Europa

Przejrzysta lazurowa woda, gwarancja słonecznej pogody oraz skaliste wybrzeże z szczytami gór rysującymi się w oddali, corocznie przyciągają tysiące turystów z Polski. Do tego możemy dodać piękne zabytkowe miasta czy wiele obiektów wpisanych na światową listę UNESCO. Jeżeli jednak planujesz swoje pierwsze wczasy w tym kraju warto wiedzieć podstawowe informacje przydatne podczas wakacji.

Drogi w Chorwacji. Podróż samochodem.

W Chorwacji obowiązuje ten sam czas jak u nas, dzięki temu nie musimy przestawiać zegarków. Niektóre drogi w Chorwacji są płatne m.in, autostrady, które za to są zadbane i bardzo skracają czas potrzebny na podróż. Średnio koszt podróży autostradą wynosi 19 zł za 100 km. Tutaj nie obowiązują winiety, a opłata pobierana jest za dany odcinek. Na autostradach można płacić zarówno w lokalnej walucie jak i w euro.

Warto przejechać się tzw. Magistralą Adriatycką, która to jest bardzo kręta i prędkość poruszania się nie przekracza 50 km na godzinę, lecz za to to gwarantuje świetne widoki.

Dozwolone prędkości są takie same jak w Polsce, a dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi to 0,5 promila.
W Chorwacji nie musimy jeździć na światłach mijania w trakcie dnia. Natomiast musimy zabrać: apteczkę, gaśnicę i kamizelkę odblaskową.

Chorwackie specjały

Chorwaci są bardzo dumni ze swojego dużego wyboru win, rakij, piw, soków owocowych oraz wód mineralnych i źródlanych. Na wybrzeżu spożywa się herbatę jedynie jako rodzaj lekarstwa, a najbardziej rozpowszechniony napój to wino, którego proces produkcyjny pochodzi od starożytnych tradycji winiarskich. Wino spożywa się głównie do posiłków, w przerwach między nimi można oczywiście napić się napojów chłodzących czy piwa. Wieczorem zaś można zasmakować rakiji, która jest destylatem przefermentowanych owoców. Na południ Chorwacji oraz na wyspach do niej należących ludzie piją dużo bavendu, który to jest ciężkim winem najczęściej serwowanym z wodą, na północy kraju spożywa się natomiast gemiszt - aromatyczne wino serwowane z wodą mineralną. Do obiadu można wypić ewentualnie ziołowe odmiany rakiji.

Informacja turystyczna, prezenty

Z racji tego, że turystyka ma ogromne znaczenie zarówno dla Chorwatów jak również dla ich kraju, mieszkańcy starają się ułatwić i umilać nam pobyt.  Informacji o atrakcjach miasta czy wydarzeniach kulturalnych można uzyskać w specjalnych biurach informacji turystycznej, nierzadko znajdziemy tam również informację o noclegach w danym mieście. Tam możemy także zakupić mapy oraz kolorowe foldery, które pokrótce opisują każde miasto.

Jeżeli chcemy przywieźć prezent, zdecydujmy się na rakiję lub krawat (współczesne krawaty wywodzą się od długich, kolorowych chust i szarf noszonych dawniej na szyi w Chorwacji), możemy również postawić na lawendę w różnej postaci (suszoną w saszetkach, w słoiku z oliwką do kąpieli, czy przyprawa)

O czym jeszcze warto pamiętać jadą do Chorwacji? Bezpieczeństwo, Porady

  • Chorwacja to bardzo bezpieczny kraj, bardzo rzadko zdarzają się kradzieże czy to rzeczy zostawionych na plaży, czy kradzieże kieszonkowe. Na spacer możemy śmiało wybierać się o każdej porze dnia i nocy. Jednak w okresie letnim należy pamiętać, chociaż pobieżnie o zasadach bezpieczeństwa tj. nie nosić przy sobie dużych ilości gotówki i ważnych dokumentów, a jeśli już to przechowywać je w dobrze chronionym miejscu (np. w etui zawieszanych na szyi). Nie należy zostawiać cennych przedmiotów zarówno pod namiotem jak i w samochodzie.
  • Warto wspomnieć, że Chorwację corocznie w okresie letnim nawiedza wiele pożarów, niektóre z nich mogą zagrażać nawet miejscowością turystycznym, dlatego też obwiązuje całkowity zakaz palenia ognisk i innych sposobów wzniecania ognia.
  • Nie musimy się za to dodatkowo szczepić ponieważ w Chorwacji nie występują egzotyczne choroby.
  • Warto pamiętać o kremie do opalania oraz unikać długich pobytów na słońcu.
  • Dno chorwackiego morza często pokryte jest ostrymi kamieniami, jeżowcami oraz muszlami, należy dlatego pamiętać o obuwiu ochraniającym nasze stopy w wodzie
  • Spacerując w plenerze trzeba uważać na żmije, które występują w Chorwacji dość często.

Do Chorwacji przyjeżdżamy przede wszystkim dla pięknych widoków, pięknej pogody i ciepłego morza, a najlepszą pamiątką z pobytu będą zdjęcia i wspomnienia. Do zobaczenia w Chorwacji!

Address : Radius :