Europa

Flaga Cypru

Piaszczyste plaże, błękitne morze i drzewa migdałowe zachwycą każdego kto zdecyduje się spędzić wakacje na Cyprze. Nic dziwnego, że to właśnie z cypryjskiej piany morskiej zrodziła się najpiękniejsza grecka bogini – Afrodyta. Wyspa oferuje nam nie tylko piękne plenery, ale też mnogość atrakcji. Ciekawą i burzliwą historię Cypru poznamy odwiedzając liczne zabytki i obcując z niezwykle zróżnicowaną kulturą tego miejsca.

Wyspa najpiękniejszej z bogiń

Cypr położony jest we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego. Poprzez granice morskie sąsiaduje z Turcją, Libanem oraz Syrią. Wyspa kulturowo i historycznie związana jest z Europą, jednak ze względu na położenie często uznawana jest za część Bliskiego Wschodu.

Cypr zachwyca zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Północ wyspy jest skalista, znajdują się tu wapienne góry Karpas. Na południu znajdziemy liczne piaszczyste plaże, a także pasmo gór Troodos. Łagodny cypryjski klimat sprzyja śródziemnomorskiej roślinności. Wyspę porastają krzewy i drzewa zwane makią, cyprysy, dęby oraz oczywiście winorośl, drzewa figowe i oliwne.

Wybuchowa mieszanka kultur

Od XIII wieku p.n.e. Cypr zamieszkiwany był przez ludność grecką. Jego kulturę przez prawie 2 tysiące lat kształtowały wpływy rzymskie, bizantyjskie i oczywiście greckie. W 1191 roku wyspa została zajęta przez krzyżowców, co doprowadziło do jej odłączenia od prawosławnej Grecji. W późniejszych wiekach Cypr znajdował się pod panowaniem tureckim, a następnie brytyjskim. W 1960 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała go za niezależną republikę. W latach 80-tych XX wieku północna część wyspy została zajęta przez Turcję, która ogłosiła powstanie Republiki Tureckiej Cypru Północnego. Republika nie została jednak uznana przez żadne państwo.
Wyspa jest miejscem, w którym łączą się wpływy wielu kultur, co widoczne jest między innymi w lokalnej architekturze, zwyczajach, sztuce oraz oczywiście kuchni.

Wypoczywaj aktywnie

Cypryjskie plaże zachwycają pięknem i są wymarzonym miejscem do leniwego wylegiwania się na słońcu. Wyspa oferuje jednak znacznie więcej. Zwolennicy aktywnego wypoczynku nie będą zawiedzeni wybierając się na spacer po malowniczych górach Troodos. Najwyższym szczytem pasma jest góra Olympos (przez miejscowych nazywana Chionistrą). Na zboczach gór znajdują się małe wioski, w których mieszkańcy produkcją tradycyjne cypryjskie wino i słodycze. Spacerując po Trodoos natkniemy się również na zabytkowe, bizantyjskie cerkwie. Miłośnicy sportów wodnych będą zadowoleni z warunków panujących nad morzem, które sprzyjają nurkowaniu, windsurfingowi i jeździe na nartach wodnych.

Cypryjskie zabytki

O historii Cypru wiele powiedzą nam jego liczne zabytki. Ich poznawanie warto rozpocząć od odwiedzin w największych miastach wyspy: Nikozji, Limassolu, Larnace i Famaguście. Mieszczą się tam liczne muzea, stanowiska archeologiczne, a nieopodal chrześcijańskich kościołów stoją tureckie meczety. Wiele cypryjskich zabytków wpisano na listę Światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jednym z nich jest znajdująca się w południowej części wyspy, neolityczna osada Chirokitia, założona w VI tysiącleciu p.n.e. przez przybyszów z Anatolii lub Lewantu. Na terenie osady znaleziono neolityczne grobowce, fragmenty brukowanych ulic i domy tolosowe, zbudowane z kamieni rzecznych połączonych gliną. Na północny-zachód od miasta Pafos znajduje się duża, nekropolia, która powstała między IV a III wiekiem p.n.e. Na nekropolię składa się ponad 100 podziemnych, wykutych w litej skale grobowców, w których spoczywali arystokraci i zarządcy wyspy. W mieście Pafos stoi bizantyjski fort, który miał bronić dostępu do miejscowego portu. W XVI wieku twierdza została zniszczona przez Wenecjan, a później odbudowana przez Turków. W czasie swojej burzliwej historii zamek pełnił funkcje obronne, więzienne, a w okresie brytyjskiego panowania był magazynem soli. Warto odwiedzić również imponujący, wyrastający ze skał Zamek św. Hilariona w północnym Cyprze, który prawdopodobnie został wybudowany przez bizantyjczyków w VIII wieku n.e.

Nikozja – podzielone miasto

Stolicą Cypru jest Nikozja, której historia sięga VII wieku p.n.e. Początkowo była to niewielka osada, rozwijająca się powoli dzięki handlowi. Rozkwit miasta nastąpił około XI wieku n.e., w czasach panowania bizantyjskiego. To właśnie wtedy Nikozja została uczyniona stolicą, wybudowano tu piękny Pałac Królewski i liczne kościoły. Większość podziwianych obecnie zabytków powstała w XV wieku, pod panowaniem Wenecji. Od 1960 roku Nikozja jest stolicą Republiki Cypryjskiej. Po inwazji tureckiej w 1974 roku miasto zostało podzielone na 2 strefy. Północną część turecką i południową część cypryjską oddziela strefa zdemilitaryzowana nazywana „Zieloną Linią”, którą zarządza ONZ. Za wyznacznik granicy uznaje się również pozostałości Muru Weneckiego, który jest jednym z zabytków Nikozji. Zwiedzanie miasta warto rozpocząć od jego starówki. Wśród egzotycznej roślinności i rozległych palm zobaczymy urokliwe, weneckie kamieniczki i pospacerujemy po oryginalnych deptakach, przy których znajdują się liczne kawiarnie i sklepiki. Szczególnie interesująca pod tym względem jest spacerowa dzielnica – Laiki Geitonia. W starym mieście Nikozji mieści się wiele muzeów, kościołów i meczetów. Jednym z najstarszych obiektów sakralnych jest bizantyjski kościół Chrysaliniotissa, który wybudowano w połowie XV wieku. Z kolei najstarszym zabytkiem miasta jest  średniowieczny dwór Kasteliotissa.

Cypr zachwyca i fascynuje

Urokliwe widoki, wspaniała roślinność, malownicze góry i cudowne plaże przyciągają na Cypr rzesze turystów. Na wyspie nie sposób ograniczyć się jedynie do leniwego wylegiwania na słońcu. Warto poznać liczne zabytki i lokalną, różnorodną kulturę, które Cypr zawdzięcza swojej burzliwej historii. Niezapomnianych wrażeń zapewni spacer po górach Trodoos, a wieczorami czekają na nas liczne restauracje i puby. Dodatkowe powody do odwiedzenia Cypru - http://www.swiatwypoczynku.pl/blog-turystyczny-podrozniczy-porady-ekspertow/5/Kurek/22/10%20powod%C3%B3w%20dla%20kt%C3%B3rych%20warto%20jecha%C4%87%20na%20wakacje%20na%20Cypr/.

Address : Radius :