Europa

Sustenpass, Szwajcaria

Szwajcaria to niewielki kraj, który posiada na swoim terenie jedne z najpiękniejszych krajobrazów, jakie można spotkać w Europie. Dużą część jego powierzchni zajmują Alpy, które nie tylko są doskonałe do uprawiania narciarstwa, ale także oferują niezapomniane przeżycia podczas miesięcy letnich. Jeśli ktoś zdecyduje się na odwiedzenie Szwajcarii latem, koniecznie powinien zobaczyć niesamowite widoki alpejskich gór, dostępne dzięki przełęczom.

Szwajcarzy przygotowali świetne drogi wiodące przez góry, które otwarte są dla ruchu samochodowego jedynie przez kilka najcieplejszych miesięcy w roku, gdy pokrywa śnieżna jest na tyle nieduża, by umożliwić bezpieczną jazdę autem, motocyklem lub rowerem.

Furkapass

Furkapass, strona zachodnia

Najbardziej spektakularne widoki zapewniają trzy przełęcze położone w Alpach Berneńskich na terenie kantonów Valais, Uri oraz Bern. Wycieczkę można rozpocząć od przełęczy Furkapass, na którą wjeżdża się od strony autostrady A2 wiodącej z Luzern do Włoch. W miejscowości Goschenen trzeba zjechać zgodnie z drogowskazami na drogę numer 19. Wspinając się serpentynami można podziwiać potężne i surowe Alpy z okna samochodu lub zatrzymując się na specjalnie wyznaczonych do tego miejscach postojowych. Najwyższy punkt przełęczy liczy aż 2436 m n. p.m. i nawet w lecie jest przykryty śniegiem. Po drodze koniecznie trzeba zatrzymać się przy Hotelu Belvedere, gdzie znajduje się także sklep z pamiątkami oraz punkt widokowy na lodowiec.

Grimselpass

fr. Col du Grimsel, wł. Passo del Grimsel, niem. Grimselpass

Przełęcz Furkapass łączy się z kolejną ciekawą przełęczą – Grimselpass, której wysokość osiąga 2165 m n. p.m. Tutaj Alpy są mniej skaliste, częściej pokryte zielenią. Po drodze warto zatrzymać się przy górskim jeziorze Totensee, gdzie na turystów czeka niewielki wybieg z świstakami. Kolejnym punktem postoju powinien być historyczny hotel Grimsel Hospiz, położony tuż przy jeziorze Grimselsee, na którym wrażenie robi ogromna tama związana z elektrownią wodną. Zjeżdżając w dół pięknymi dolinami dociera się do miejscowości Innertkirchen, skąd można udać się na kolejną przełęcz – Sustenpass.

Sustenpass

Przełęcz Sustenpass ciągnie się przez 45 kilometrów, a jej najwyższy punkt wynosi 2224 m n. p.m. Przełęcz ta jest wyjątkowo malownicza i jazda nią dostarcza mnóstwa wrażeń. Osoby o mocnych nerwach i nie mające lęku wysokości mogą po drodze przejść mostem wiszącym nad przepaścią – Triftbrücke., z którego rozciąga się widok na wąwóz, turkusową taflę jeziora Gletschersee oraz jęzor lodowca. Przełęcz Sustenpass opuszcza się w miejscowości Wassen, skąd łatwo dostać się z powrotem na autostradę A2.

Polecamy również Sankt Gotthardpass oraz malowniczą górską drogę z Davos do Stelvio przez Bormio (Włochy).

Wybierając się na wycieczkę po szwajcarskich przełęczach trzeba pamiętać o zabraniu ciepłej odzieży nawet podczas upałów, gdyż na dużych wysokościach temperatura znacznie spada. Warto mieć także przy sobie gotówkę, gdyż po drodze można spotkać sprzedawców górskich serów szwajcarskich, które są dużo lepsze niż sztandarowe marki oferowane w sklepach.

 

Address : Radius :