Europa

Słowacja słynie nie tylko z bogatej liczby zamków, pięknych szlaków górskich lecz także z parków wodnych. Zimą, wiosną, latem czy jesienią cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród rodaków lecz także wśród osób odwiedzających ten piękny kraj. Stanowią doskonałe miejsce odpoczynku nie tylko po męczących górskich wędrówkach.

Budowane przede wszystkim z myślą o amatorach wodnych zabaw, będących w większości dziećmi z największymi atrakcjami w postaci chociażby zjeżdżalni wodnych są oblegane o każdej porze dnia. Do którego się zatem wybrać?

Wybierając się do Słowacji centralnej, warto odwiedzić Termalne Kąpielisko Meander Park / Termy Orawice http://oravice.slowacja.sk/ (Adres: Oravice 109, Tvrdošín, Oravice, Słowacja). Basen wypełniony jest siarkowo-wapienno-magnezową wodą, z odwiertu o głębokości 1611 m. Kompleks podzielony jest na kilka basenów, w których temperatura waha się w granicach 35-37 stopni Celsjusza. Z uwagi na fakt, że część z basenów znajduje się pod gołym niebem, relaksować się w nich można podziwiając piękno słowackich gór. Dodatkowo co godzinę uruchamiana jest sztuczna fala co stanowi urozmaicenie dla najmłodszych klientów Meander Parku. Informacje w całym kompleksie dostępne są zarówno w języku słowackim jak i polskim, stąd korzystanie z jego atrakcji nie nastręcza żadnych problemów. Zdrowie i rekreacja to sztandarowe hasła tego kąpieliska.
Woda, w której przebywają odwiedzający kąpielisko klienci ma nie tylko właściwości relaksacyjne, lecz również zdrowotne. Wśród leczniczych działań wyodrębnić należy m. in. korzystny wpływ na dolegliwości nerkowe, jak również neurologiczne. Obecność litu choć w śladowych ilościach, pozwala na odstresowanie się niczym w 5 gwiazdkowym SPA.

Kolejnym wartym odwiedzenia miejscem na mapie kąpielisk Słowacji jest Tatralandia / Aquapark Tatralandia, http://www.tatralandia.sk/pl/ (Adres: Ráztocká 21, 031 05 Liptovský Mikuláš, Słowacja). Stanowiący swoistego rodzaju centrum aktywnego wypoczynku aquapark to największy tego typu ośrodek położony w Roztokach, w niedalekiej odległości od Liptowskiego Mikulasza. Oferuje bogaty wybór atrakcji dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić czas w tym magicznym miejscu. W skład aquaparku wchodzą nie tylko nowoczesne baseny czy zjeżdżalnie. Miasteczko Western City, saunowy świat Celtów, tworzą krainę dedykowaną nie tylko klientom indywidualnym lecz także zorganizowanym grupom krajowym i zagranicznym.

Czternaście basenów, w tym dziesięć całorocznych, przeznaczone jest dla osób chcących poprawić nie tylko kondycję fizyczną lecz także pragnących zażyć pełnego relaksu. Z kolei dla osób szukających zabawy do dyspozycji pozostają zjeżdżalnie rurowe oraz baseny rekreacyjne. 26 zjeżdżalni i rur tworzą sieć około 2 kilometrów. Amatorom tego typu atrakcji z pewnością przypadną do gustu zjeżdżalnie rafowe z wirem wodnym czy najbardziej strome zjeżdżalnie znajdujące się na terenie Słowacji, jakie oferuje ten ośrodek.

Dla osób chcących spędzić kilka dni w świecie wodnego szaleństwa istnieje możliwość zakwaterowania się w domkach i bungalowach na terenie Aquaparku.
Warto dodać, że woda znajdująca się w basenach ma temperaturę około 40C. Skład chemiczny wody wykazuje właściwości wspomagające układ ruchowy i oddechowy. Z kolei w basenach znajdujących się na tropikalnej wyspie, poddani zostaniemy dobroczynnemu działaniu tzw. leczenia morzem. Sól, która jest rozpuszczana w wodzie nie tylko poprawia krążenie krwi, lecz także usuwa zmęczenie oraz wykazuje działanie dezynfekujące.

Miłośnikom wodnych atrakcji z pewnością przypadnie do gustu kąpielisko termalne Veronika w Rajcu./ Kúpalisko Veronika (Adres: Bystrická, Rajec, Słowacja) http://www.veronika-rajec.sk/. Kąpielisko to dysponuje 8 basenami, zjeżdżalniami wodnymi a także boiskami. Dodatkowo wyposażone w zaplecze gastronomiczne sprawia, że całodzienny pobyt mija tak szybko niczym ulubiony serial. Woda znajdująca się w basenach osiąga temperaturę w granicach 26—28 stopni Celsjusza. Niestety z uwagi na swoją specyfikę otwarte jest od czerwca do września.

Jednym z najnowocześniejszych kąpielisk w regionie Dunajskiej Stredy kjest kąpielisko termalne, znajdujące się w centrum wspomnianego miasta / Thermalpark (Adres: Gabčíkovská cesta 237/38, Dunajská Streda, Słowacja) http://www.thermalpark.sk/. Chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców lecz także przez turystów, zwiedzających Wyspę Żytnią. Do dyspozycji klientów oddano 6 basenów, zjeżdżalnię o długości 120 metrów – stanowiącą centralny punkt obiektu, oraz saunę fińską, suchą i infrę – mającą specjalnie obniżoną temperaturę.

Polecane Aquaparki na terenie Słowacji:

  • Gino Paradise Besenova/ Park termalny Bešeňová (Adres: Beszeniowa, Słowacja) https://www.besenova.com.pl/aquapark - tutaj znajduje się m.in. 8 basenów z wodą geotermalną, 5 basenów z wodą termalną (czystą), 8 rur i zjeżdżalni odkryte (letnie), basen do nurkowania, atrium ze znajdującymi się pod gołym niebem 2 jacuzzi, centrum Wellness, kompleks saun i inhalacji (solna, ziołowa, rzymska, miętowa, fińska), basen lodowy, whirlpool, kąpiel kneippa, tepidarium, hydromasaże
  • THERMAL CORVINUS Veľký Meder (Adres: Promenádna 3221/20, Veľký Meder, Słowacja) http://www.thermalcorvinus.sk/pl - kompleks basenów zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz, z gorącą wodą termalną
  • SPA & AQUAPARK Turčianske Teplice (Adres: Kollárova, Turčianske Teplice, Słowacja) https://www.therme.sk/pl/ - leży w miejscowości Teplice w górach Wielka Fatra. Obiekt całoroczny. baseny zewnętrzne, wewnętrzne

Wybierając się na tereny Słowacji warto skorzystać bogatej oferty kąpielisk wodnych. W zależności od preferencji jakimi się kierujemy, czyli zabawą bądź właściwościami leczniczymi wód termalnych, ten piękny kraj z pewnością zadowoli nawet najbardziej wymagających klientów.