Europa

Magiczne miejsca w Islandii

Islandia to kraj wyjątkowy, jednak dla większości z nas jest to maleńka wyspa, gdzieś na północy. Znana jest przede wszystkim z geotermalnych źródeł, gejzerów oraz dla niektórych fanów muzyki dzięki Björk i Sigur Rós. Dała o sobie znać, gdy wskutek erupcji wulkanu, którego nazwy nie sposób wymówić (Eyjafjallajökul) sparaliżował na kilka dni ruch lotniczy niemalże w całej Europie.

 

Dzika przyroda w Islandii

Ale Islandia to coś więcej. Dzika i nieokiełznana przez człowieka przyroda, specyficzna kultura i kuchnia, niecodzienna architektura, wierzenia oraz język. Plasuje się ona na wysokim miejscu listy krajów, które koniecznie trzeba zobaczyć.

 

Góry Landmannalaugar

Góry w Islandii w region Landmannalaugar

Dla fanów gór, niekoniecznie tych wysokich, godnym uwagi miejscem są góry piętrzące się w regionie Landmannalaugar. Ich bogata i zróżnicowana roślinność oraz niecodzienna paleta barw sprawiają wrażenie miejsca „nie z tej ziemi’. W niedalekim sąsiedztwie znajduje się także jeden z islandzkich wulkanów – Hekla. Trzeba jednak pamiętać, że można tam dotrzeć w określonej porze roku - od czerwca do końca września. Warto też wynająć samochód z napędem na cztery koła. Z pewnością zda on egzamin.

 

Fiordy Zachodnie w Islandii

Fiordy Zachodnie i zorze polarne

Fiordy Zachodnie to najdalej wysunięta na północny-zachód część wyspy. Znane są pod nazwą Westfjords i są najbardziej spektakularnymi fiordami w całej Islandii. Półwysep Vestfirðir to ponad 50 fjordów i zatok, które potrafią wcinać się w powierzchnię wyspy nawet na kilka kilometrów. Ta część wysypy znajduje się już w strefie podbiegunowej, dlatego w zimie słońce nie pojawia się ponad horyzontem przez około 2 miesiące. Jednak to tutaj można zobaczyć najbardziej spektakularne zorze polarne na świecie.

 

Plaża z czerwonego piasku

Znajdzie się też coś dla miłośników plażowania. Raudisandur nazywana jest przez miejscowych Rauðisandur, jako plaża z czerwonym piaskiem. Rozciąga się ona na długości około 10 kilometrów. Jest to jedna z najbardziej widowiskowych plaż na świecie, gdzie odcień piasku zależy od kąta padania światła oraz pogody. Plaża w ciągu różnych pór dnia i roku przybiera różne barwy - od białego poprzez żółty, czerwony aż do czarnego.

Jest to idealne miejsce na chwilę odpoczynku, spacer i doskonałe zdjęcia. W Rauðisandur znajduje się bowiem wyłącznie kawiarenka.

Address : Radius :