jezioro na Wyspach Owczych, które 30 metrów poniżej wpada wprost do Atlantyku przez wodospad Bosdalafossur (org.Bøsdalafossur). Niedaleko jeziora Sørvágsvatn położone jest małe lotnisko Vágar Airport.
  4. Przylądek Enniberg (745 m) - Najwyższy, nadmorski klif Europy (Region Norðoyar, wyspa Viðoy)
  5. wyspa Mykines – najdalej wysunięta na zachód, wyspę zamieszkuje ludność zgromadzona w jednej wiosce. Dla osób lubiących długie spacery to idealne miejsce - tutaj nie ma dróg, za to możemy podziwiać kolonie morskich ptaków z maskonurami na czele.
  6. Klify Vestamny na wyspie Streymoy – górujące nad oceanem olbrzymie klify najlepiej prezentują się z perspektywy rejsu łodzią
  7. Gásadalur – niezapomnianym przeżyciem będzie wędrówka starym szlakiem górskim do Gásadalur (wieś na wyspie Vágar) która, znana jest z widoku na znaczku pocztowym. Wioska położona jest na brzegu Mykinesfjørðuru, otoczona jednymi z największych gór na wyspach (Árnafjall, Eysturtindur, Tjørnudalur). Poniżej wioski znajdują się strome klify i wodospad.
  8. Wyspa Eysturoy - Wyspa Wschodu(duń. Østerø) – druga pod względem wielkości i populacji wyspa archipelagu Wysp Owczych o powierzchni 286m², zamieszkiwana przez ok. 10tyś mieszkańców. Znajduje się tu 66 gór, z najwyższym szczytem na czele - Slættaratindur o wysokości 882 m n.p.m.. Wyspę przecinają liczne rzeki, jest też jezioro Eiðisvatn i kilka fiordów. Warto odwiedzić farerskie muzeum Blásastova w wiosce Gøta (Norðragøta).
  9. Gjógv (w dosłownym tłumaczeniu : wąwóz) - idylliczna 400-letnia wieś położona na północno-wschodnim krańcu wyspy Eysturoy,63 km na północ od drogi do stolicy Tórshavn (1 godziny jazdy z lotniska Vágar). Wieś została nazwana w nawiązaniu do 200 metrowego wąwozu wypełnionego morską wodą, tworzący naturalny port. Okolica to raj dla miłośników turystyki pieszej i wędkowania. Nieopodal wznoszą się szczyty Slættaratindur i Gráfelli.
  10. Riwiera Sandoy - jedyne plaże na wyspie powstałe z bazaltowego piasku, a uformowane przez wiatr.
  11. Rejs do nadmorskich klifów: Vestmannabjørgini (z licznymi koloniami ptaków)
  12. Laguna Pollurin, Saksun - znajduje się na północno-zachodnim wybrzeżu wyspy Streymoy to idealne miejsce na piknik. Tutaj można spotkać rzadko występujący czarny piasek laguny - inny świat. Podczas odpływu możliwe jest przejście na drugą stronę laguny.
  13. Jaskinie na wyspie Nólsoy i Hestur. Tutaj warto zwiedzić także XVIII-wieczną latarnię morską. Wyspy Nólsoy i Hestur to dom dla ptactwa: kolonii nawałników i nurzyków.
  14. Kirkjubøur: miasto na południu (na wyspie Streymoy). Warto zobaczyć: ruiny XIV-wiecznego kościoła, jak również XI-wieczny drewniany dom, uważany za najstarszy zamieszkały drewniany dom na świecie.
  15. Tjørnuvík: To najbardziej wysunięta na południe miejscowość na wyspie Streymoy, z kilkoma domami. Widok czarnej, piaszczystej plaży jest absolutnie zapierający dech w piersiach

Wyspy Owcze - harmonia, cisza, spokój

Klimat, Pogoda, Temperatura - Wyspy Owcze

  • Klimat: umiarkowany morski, pogoda zmienna, średnia temperatura latem ok 12-15 stopni Celsjusza, zimą 3-6 stopni Celsjusza (w dzień). Kraj znany jest z częstych opadów deszczu (większa część dni w roku), relatywnie ciepłych zim i chłodnego lata. Niebo na wyspach nierzadko przykryte jest chmurami, a okolicę spowija mgła (nazywana mjorki). Wyspy Owcze należą nielicznej grupy krajów gdzie żyje się zdrowo, a powietrze jest bardzo czyste.
  • Latem jest oczywiście najcieplej, w okolicach +12 °C, choć w roku 2007 maksymalna temperatura sięgnęła +18 °C w miejscowości Tórshavn. Pod koniec czerwca przez ponad 20 godzin trwa dzień (białe noce).
  • Zima jest zazwyczaj łagodna biorąc pod uwagę szerokość geograficzną (średnio: +2 do +4 °C, choć zdarzają się mroźne dni). Wyższe partie gór często pokryte są śniegiem. Najkrótszy dzień w roku przypada na okres zimowy i trwa około 5 godzin. Najniższa zanotowana temperatura to -3,5 °C.

 

Temperatura i opady (Wyspy Owcze) - Tabela roczna w podziale miesięcznym.

Miesiąc
Średnia temperatura w dzień (°C)
Średnia temperatura na dobę (°C)
Opady (mm)
Styczeń 5,3 °C
3,4 °C
133 mm
Luty 5,5 °C
3,6 °C
95 mm
Marzec 5,9 °C 3,8 °C 132 mm
Kwiecień 7,2 °C 5,0 °C 88 mm
Maj 9,2 °C 7,0 °C 70 mm
Czerwiec 11,4 °C 9,0 °C 60 mm
Lipiec 13,0 °C 10,4 °C 70 mm
Sierpień 13,4 °C 11 °C 83 mm
Wrzesień 11,2 °C 9,0 °C 128 mm
Październik 9,3 °C 7,5 °C 150 mm
Listopad 6,6 °C 4,5 °C 125 mm
Grudzień 5,8 °C 3,7 °C
140 mm
Rocznie średnia: 9,0 °C średnia: 6,5 °C
średnia: 105mm

Kiedy jechać?, Jak dotrzeć?, Środki transportu na miejscu, Co zabrać ze sobą na Wyspy Owcze?

  • Kiedy jechać na Wyspy Owcze: Lato to najlepszy okres na zwiedzenie wysp, wówczas dzień jest bardzo długi (w czerwcu prawie całą dobę słońce nie zachodzi).
  • Środek transportu na wyspie i czas zwiedzania: najlepszy wybór to wypożyczenie samochodu,którym będziemy się przemieszczać w dalsze miejsca. Pomiędzy wyspami kursują promy, więc nie musimy ograniczać się do jednej wyspy. Warto też skorzystać z rejsu statkiem wzdłuż wysp, który przysporzy niezapomniane widoki z  dalszej perspektywy. Na koniec warto podkreślić, że jednak piesze wędrówki powinny być na pierwszym miejscu!. Optymalny czas spędzenia wakacji na wyspie to około 1 tygodnia.
  • Dotarcie na wyspę: Linie lotnicze Atlantic Airways lub prom Norrona, który kursuje z Danii (miejscowość: Hirtshals) dociera do stolicy Wyspy Owczych – Thorshavn, a dalej płynie docelowo na na Islandię (Seyðisfjörður) (warto pomyśleć o zwiedzeniu dwóch krajów przy okazji jednej wyprawy)
  • Co zabrać: Na wyspie często wieje i występują liczne opady deszczu o każdej porze roku. Więc ciepła, najlepiej nieprzemakalna kurtka to podstawa. Warto pamiętać o dobrych butach trekingowych - miejsc na piesze wędrówki nie brakuje. Po powrocie z wakacji z pewnością będziemy chcieli choć na chwilę odświeżyć wspaniałe krajobrazy, dzięki zrobionym zdjęciom z aparatu lub filmowi z kamery.

wieś Porkeri na wyspie Suðuroy (Autor: Erik Christensen)

Co warto wiedzieć o Wyspach Owczych - ciekawe informacje:

  • Na wyspie jest około 70 000 owiec
  • Mieszkańcy Wysp Owczych swoje korzenia mają u norweskich wikingów, którzy osiedlili się tu w okolicach 850 roku
  • Nazwa kraju jak można się domyślać ma związek z.. owcami, których jest prawie dwa razy więcej, niż osób stale zamieszkujących wyspy
  • Farerczycy w większości należą do kościoła luterańskiego (ok. 80 procent ludności)
  • Sport narodowy to piłka nożna. Popularne są także zawody łodzi wiosłowanych
  • Tutejsze dachy porośnięte są trawą - jest to charakterystyczny widok na Wyspach Owczych
  • Roślinność na wyspie jest stosunkowo niska, co jest spowodowane przez silne i często występujące wiatry nie pozwalające na zadomowienie się drzew
  • Mieszkańcy wyspy prawie do końca lat 70-tych nie mieli dostępu do telewizji
  • Warto zajrzeć do przewodnika turystycznego (po angielsku):
    Faroe Islands Tourist Guide http://www.faroeislands.com/
    Visit Faroe Islands: http://www.visitfaroeislands.com/
  • Corocznie pomiędzy czerwcem, a lipcem ma miejsce tradycja polowania na grindwale (delfiny), która choć kontrowersyjna, jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczeństwa
  • Mørk (mork) - ruchoma jednostka powierzchni, to obszar pozwalający na wykarmienie 32 owiec, istnieje od średniowiecza. Wielkość obszaru zależy od żyzności gleby i ukształtowania terenu.
  • Język farerski to rodzaj języka staronordyckiego i sięga do epoki wikingów
  • Na wyspach nie ma więzienia, a groźni przestępcy wysyłani są do cel w Danii
  • Most Streamin to jedyny most na Oceanie Atlantyckim na Świecie. Łączy wyspę Streymoy z Eysturoy
  • Pogoda na wyspach często się zmienia, a Farerczycy mawiają: "Jeśli pogoda Ci nie odpowiada, poczekaj tylko następne 5 minut"

Latarnia morska na północnym brzegu zwanym Kallur, wyspa Kalsoy

wysoki klif, przylądek Enniberg, wyspa Viðoy

 

Wyspy Owcze to kraj niepowtarzalny. Idealny na piesze i długie spacery, a wokół tylko cisza i spokój. Świeże powietrze, zielone krajobrazy, pasące owce sprawiają, że to uczta dla oczu, odpoczynek dla ciała i ulga dla duszy.

 

Galeria zdjęć - Wyspy Owcze


 

 

Zdjęcia - część 2 - Wyspy Owcze


Address : Radius :