Europa

Flaga Hiszpanii

Hiszpania obecnie należy do jednego z najczęstszych celów podróży Polaków. Piękne plaże, ciepły klimat, wysokie góry, niesamowita przyroda, urokliwe miasteczka, perły światowej architektury oraz przyjaźni i otwarci ludzie przyciągają turystów. Nic dziwnego, że hiszpańskie miasta i kurorty cieszą się dużym zainteresowaniem. Niewątpliwie nastąpiła moda na Hiszpanię, co być może pomoże podreperować skarb państwa.

Niektórzy z nas, zachęceni przychylnymi opiniami znajomych, postanowili odbyć podróż do tego dalekiego, słonecznego kraju. Ustalili termin podróży i... nie wiedzą, co zwiedzić, zobaczyć, gdzie się udać. Każdy region Hiszpanii, to inny świat. Inaczej żyje się w Katalonii, inaczej w Walencji, a jeszcze inaczej w Andaluzji. Zanim wybierzemy się w podróż, musimy zdecydować się, którym światem chcemy choć przez chwilę pożyć. Są jednak miejsca, których bez względu na nasz wybór, nie można ominąć. Są to bezkompromisowe skarby tego pięknego kraju południowej Europy.

Piękne widoki: Alhambra, Hiszpania

Alhambra

Jest to twierdza wznosząca się u stóp ośnieżonych szczytów Sierra Nevada w Grenadzie. Budowla została wzniesiona przez arabskich władców, zajmujących niegdyś Hiszpanię. Oni to utrzymali swoją władzę w Andaluzji aż do końca XV w. Alhambra należy do najwspanialszego przykładu architektury islamu na terenie Europy. Muzłumanom udało się tu stworzyć istny raj na ziemi. Pięknie zdobione sale, sadzawki, fontanny, gościńce i ogrody zachwycają zwiedzających. Nic dziwnego, że obiekt został wpisany na Światową Listę UNESCO.

Zachód słońca w Barcelonie

Barcelona

Nie sposób wyjechać do Hiszpanii, nie odwiedzając tego urokliwego miasta. To druga (po FC Barcelonie) duma Katalonii. Barcelona stała się sławna za sprawą artysty i architekta Antonio Gaudiego. Tutaj też znajduje się znakomita większość jego dzieł. Są to niebanalne obiekty odznaczające się parabolicznymi łukami, barwnością oraz falistymi liniami. Do najpopularniejszych dzieł artysty należą: pałac Güell, park Güell oraz (niedokończony dotychczas) olbrzymi kościół Sagrada Familia.

Salamanka, Hiszpania

Salamanka

Złote Miasto. Siedziba najstarszego uniwersytetu Hiszpanii. Znajduje się tam wiele kościołów, klasztorów i pałaców. Wszystkie zbudowane w stylu barokowym i pokryte bogatymi ornamentami. Intrygują także fasady misternie zdobione w stylu plateresco. Najważniejszymi miejscami tego starego miasta jest Stara i Nowa Katedra, Escuales Menores oraz znany w całej Europie Plaza Mayor.

Droga do Santiago de Compostela

Katedra w Santiago de Compostela, Hiszpania

Santiago de Compostela

Miejsce pochówku św. Jakuba jest celem licznych pielgrzymek z całego świata. Przyciąga głównie chrześcijan, ale nie tylko… Kościół powstał już w IX w., potem nastąpiła przebudowa świątyni, która okazała się stanowczo za mała dla tłumów nawiedzających katedrę. W XII wieku świątynia wzbogaciła się o nowe, zdobione portale i rzeźbioną Bramę Chwały.

Akwedukt w Segowii, Hiszpania

Segowia

To piękne miejsce wpisane na Listę UNESCO w 1985 roku. Znajduje się tu m. in. akwedukt pochodzący z 50 roku p. n. e. Na starym mieście wznoszą się zabytkowe obiekty sakralne, takie jak romańskie kościoły,
klasztory i gotycka katedra.

Escorial (Eskurial), Hiszpania

Escorial

Pamiątka po panowaniu Habsburgów w Hiszpanii. Wznoszący się na równinie kompleks pałacowo-klasztorny. Escorial to mieszanka stylów dominujących w ówczesnej hiszpańskiej architekturze. Budowla doskonale oddaje ascetyczne upodobania Filipa II oraz wielkość Habsburgów. Monumentalny kompleks architektoniczny mieści się w San Lorenzo de El Escorial, a oddalony jest około 45 kilometrów w kierunku północnym od stolicy Hiszpanii - Madrytu.


Address : Radius :