Europa

Praga, Czechy

Czechy, obejmujące niegdyś trzy krainy historyczne graniczy z Polską, Austrią, Słowacją oraz Niemcami. Kraj otulony jest górami oraz pasmami wzgórz, tworzącymi malownicze widoki z niezliczonymi ilościami szlaków górskich, stanowiących idealne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek.

Język czeski jest mocno zbliżony do polskiego, jednakże są słowa, których znaczenie jest z zgoła odmienne np. „szukam”, w języku czeskim nabiera innego znaczenia, traktowane jest jako wyraz niecenzuralny, w dodatku obraźliwy. Niewiele osób wie, skąd takie różnice. Jak to zwykle bywa ma to związek z historią, która boleśnie doświadczyła Czechów poprzez klęskę podczas wojny trzydziestoletniej. W wyniku przegranej walki w 1620 roku, państwo to opuścili reprezentanci ruchu społeczno-religijnego Braci Czeskich co poskutkowało zubożeniem kultury czeskiej. Język czeski odrodził się dopiero na początku XIX wieku. Wielu rzeczom czy czynnościom należało nadać nowe brzmienie, stąd też dokonywano zapożyczeń z języka polskiego, rosyjskiego czy też serbsko – chorwackiego.

Nas jednak interesuje, co nam obecnie oferuje nasz południowy sąsiad. Co zatem warto zwiedzić? Jakie najważniejsze i najpiękniejsze miejsca znajdują się na czeskiej ziemi?

Dla miłośników zabytków z pewnością na pierwszym miejscu będzie perła w cesarskiej koronie Habsburgów - Praga.

Stolica Czech nazywana jest także Miastem o Stu Wieżach. Nazwę tą można zrozumieć, spacerując po historycznym centrum Pragi, gdzie na każdym kroku możemy zobaczyć charakterystyczne dachy i krużganki, jakie znajdują się na budowlach.

Katedra św. Wita (Adres: III. Nádvoří 48/2, Praga, Czechy) niczym krakowski Wawel, mieści krypty czeskich królów, Zamek Praski / Zamek na Hradczanach (Adres: 119 08 Praga 1, Czechy) znajdujący się na lewym brzegu Wełtawy, niegdyś siedziba czeskich władców królują wśród zabytków zwiedzanych najchętniej przez odwiedzających ją turystów. Warto nadmienić, że Zamek Praski wpisany jest do Księgi Rekordów Guinessa jako twierdza zajmująca największą powierzchnię wśród tego typu zamków.

Przechadzając się po Starym Rynku, gdy już obejrzymy Orloj (Adres: Staroměstské nám. 1,Praga Staré Město, Czechy) czyli niesamowity zegar astronomiczny dojdziemy do Mostu Karola (Adres: Karlův most, 110 00 Praga, Czechy), stanowiącego perełkę średniowiecznej techniki. Wzniesiony w zastępstwie mostu Judyty, który został zniszczony w 1342 roku w następstwie powodzi, stanowi doskonały punkt widokowy nie tylko na Wełtawę lecz także na zamek Praski, który po zmierzchu zdobi piękne oświetlanie.

Most Karola jest piękny zarówno porankiem, jak i wieczorem. Turyści z całego świata śpieszą, aby zobaczyć gotyckie wieże oraz galerię rzeżb jaka się na nim znajduje. Niepowtarzalny klimat, muzyka jaka płynie od ulicznych grajków sprzyja romantycznym spacerom.

O ile Niemcy mają swoją Bramę Brandenburską o tyle Czesi mogą pochwalić się Bramą Prochową (Adres: Nám. Republiky 5, Praga Staré Město, Czechy). Jak sama nazwa wskazuje, brama ta służyła do magazynowania prochu strzelniczego. Wspaniała panorama miasta jaką można obejrzeć z jej szczytu, zapiera dech w piersiach niejednemu zwiedzającemu to historyczne miasto.

Nieopodal Bramy Prochowej znajduje się Obecni dum Miejski Dom Reprezentacyjny  (Adres: Nám. Republiky 5, Praga Staré Město, Czechy), czyli budynek, w którym koncertują wybitni muzycy podczas corocznego festiwalu Praska Wiosna. Melodie jakie rozbrzmiewają w ogromnej sali koncertowej stanowią ucztę dla koneserów muzyki klasycznej.

Z kolei miłośnikom opery, Praga oferuje sztuki wystawiane w teatrze Stavovske divadlo (Adres: Železná, Praga Staré Město, Czechy). Budynek, który gościł w swoich wnętrzach Mozarta, jak również ekipę filmową, kręcącą film „Amadeusz” jako pierwszy „usłyszał” pieśń „Gdzie jest mój dom” , która stała się hymnem Czech w 1918 roku.

Z pewnością swoistą ciekawostkę stanowi fakt, że większość kamienic znajdujących się w Pradze ma swoje nazwy związane ze zdobieniami budynków. Dom Pod Czerwonym Lisem, Dom pod Jednorożcem czy Dom pod Kamiennym Stołem to tylko nieliczne budowle jakie można zobaczyć na Rynku Staromiejskim.

Odwiedzając Pragę warto na chwilę zatrzymać się w Josefovie. Historyczna dzielnica położona w centralnej części Pragi, na prawym brzegu Wełtawy zamieszkiwana była przez ludność żydowską prawie 800 lat, a jej budowle jako jedne z nielicznych ocalały w czasie II wojny światowej. Brak zniszczeń spowodował fakt, iż Hitler miał w swoich planach stworzenie właśnie w tym miejscu Muzeum Rasy Wymarłej. Na szczęście los nie pozwolił mu na realizację tych strasznych planów.
Znajdujące się w tym miejscu zabytki są gratką dla historyków sztuki. Estetyczne i techniczne rozwiązania jakie znajdujemy na poszczególnych obiektach, wprawiają w zachwyt nie tylko specjalistów z dziedziny historii lecz także zwykłych turystów, chcących poznać historię Żydów zamieszkujących Czechy i Morawy.

Zwiedzając Pragę można również zobaczyć wspaniały pokaz „tańczących fontann”. Woda otoczona iluminacjami świetlnymi przy akompaniamencie hitów muzycznych z pierwszych miejsc list przebojów, jak również dźwięków muzyki klasycznej stanowi wspaniałą atrakcję zarówno dla mniejszych jak i większych turystów.

Chcąc oderwać się na chwilę od zabytkowych fasad, warto zwiedzić Muzeum figur woskowych (Adres: Celetná 555/6, Praga Staré Město, Czechy). Tutaj Wojak Szwejk, Tina Turner czy Mick Jager chętnie zapozują do zdjęcia.

Powyższe "praskie przystanki turystyczne" to tylko nieliczne z miejsc wartych zobaczenia.

Zwiedzanie Pragi warto zaplanować na kilka dni, dopiero wtedy jej atrakcje będziemy mogli poznać bliżej, bez zbędnego pośpiechu, jednocześnie nie zapominając o wieczornych romantycznych spacerach wąskimi uliczkami i licznymi mostami Wełtawy.

Address : Radius :