Europa

Malta, Wyspa na Morzu Śródziemnym

Dokąd się wybrać na wakacje, aby miło i przyjemnie spędzić czas, nie nudząc się jednocześnie? Malta to jeden z najpopularniejszych kurortów. Sprawdźmy, czy warto wyjechać tu na przykład na kurs językowy.

 

Pogoda

Malta leży w obszarze klimatu śródziemnomorskiego, z łagodną zimą i suchym, gorącym latem. Można tu przyjemnie spędzić czas o każdej porze roku. Średnia temperatura w miesiącach letnich to aż 31 ºC, więc spragnieni słońca i wypoczynku na plaży, znajdą na Malcie idealne warunki pogodowe do typowo letniego wypoczynku. Wyjazd pod znakiem wycieczek kulturalnych, zwiedzania, czy kurs językowy na Malcie najlepiej sobie zorganizować wiosną, czy późnym latem, kiedy temperatury nie są tak wysokie. Malta nie traci swojego uroku nawet zimą (średnia temperatura 18 ºC), bo to jedyny czas, kiedy sucha zazwyczaj ziemia przeobraża się w przepiękne kwiatowe dywany.

Popularność

Wyspa cieszy się opinią jednego z najbardziej popularnych i atrakcyjnych ośrodków turystycznych w basenie Morza Śródziemnego. Rocznie przybywa tu około 1,4 miliona turystów. Taka liczba gości to najlepsza rekomendacja. Oznacza to, że wyjazd na kurs językowy na Maltę do okazja to poznania ludzi z wielu różnych krajów.

Szkoły językowe

Jednym z języków urzędowych na Malcie jest angielski, co jest pozostałością po okresie angielskiego kolonializmu. Działa tu ponad 50 szkół językowych. Oferta jest bardzo szeroka: od kursów podstawowych, z naciskiem na konwersacje, po zajęcia pod kątem egzaminów, czy specjalistyczne kursy poświęcone określonym zagadnieniom tematycznym.  Z czasów panowania Wielkiej Brytanii został do dziś również ruch lewostronny i poczta, która dostarcza listy nawet w sobotę.

Zabytki

Historia Malty sięga kilku tysięcy lat. Na Wyspach Maltańskich (Malta, Gozo i Comino) znajduje się najwięcej na świecie zabytków na 1 km 2. Zważywszy, że powierzchnia wyspy jest aż 1000 razy mniejsza niż Polska informacja ta robi spore wrażenie. Pobyt na Malcie koniecznie trzeba wykorzystać na poznanie wysp i ich niesamowitej architektury. Są tu np. świątynie starsze niż piramidy egipskie, miasta Mdina i Valetta, pełne starych, kamiennych, wijących się uliczek, które wprost zapraszają, by po nich pospacerować. Z zabytków polecanych w każdym przewodniku należy wymienić: Konkatedrę św. Jana, Pałac Wielkich Mistrzów, Teatr Manoela czy liczne muzea, w tym Muzeum Wojny.

Z polskich wątków warto wspomnieć, że na Malcie są nawet dwa pomniki papieża Jana Pawła II, a hymn państwowy Malty jest modlitwą. Pobożność Maltańczyków znajduje odbicie nawet w architekturze. Na wyspie jest aż 350 kościołów. Będąc na Malcie warto wziąć udział w którejś z licznych religijnych procesji, które przypominają wesołe, południowe festyny. Miasta po prostu toną w kwiatach i lampionach, wywieszane są chorągwie, na ulicach pojawiają się naturalnej wielkości figury świętych.

Raj dla aktywnych

Na Malcie można pływać przez cały rok. Woda jest ciepła i kryształowo czysta. Kto chce spróbować nurkowania, snorkelingu lub innych sportów wodnych, znajdzie tu idealne warunki. Szkół nurkowania jest ponoć na wyspie nawet więcej niż szkół językowych. Jest tu również odpowiednia infrastruktura do gry w tenisa, squasha, a także wspaniałe trasy spacerowe z widokiem na morze.  W planie zwiedzania nie może zabraknąć słynnej jaskini Blue Grotto (Błękitna Grota). Woda w niej ma turkusowy kolor, a biały piasek na dnie układa się w nieregularne wzory. Druga morska atrakcja to Blue Lagoon (Błękitna Laguna) z niesamowitym widokiem. Można się nawet skusić na kąpiel, bo głębokość wody nie przekracza tu dwóch metrów.

Malta to prawdziwy raj dla turystów. Gwarantowana pogoda, liczne atrakcje kulturalne, historyczne, ciepłe morze, doborowe towarzystwo to przepis na niezapomniany urlop, pełen wrażeń jedynych w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że tyle osób wybiera Maltę na kurs językowy za granicą. Nauka w takim otoczeniu to przyjemność, zaś efekty zadziwiają nawet największych sceptyków.

Address : Radius :