Europa

Festiwal: Colours of Ostrava, Dolne Witkowice, Ostrawa

Nieopodal granicy z Polską na granicy Śląska Cieszyńskiego, Opawskiego i Moraw przy północnym wejściu do Bramy Morawskiej leży Ostrawa. Miasto położone u ujścia do Odry rzek Opawy i Ostrawicy posiada bogatą historię, a jej początki sięgają XIII wieku. To także jedno z największych czeskich miast (trzecie w Republice Czeskiej), obecnie zamieszkiwane przez prawie 300 tysięcy ludzi.

Choć to czeskie miasto to dla wielu ważny ośrodek przemysłowy, to także ciekawe miejsce na weekendową wycieczkę.  Co zatem warto zobaczyć w Ostrawie i okolicach? - Atrakcje turystyczne - Top 10

Panorama Ostrawy, Czechy

1. Morawska Ostrawa (centrum Ostravy)

Ostrawa to miasto z licznymi atrakcjami turystycznymi z przełomu XIX i XX wieku. Szczególnie bogata w zabytki jest dawna Morawska Ostrava. Tutaj, na placu Tomasza Masaryka znajduje się Stary Ratusz. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1539 roku. W późniejszym okresie wieża ratuszowa została przebudowana w stylu barokowym, a w XIX wieku wzniesiono dwie przybudowy. Obecnie na jej terenie znajduje się Muzeum Ostrawskie (Adres: Masarykovo nám. 1, Ostrava, Czechy, http://www.ostrmuz.cz/) z imponującą liczbą przedmiotów (ok. 600 tysięcy - kolekcje historyczne, artystyczne, muzyczne, ludowe, archeologiczne). Tutaj mieści się także biblioteka muzealna ze zbiorem rzadkich egzemplarzy książek i starodruków. Odwiedzając muzeum warto zwrócić uwagę na unikatowy zegar pokojowy Maškův orloj.

Rynek otoczony jest kamienicami z XIX i XX wieku. Stoi tu Dom Mikeska, czyli secesyjna kamienica z 1902 roku, obecnie - Dom Książki, a w przeszłości znajdowały się tutaj Cafe Habsburg oraz kawiarnia Praha. Przechadzając się uliczkami napotkamy na budynek, w którym znajduje się Teatr Jiřího Myrona, a dawniej Czeski Dom Narodowy. Tutaj spotkamy także polski akcent - Dom Polski, który powstał dzięki ofiarności miejscowych Polaków w latach 1899 – 1901. Pieczę nad budową sprawował architekt Stanisław Bandrowski z Krakowa, a przy pomocy piastowskich orłów i wbudowanym kamieniom z murów obronnych Krakowa budynek nawiązuje do naszej Ojczyzny.

Aby zobaczyć rozległe widoki, Stare Miasto, dalsze okolice Ostrawy czy nawet niedalekie Beskidy warto udać się na plac Jana Prokeša i wspiąć na wieżę Nowego Ratusza (Nová Radnice) na budynku Urzędu Miasta, gdzie na 73 metrze znajduje się taras widokowy. Całkowita wysokość wieży to 86,5 metra, a jej waga to 155 ton. Wykonana została oczywiście w hucie.. w Witkowicach. To także siedziba władz miejskich oraz urzędu dzielnicy Morawska Ostrawa i Przywóz oraz Morawskośląskiej Biblioteki Naukowej. http://www.ostravainfo.cz/vyhlidkova-vez-nove-radnice-cs-4 (Adres: Prokešovo nám. 1803/8, Ostrava, Czechy)

Kościoły
Najstarsza świątynia w Ostrawie to kościół św. Wacława, którego początki sięgają XIII wieku. Początkowo była to świątynia w stylu gotyckim, jednak w wieku XIX została zmodernizowana na styl klasycystyczny. Natomiast najbardziej charakterystycznym kościołem jest katedra Boskiego Zbawiciela z 1889 roku, która obecnie jest siedzibą diecezji ostrawsko-opawskiej.

 

2. Rozrywka, Festiwale, Imprezy, Kultura

Życie nocne w Ostrawie - Ulica Stodolní

Kluby z muzyką jazzową, lat 60-tych, nowoczesną czy alternatywną, liczne dyskoteki, salony gier - i to wszystko na jednej ulicy. W każdy weekend dziesiątki tutejszych, oryginalnych barów, restauracji i klubów o różnym wystroju wnętrz odwiedzają goście z całej okolicy i z zagranicy. Ulica Stodolni to symbol dobrej zabawy, miejsce, które nigdy nie śpi. Wieczorami, zwłaszcza w weekendy, możemy poczuć się tutaj jak na słowiańskim Soho (rozrywkowa dzielnica Londynu). Więc jeśli lubisz dobrą zabawę, ulica Stodolní z pewnością Cię nie zawiedzie. http://stodolni.org/

Festiwale i ważne wydarzenia

Region ostrawski to także barwne festiwale czy uroczyste imprezy, główne z nich to:

 • Colours of Ostrava - to przyciągający kilkadziesiąt tysięcy uczestników, odbywający się corocznie w lipcu festiwal muzyki (różnych gatunków), poezji, teatru i filmu. Wydarzenia odbywają się w kompleksie dawnej huty Dolni Vitkovice, która nadaje mu zupełnie niepowtarzalną atmosferę https://www.colours.cz/?lang=pl-PL
 • Dni NATO (Dny NATO) i Czech Air Force Days - w programie m.in. przeloty akrobatyczne myśliwców oraz czołgi w akcji http://www.natodays.cz/
 • Dni Ostrawy (Ostravské dny ) http://www.newmusicostrava.cz/

Trojhalí Karolina - kombinacja dziedzictwa przemysłowego Ostrawy z nową wielofunkcyjnością, pięknem, energią i mocą

Obok galerii handlowej Nova Karolina stoją zabytkowe budynki Trojhali Karolina (Adres: Trojhalí, K Trojhalí 3361/5, Moravská Ostrava, Czechy). Niegdyś, w tym miejscu prężnie działała koksowania, która wg projektu architekta Josefa Pleskota została przekształcona w miejsce kultury (koncerty, wystawy, spektakle teatralne), rozrywki (koncerty) i sportu . Obecnie w halach odbywają się liczne wydarzenia, a aktualny program i kalendarz imprez możemy zobaczyć na oficjalnej stronie http://trojhali.cz/.

 

Będąc w Ostrawie warto odwiedzić ciekawe muzea tematyczne:

 • Muzeum Straży Pożarnej (Hasičské Muzeum Města Ostravy)  (Adres: Zákrejsova 53/3, Ostrava, Czechy) -  poświęcone powstaniu i rozkwicie myśli techniki strażackiej.
 • Browar Ostravar - Czym byłoby czeskie miasto bez browaru? Na szczęście w Ostrawie mamy nie tylko browar ale także muzeum browarnictwa. Pochodzący z XIX wieku browar nadal produkuje lokalne napoje z pianą przy użyciu tradycyjnych metod fermentacji. Trasa zwiedzania biegnie przez browar Ostravar i starą warzelnię, która obecnie jest miejscem muzeum browarniczego.Tutaj zobaczymy proces produkcji i dojrzewania piwa, zobaczymy też historyczne fotografie i etykiety z piwem w roli głównej. Prawdziwa atrakcja czeka na końcu trasy, kiedy dla osób pełnoletnich czekać będzie degustacja piwa prosto ze źródła. (Adres: Ostravar, Hornopolní 2991/63, Moravská Ostrava a Přívoz, Czechy) http://www.ostravar.cz/

 

Komenského sady - idealne miejsce na odpoczynek

Jeśli po całym dniu zwiedzania szukasz miejsca, aby na świeżym powietrzu urządzić piknik lub po prostu odpocząć, wybór powinien paść na Komenského sady. To wspaniały park z terenami zielonymi znajdujący się po lewej stronie rzeki Ostravicy niedaleko Nowego Ratusza. W weekendy jest pełen ludzi relaksujących się, uprawiających jogging, jeżdżących na rolkach czy po prostu spacerowiczów. W okolicy jest wiele punktów gastronomicznych gdzie dostaniemy pyszne przekąski,  zimne napoje i piwo.

 

3. Zamek w Śląskiej Ostrawie

Interesującym zabytkiem jest również Zamek w Śląskiej Ostrawie - Zamek Śląskoostrawski (Adres: Hradní 1,Ostrava, Czechy). Wybudowany w drugiej połowie XIII wieku miał chronić szlak prowadzący z Opawy przez Hlučín i Cieszyn do Krakowa. Został otoczony wielkimi murami, których wysokość sięga 4 metrów, a szerokość 2,5 metra. Zamek został niejednokrotnie przebudowany, a największą szkodę wyrządziła mu eksploatacja węgla, którego złoża znajdowały się tuż pod kompleksem. W efekcie zamek zapadł się o 16 metrów. Do dziś zachowała się pierwotna dwukondygnacyjna konstrukcja wraz z obronnym systemem murów.

Turyści mogą zobaczyć tu wystawy poświęcone historii zamku, miasta, a także tortur. W kamiennej niszy na dziedzińcu znajduje się zamkowa kuźnia. Przez cały rok odbywają się tu ciekawe imprezy kulturalne, festiwale i spotkania towarzyskie.

4. Vítkovice

Praga ma swój zamek na Hradczanach, Brno - Špilberk, a Ostrawa ma Vítkovice, które wpisane są na listę Europejskiego Kulturowego Dziedzictwa. Dolne tereny dzielnicy Vítkovice, kopalnia Hlubina, Koksownia i Wysokie Piece - to tutaj wydobywano węgiel, wyrabiano koks i żelazo. To unikalny obszar poprzemysłowy pochodzący z pierwszej połowy XIX. wieku, który pozwala przybliżyć tradycję przemysłu w tym regionie.

Dzięki stopniowej renowacji, to "Stalowe Miasto" jak z powieści Juliusza Verne, staje się dla zwiedzających niezwykłym światem techniki. W przeszłości Vítkovice należały do znanej rodziny Rothschildów. Tak jak w Zlinie typowa jest architektura Baty, w Vítkovicach po dziś dzień można podziwiać typowe budynki Rothschildowskie dla pracowników ich przedsiębiorstwa.  Fantastyczne krajobrazy, jak z najlepszych filmów science fiction, żelazne wieże i labirynty rur o niesamowitych kształtach wzbudzają niezapomniane wrażenia.

Obecnie możemy zwiedzać to miejsce dzięki ścieżce edukacyjnej, która wiedzie wokół labiryntów rurociągów przez wspomnianą kopalnię Hlubina, dalej wzdłuż wielkich pieców, koksownię, maszynownię i centralę energetyczną. Jeden z Wielkich Pieców możemy zobaczyć zarówno od wewnątrz jak również wejść na szczyt, gdzie rozpościera się widok na miasto.  (Adres: Ruská 2993, Ostrava - Vítkovice) http://www.dolnivitkovice.cz/

Będąc w Witkowicach warto także zajrzeć na tutejszy ratusz z początku XX wieku oraz zobaczyć kościół Świętego Pawła  z lat 1880–1885 jako przykład neogotyckiego stylu.

 

5. Kopalnia i zabytki Górnictwa

Landek Park - Odwiedzając Ostrawę, nie zapomnij odwiedzić wzgórza Landek. To tutaj znajduje się największe muzeum górnicze w Czechach, w którym zebrano eksponaty dotyczące takich dziedzin jak geologia, archeologia i górnictwo. Tutaj dowiemy się także jak rozwijała się ostrawsko-karwińska technika górnicza, poznamy wystawę prehistorycznego osiedlania w obszarze Plandeka i spędzimy miły czas w górniczej gospodzie Harenda. (Adres: Pod Landekem 64,Ostrawa, Czechy) http://www.landekpark.cz/


Kopalnia Michał - niepowtarzalną atrakcją myśli technicznej w Ostrawie jest kopalnia Michal, której historia sięga 1843 roku, a w ofercie znajduje się kilka tras zwiedzania oraz autentyczna trasa górnicza prowadząca od szatni aż do samej sztolni - czyli codzienna droga górników od przyjścia do pracy aż po jej koniec. Kopalnia Michal to idealna atrakcja nie tylko dla dzieci (zwiedzanie m.in. markowni, szatni, lampowni, wieży wyciągowej). (Adres: Československé armády 413/95, Ostrava, Czechy) https://www.dul-michal.cz/pl

 

6. Sport

Ostrawa to dom dla wielu klubów sportowych, jak również organizator i gospodarz wydarzeń z z różnych dziedzin sportu. Właśnie tutaj, w okresie letnim odbywa się wysokiej rangi coroczny mityng lekkoatletyczny – Zlatá Tretra. http://www.zlatatretra.cz/

Piłkę nożną reprezentują dwa kluby FC Baník Ostrava oraz FC Vítkovice. A czeski sport numer jeden - hokej: HC Vítkovice (http://www.hc-vitkovice.cz/). Tutaj poczujesz niesamowitą atmosferę meczu hokejowego w Czeskiej Lidze Hokeja - Ekstralidze. Rozgrywki narodowego czeskiego sportu odbywają się  w hali sportowo-widowiskowej ČEZ Arénie (Adres: Ruská 3077/135, Ostrava, Czechy) http://www.arena-vitkovice.cz/


7. Przyroda, Zabawa i Ostrawa dla Dzieci

 • Zoo w Ostrawie - Gdy już zobaczymy większość zabytków, możemy wybrać się na wycieczkę do ostrawskiego zoo, który zajmuje prawie 100 hektarów i stanowi schronienie dla 385 gatunków zwierząt, a ich liczba to ponad 3 tysiące. Ten drugi co do wielkości ogród zoologiczny w Czechach pozwala przybliżyć świat zwierząt dzięki ścieżkom edukacyjnym wraz z możliwością ich karmienia.  (Adres: Michálkovická 197, Ostrava, Czechy) http://www.zoo-ostrava.cz/pl/
 • Ciekawą alternatywą jest również Obserwatorium astronomiczne i planetarium Johanna Palisy (VŠB - Technická univerzita Ostrava - Planetárium Ostrava) z trzecią co do wielkości salą planetarną  (o średnicy 12,5 m) oraz z drugim największym aparatem projekcyjnym w Czechach.  (Adres: K Planetáriu 502, Ostrava-Krásné Pole, Czechy) http://www.planetariumostrava.cz/
 • Park Miniatur Miniuni (Miniuni - World of Miniatures - Miniuni svět miniatur - Ostravské výstavy) położony na terenach wystawowych Černá louka w dzielnicy Morawska Ostrawa, tutaj zobaczyć można 30 sławnych modeli europejskich budowli w skali 1:25. Poza Staromiejskim Ratuszem (Praga, Czechy )zobaczymy m.in. Big Ben z Londynu, Bramę Brandenburską z Berlina, 12-metrową wieżę Eiffela z Paryża oraz budowle Siedmiu Cudów Świata. Polskę reprezentują: Zamek Królewski (Warszawa), Sukiennice (Kraków), Żuraw (Gdańsk). Obszar wokół parku przemierzymy pociągiem dzięki trasie kolejowej lub statkiem poprzez wodne kanały. (Adres: Černá louka 3235, Ostrava-Moravská, Ostrava, Czechy) http://www.cerna-louka.cz/
 • Najmłodszych zapraszamy do Centrum Jungle z dużym krytym placem zabaw. Tutaj dzieci będą bawić się do woli, a ich rodzice odpoczną przy filiżance kawy i francuskich naleśnikach. (Adres: Dr. Martínka 6, Ostrava-Hrabůvka, Czechy) http://www.centrumjungle.cz/
 • Muzeum Zabawek w Ostrawie - Jeśli chcemy przenieść się w podróż do przeszłości - do czasów dzieciństwa powinniśmy odwiedzić Muzeum hraček Ostrava. Muzeum podzielone jest na 3 sekcje: 1.Historyczne zabawki i gry, 2. Disneyana - czyli świat Disneya, 3. Wystawy tematyczne zmieniane co trzy miesiące ukazujące tajemnice różnych kolekcji zabawek, lalek i bajek.  (Adres: Centrum handlowe LASO na głównym rynku Ostrawy - 2. piętro, Masarykovo náměstí 15, Ostrava, Czechy) Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek 9:00 do 19:00, sobota: 9:00 do 13:00, niedziela: zamknięte http://muzeumhracekostrava.cz/
 • Ośrodek wodny Sareza (kąpielisko i basen) - To jeden z największych ośrodków wodnych w Czechach. W okresie letnim przyciąga tłumy (do 20.000 osób dziennie). Tutaj do dyspozycji mamy atrakcje jak wodne zjeżdżalnie, skocznię, goście mogą wypożyczyć rowery wodne, czy na własnej skórze przekonać się co to jest aquazorbing. Wokół kompleksu znajdują się ogromne zielone tereny - idealne miejsce do odpoczynku dla całych rodzin, opalania i fanów sportu (m.in boiska do piłki plażowej). (W okresie zimowym do dyspozycji jest również basen kryty) (Adres kąpieliska: Rekreační 74/236 Ostrava-Poruba, Czechy); (Adres basenu krytego: Gen. Sochora 1378/10, Ostrava-Poruba, Czechy) http://www.sareza.cz/

 

8. Gdzie na zakupy w Ostrawie?

Dla osób lubiących szaleństwo zakupów i spacerowanie po galeriach handlowych polecamy kilka miejsc wartych odwiedzenia .Tutaj napotkamy na sklepy takich marek jak m.in.: Peek & Cloppenburg, Marks & Spencer, Benetton, s.Oliver, Esprit, C&A, Intersport, Lindex, KappAhl, New Yorker, Reserved, H&M. Turyści odwiedzający Ostrawę mogą tu zobaczyć nowości mody, a jest to również idealna alternatywa dla mieszkańców okolicznych polskich miast (Wodzisław, Cieszyn, Racibórz, Rybnik, Skoczów czy Gliwice) na udane zakupy.

Galerie handlowe w Ostrawie:

 • Forum Nowa Karolina - galeria handlowa usytuowana w ścisłym centrum miasta z 58 tysiącami metrów kwadratowych powierzchni handlowej (sklepy, kino Cinema City z ośmioma salami, restauracje) (Adres: Jantarová 4, Ostrawa, CzechyGodziny otwarcia: codziennie: 09:00–21:00 http://www.forumnovakarolina.cz/pl
 • Avion Shopping Park oraz IKEA  - (Adres: Rudná 114, Ostrava, CzechyGodziny otwarcia: codziennie: 09:00–21:00  https://www.ostrava.avion.cz/

 

9. Atrakcje okolic Ostrawy

 • Zaledwie 30 km od Ostrawy znajdują się Kopřivnice - miasto nieodłącznie związane z produkcją legendarnych ciężarówek Tatra
 • Niedaleko stąd znajduje się miejscowość Štramberk, która między innymi dzięki swojej wieży o nazwie Trúba (Trąba) wygląda jak miasto z bajki, a niewielki rynek i zameczek dodaje miejscowości niepowtarzalnego uroku
 • Można również odwiedzić pobliską Opawę (Opava), gdzie koniecznie trzeba zwiedzić miejscową Konkatedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Śląskie Muzeum Ziemskie, które jest symboliczną Bramą do Śląska.
 • A jeśli to nie wystarczy, a Czechy nasz południowy sąsiad przypadnie nam do gustu zapraszamy do przeczytania artykułu na temat największych atrakcji Czech > Link

 

10. Dojazd

Ostrawę z granicami Polski dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, a jadąc samochodem najszybsza trasa biegnie przez autostradę A1, która obecnie jest bezpłatna na terenie Polski, jak również nie będziemy ponosić kosztów na terenie Czech (odcinek z Polski do ostatnich zjazdów z autostrady w Ostrawie nie wymaga zakupu winiety). Liczne połączenia kolejowe z Polski to także kolejny sposób na podróż do Ostrawy.

Odległości pomiędzy Ostrawą, a wybranymi miastami:

 • Ostrawa - Cieszyn (poradnik dla turystów) : 35 km
 • Ostrawa - Racibórz: 40 km
 • Ostrawa - Rybnik: 55 km
 • Ostrawa - Bielsko-Biała: 75 km
 • Ostrawa - Gliwice: 75 km
 • Ostrawa - Katowice: 95 km
 • Ostrawa - Opole: 140 km
 • Ostrawa - Kraków: 170 km
 • Ostrawa - Częstochowa: 170 km
 • Ostrawa - Wrocław: 220 km
 • Ostrawa - Warszawa: 390 km
 • Ostrawa - Brno, Czechy 170 km
 • Ostrawa - Praga, Czechy 350 km
 • Ostrawa - Wiedeń, Austria 300 km

 

Na koniec, aby w pełni poczuć klimat i historię miasta nie zapomnijmy o przejażdżce historycznym tramwajem lub trolejbusem. Stare wozy z pierwszej połowy XX wieku wożą mieszkańców i turystów. Zatem poznaj fascynującą Ostrawę, dziedzictwo regionu morawskiego oraz liczne ciekawe i atrakcyjne miejsca - Najlepiej podczas letniej weekendowej wycieczki !

 

Address : Radius :