Europa

Krajobraz Moraw

Morawy jedna z najpiękniejszych krain u naszych południowych sąsiadów leżą w niewielkiej odległości od granicy z Polską we wschodniej części Czech. Ich urok i historyczne znaczenie to doskonały powód aby odwiedzić ten region. To również piękne zielone tereny, na których prężnie rozwija się turystyka aktywna oraz uzdrowiskowa.

Doskonałym przykładem mogą być tu Jesioniki – piękne góry, które znane są zarówno narciarzom, jak i miłośnikom pieszych wędrówek. Urzekają  przyrodnicze i geologiczne atrakcje, w gronie których wyróżniają się jaskinie Morawskiego Krasu.

Jakie miejscowości warto odwiedzić na Morawach? (stolica krainy Brno, Ołomuniec, Opawa, Ostrawa)

Brno

To wielki ośrodek miejski, drugi w Czechach, to także cenne zabytki i wspaniałe atrakcje, a tutejsza starówka może oczarować każdego (Zelný Trh i Náměstí Svobody; Adres: Zelný trh, Brno, Czechy).

Czekają tu piękne domy, świadczące o zamożności dawnych mieszczan oraz o bogactwie Brna. Czeka tu również wspaniała Galeria Morawska (Moravian Gallery in Brno  Adres: Husova 536/14, Brno, Czechy), do której chętnie zaglądają miłośnicy sztuki.

Wiele wspaniałych zabytków czeka też w placówkach muzealnych, np. w Muzeum Miejskim oraz w Muzeum Etnograficznym. Brno przyciąga także ciekawymi zabytkami sakralnymi, w gronie których wyróżniają się pochodzący z początków XIII wieku kościół św. Jakuba oraz gotycka Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła (adres: Petrov 9,Brno 2, Czechy).

Ołomuniec

Ołomuniec

Historyczna stolica Moraw oraz jedno z najważniejszych miast w tej części Czech. Ołomuniec zwany "Małą Pragą" to malowniczo położone miasto u ujścia dwóch rzek: Bystrzycy i Młyńskiego Potoku, a od granicy z Polską dzieli go tylko 70km. Na co warto zwrócić uwagę w tym mieście?  Najlepszym sposobem na odkrycie piękna miasta jest spacer po starówce, jednej z największych w całych Czechach. Główna atrakcja to kolumna Trójcy Przenajświętszej, składająca się 51 rzeźb i reliefów, na czele z rzeźbami Archanioła Gabriela i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (obiekt występuje na liście zabytków UNESCO).

W Ołomuńcu warto zobaczyć również:

  • gmach ratusza z XV wieku z pięknym zegarem astronomicznym
  • fontanny Cezara, Jupitera, Herkules, Trytonów, Neptuna , Merkurego, Ariona.
  • gotycki kościół św. Maurycego
  • Katedra św. Wacława - jeden z największych kościołów na terenie Czech, którego dumą jest grobowiec św. Jana Sarkandra.
  • Zamek w Ołomuńcu - Olomoucký Hrad

Opawa

Jako jedno z najstarszych miast, jakim mogą się pochwalić Czechy, tutaj znajdziemy wiele wspaniałych zabytków, w gronie których na szczególne wyróżnienie zasługuje piękny ratusz oraz gmach Teatru Śląskiego. Nie brak tu również ciekawych zabytków sakralnych, wśród, których wyróżnia się pojezuicki kościół św. Wojciecha. Dumą Opawy jest też Muzeum Śląska.

Drewniane miasteczko Roznov pod Radhostem

Miłośnicy kultury ludowej oraz drewnianej architektury cenią sobie to miejsce jako miejscowość, w której znajduje się najciekawsza kolekcja dawnej architektury. Tutaj warto zwiedzić skansenem, który od blisko stu lat zajmuje się promocją kultury wołoskiej. Skansen został założony w 1925 roku przez dwóch braci Aloisa i Bohumíra Jaroňkov. http://www.vmp.cz/ , Adres: Palackého 147, Rožnov pod Radhoštěm, Czechy

Morawy dla aktywnych

Choć to piękne miasta stały się symbolem Moraw, kraina ta jest też obszarem idealnym dla miłośników aktywnego wypoczynku. Dla tych, którzy kochają piesze wycieczki, atrakcyjne będzie pasmo górskie Jesioniki w skład których wchodzi: Wysoki Jesionik, Niski Jesionik, Góry Opawskie. Te malownicze góry przyciągają zarówno piechurów, jak i miłośników sportów zimowych. Nie brak tu i miejscowości, które pozwalają połączyć wypoczynek z troską o poprawę stanu zdrowia. Do takich kurortów zalicza się tu przede wszystkim miejscowość Lazne Jesenik. Znana jako piękne uzdrowisko, jest też świetną bazą wypadową w góry. Miłośników aktywnego wypoczynku może też zachwycić Morawski Kras. To kraina, która przyciąga pięknymi wąwozami oraz jaskiniami.

 

Address : Radius :