Wielu Polaków corocznie odwiedza Krzywą Wieżę we włoskiej Pizie. Do Włoch trzeba jednak pokonać ładny kawałek drogi, żeby nacieszyć się fascynującym widokiem. Kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy, w miejscowości Karwina II Doły, stoi naprzeciwko cmentarza Kościół św. Piotra z Alkantary. Może śmiało konkurować ze słynną włoską wieżą. Kościół ma bowiem ponad dwukrotnie większe pochylenie.
Powodem wychylenia murów kościoła o 6,8° (wieża w Pizie ma pochylenie 3,05°) jest działalność górnicza, przez którą w nowoczesnej historii zapomnianego przez Polskę Zaolzia, wyburzonych zostało nie tylko wiele domów i kościołów, ale z mapy zniknęły tutaj nawet całe wioski. Doskonałym przykładem jest właśnie sam Kościół św. Piotra z Alcantary, który jest chyba ostatnim budynkiem na terenie historycznej i nie istniejącej już miejscowości Karwinna. Całe miasto zostało zniszczone w wyniku rabunkowego wydobycia węgla kamiennego. Poziom terenu, na którym stoi dzisiaj kościół obniżył się dzięki szkodom górniczym już o wiele więcej niż podaje tablica pamiątkowa (niektóre źródła podają obniżenie terenu o 37 m).
Najstarsi mieszkańcy tych okolic, których w domach opieki społecznej pozostało już niewielu, opowiadają, że kościół stał na wzniesieniu, z którego w dzieciństwie zjeżdżali na saneczkach w kierunku cmentarza. Dzisiaj cmentarz znajduje się wyżej niż kościół! Mieszkańcy zniszczonej Karwinny stopniowo przenieśli się w latach socjalizmu do nowo budowanego miasta wokół starej miejscowości Frysztat i tak właśnie powstało nowe miasto Karwina (Karviná). Osamotniony i pochylony Kościół św. Piotra z Alkantary, wbrew losowi nadal stoi koło głównej drogi prowadzącej do Ostrawy, i niczym staruszek pochylony nad grobem swego rodzinnego miasta, w smutnej zadumie oczekuje nieznaną przyszłość.
Nieopodal kościoła stał kiedyś również sławny browar w dzielnicy Solca, produkujący piwo karwińskie, które było lepsze w smaku od znanego pilzneńskiego Prazdroju. W kościele znajduje się XV wieczna chrzcielnica piaskowcowa, która była kiedyś w starym drewnianym kościele.
Barokowy kościół dał zbudować w 1735r. hrabia Larisch na miejscu starego drewnianego kościoła pw. św. Marcina. Konsekrował go w 1759 r. biskup wrocławski Gotthard von Schaffgotsch.
Kościół znajduje się 100 metrów obok głównej drogi i prowadzi do niego asfaltowy zjazd. Można się zatrzymać, zrobić zdjęcie a jeżeli się trafi o właściwej niedzielnej porze, to można być obecnym nawet na mszy świętej w języku polskim. Tego Krzywa Wieża w Pizie na pewno turystom nie zaoferuje…
Adres: Dolní, Karviná, Czechy
Autor tekstu i zdjęcia: Vladislav Lojek