Europa

Nigdy nie powinniśmy odmawiać sobie odpoczynku i każdego roku w miarę możliwości wybrać się na dłuższy urlop, wakacyjny relaks, który pozwoli nam zregenerować siły i nabrać chęci do życia. Psycholodzy doradzają, że szczególnie dobrze relaksujemy się podczas aktywnego wypoczynku. A jednym z ciekawszych pomysłów na aktywne spędzenie urlopu są rejsy jachtem i wyprawy w morze.

Rejs do ciepłych mórz

Turystyczne rejsy do Chorwacji, Grecji czy po ciepłych wodach morza Śródziemnego, to doskonała forma aktywności, która potrafi zarazić każdego. Stwarzają one bowiem okazję do odkrywania nowych terenów, rozwijania swoich umiejętności i integracji z innymi uczestnikami podróży. Istnieje wiele firm, które oferują organizację takich wycieczek. Jednak to nie jedyna możliwość. Wielką popularnością wśród osób, które posiadają patent żeglarski cieszy się czarter jachtów. Umożliwia to wypłynięcie w wymarzoną podróż praktycznie od zaraz, po załatwieniu wszystkich formalności. W Polsce możliwy jest są zarówno czarter jachtu, jak i mniejszych żaglówek. Oferta firm trudniących się taką działalnością jest bardzo szeroka i dostosowana do każdego użytkownika.

Czy żeglarstwo to sport elitarny?

Jachty, żeglarstwo – można by pomyśleć, że jest to sport dla wybranych, najbogatszych osób, dodatkowo posiadających pewne wymagane uprawnienia i umiejętności. Taka opinia pokutuje u wielu osób, które mimo, że chciałyby spróbować swoich sił pod żaglem, odrzucają ten pomysł, jako nie przeznaczony dla nich. Otóż nic bardziej mylnego. Zrobienie patentu żeglarskiego, możliwe na różnych kursach żeglarskich, wymaga pewnego wysiłku, ale dostępne jest dla wszystkich, którzy chcą się uczyć, nawet dla całych rodzin. Luksusowe jachty to naprawdę wiele pieniędzy, ale niekoniecznie trzeba zaczynać od najlepszych łodzi, a poza tym można je wynająć zamiast kupować. Dla chcącego nic trudnego, trzeba tylko przełamać stereotypowe myślenie.

Nie musisz mieć własnego jachtu

Czartery jachtów średniej klasy nie są zbyt drogim wydatkiem, szczególnie jeśli koszt takiego przedsięwzięcia dzieli się na kilka osób, współuczestników podróży. Na wyprawę jachtem można bowiem zabrać nawet całkiem spore grono znajomych lub całą rodzinę. Jest to też popularny sposób wśród grup młodych przyjaciół, którzy w ten sposób potrafią zwiedzić cały świat. Czarter jachtu, Grecja lub Chorwacja, to scenariusz dla osób spragnionych słońca i doskonałej zabawy. Okazuje się, że koszty mogą wyjść mniejsze niż podróże samolotem i wynajem hoteli w miejscu przeznaczenia. Jeśli do tego jacht posiada kuchenkę, gdzie sami przygotowujemy potrawy, koszty jeszcze bardziej się zmniejszają. Takie rejsy mogą stać się więc bardzo ciekawym i ekonomicznym sposobem na spędzenie urlopu razem z całą rodziną, jeśli mówimy o dłuższej trasie (tu bardzo wielką popularnością cieszy się rejsy w Chorwacji, Grecji, czy wokół Włoch), lub na weekendowy wypad, by zobaczyć jakie atrakcje czekają na nas na morzu Bałtyckim.

Czarter jachtu – Grecja i jej wyspy warte odwiedzenia

Mykonos – jedna z wysp, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów, nie tylko morskich. Stara, z zabytkowymi budowlami i piękną plażą – czego chcieć więcej? Ponadto bogactwo barów, restauracji, klubów – to wszystko sprzyja odpoczynkowi. Impreza na plaży i drinki, a potem noc na wyczarterowanej łodzi – brzmi wystarczająco zachęcająco? Dla młodych ludzi na pewno!

Farmakonisi – to miejsce dla osób, które chcą konkretnie odpocząć. Atutem jest fakt, że na wyspie praktycznie nie ma stałych mieszkańców. Wiąże się to z dość krwawą jej historią (zainteresowanych, odsyłamy do lektury poradników na temat Grecji). Na wyspie rozwinięte są podstawowe usługi turystyczne, więc po dopłynięciu do niej, można skorzystać z wszystkich dóbr.

Santorini – skalista wyspa, w pobliżu której koniecznie warto zacumować na noc. Piękne widoki o tej porze doby, na długo pozostaną w pamięci. Jest to jedna z najchętniej odwiedzanych Greckich wysp i koniecznie trzeba mieć ze sobą dobry aparat.

Tilos – wyspa nie jest bogata w mieszkańców ani infrastrukturę. Jest dość dzika, zwiera naturalną roślinność i zwierzęta. Idealna na spacery i wędrówki. Jest to świetny odpoczynek pod drzewami po długim rejsie na morzu.