Europa

Relief terenu – za kościołem na wzniesieniu widać cmentarz

Wielu Polaków corocznie odwiedza Krzywą Wieżę we włoskiej Pizie. Do Włoch trzeba jednak pokonać ładny kawałek drogi, żeby nacieszyć się fascynującym widokiem. Kilka kilometrów od polsko-czeskiej granicy, w miejscowości Karwina II Doły, stoi naprzeciwko cmentarza Kościół św. Piotra z Alkantary. Może śmiało konkurować ze słynną włoską wieżą. Kościół ma bowiem ponad dwukrotnie większe pochylenie.

 

Zdjęcie: Ondřej Žváček, Wikimedia Commons

Powodem wychylenia murów kościoła o 6,8° (wieża w Pizie ma pochylenie 3,05°) jest działalność górnicza, przez którą w nowoczesnej historii zapomnianego przez Polskę Zaolzia, wyburzonych zostało nie tylko wiele domów i kościołów, ale z mapy zniknęły tutaj nawet całe wioski. Doskonałym przykładem jest właśnie sam Kościół św. Piotra z Alcantary, który jest chyba ostatnim budynkiem na terenie historycznej i nie istniejącej już miejscowości Karwinna. Całe miasto zostało zniszczone w wyniku rabunkowego wydobycia węgla kamiennego. Poziom terenu, na którym stoi dzisiaj kościół obniżył się dzięki szkodom górniczym już o wiele więcej niż podaje tablica pamiątkowa (niektóre źródła podają obniżenie terenu o 37 m).

Najstarsi mieszkańcy tych okolic, których w domach opieki społecznej pozostało już niewielu, opowiadają, że kościół stał na wzniesieniu, z którego w dzieciństwie zjeżdżali na saneczkach w kierunku cmentarza. Dzisiaj cmentarz znajduje się wyżej niż kościół! Mieszkańcy zniszczonej Karwinny stopniowo przenieśli się w latach socjalizmu do nowo budowanego miasta wokół starej miejscowości Frysztat i tak właśnie powstało nowe miasto Karwina (Karviná). Osamotniony i pochylony Kościół św. Piotra z Alkantary, wbrew losowi nadal stoi koło głównej drogi prowadzącej do Ostrawy, i niczym staruszek pochylony nad grobem swego rodzinnego miasta, w smutnej zadumie oczekuje nieznaną przyszłość.

 

XV wieczna chrzcielnica, Zdjęcie: „Quasinka”, Wikimedia Commons

Nieopodal kościoła stał kiedyś również sławny browar w dzielnicy Solca, produkujący piwo karwińskie, które było lepsze w smaku od znanego pilzneńskiego Prazdroju. W kościele znajduje się XV wieczna chrzcielnica piaskowcowa, która była kiedyś w starym drewnianym kościele.

Barokowy kościół dał zbudować w 1735r. hrabia Larisch na miejscu starego drewnianego kościoła pw. św. Marcina. Konsekrował go w 1759 r. biskup wrocławski Gotthard von Schaffgotsch.

Organy w Kościele św. Piotra z Alkantary na Zaolziu. Zdjęcie: „Quasinka”, W C

Kościół znajduje się 100 metrów obok głównej drogi i prowadzi do niego asfaltowy zjazd. Można się zatrzymać, zrobić zdjęcie a jeżeli się trafi o właściwej niedzielnej porze, to można być obecnym nawet na mszy świętej w języku polskim. Tego Krzywa Wieża w Pizie na pewno turystom nie zaoferuje…

Tablica pamiątkowa

Adres: Dolní, Karviná, Czechy

Autor tekstu i zdjęcia: Vladislav Lojek

Address : Radius :