Aarhus jest jednym najstarszych miast całej Skandynawii, a drugim pod względem wielkości, bardzo ciekawym miastem Danii, położony jest na Półwyspie Jutlandzkim (region Jutlandii Środkowej). Miasto oferuje różnego rodzaju aktywności i atrakcje, odpoczniemy natomiast na licznych terenach zielonych w pobliskich parkach, to tutaj spotkamy również zegary chodzące wstecz, które wskazują jednak właściwą godzinę.
Miasto przecinają wąskie uliczki wokół niskiej klasycznej zabudowy, są tu także liczne znane butiki, oraz przytulne kawiarnie, restauracje i bary, w których napijemy się lokalnego piwa pochodzącego z lokalnych browarów (Djurs, Århus, Samsø) przy rozbrzmiewającej muzyce na żywo.
To żywy skansen, obraz życia codziennego Duńczyków XIX i XX wieku. (Adres: Viborgvej 2, Aarhus, Dania) http://www.dengamleby.dk/
W tym pełnym uroku i historii miejscu przeżyjemy prawdziwą podróż w czasie do 3 krain tematycznych. Przeniesiemy się do 1864 roku, do lat dwudziestych XX wieku oraz zobaczymy jak wyglądało życie w latach 70-tych.
Muzeum posiada 75 zabytkowych domów przeniesionych z całej Danii. Znajduje się tutaj także ponad 30 warsztatów i sklepów, apteka, szkoła, poczta, budka telefoniczna, bar jazzowy i wiele innych. Ponadto muzeum posiada własny teatr Elsinore, który jest miejscem opery, koncertów kameralnych, festiwali.
Tutaj spotkamy prawdziwych ludzi w oryginalnych strojach, dorożki, samochody z minionych czasów. Zobaczymy liczne wystawy, stare budynki, zakłady rzemieślnicze zgodnie z zasadami techniki, które obowiązywały, karczmy i sklepiki z towarem tamtych czasów. To idealne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Muzeum zostało założone w 1859 roku i jest najstarszym muzeum sztuki w w Danii poza Kopenhagą. Nazwa ARoS wywodzi się od starej duńskiej nazwy miasta Aarhus - Áros.
Muzeum posiada cztery duże galerie sztuki, każda z nich przedstawia wystawy z krajowych i międzynarodowych artystów, takich jak Bill Viola, Olafur Eliasson, Wim Wenders, Paul McCarthy, Shirin Neshat czy Robert Rauschenberg. Poza ekspozycjami specjalnymi możemy obejrzeć dzieła z własnych kolekcji muzealnych począwszy od 1770 roku, aż po współczesne czasy, w tym dzieła międzynarodowych artystów jak Tony Oursler, Carsten Höller, Mona Hatoum, Miwa Yanagi i James Turrell.
(Adres: Aros Allé 2, Aarhus, Dania) http://www.aros.dk/ W muzeum poza oryginalnymi eksponatami możemy zobaczyć zarysowany model drogiego Lamborghini, a dodatkową atrakcją będzie spacer przeszkloną kolorami tęczy ścieżką widokową znajdującą się na dachu budynku, z której rozpościera się widok na całe miasto.
MOMU Moesgaard Museum: Adres: Moesgård Allé 15, 8270 , Dania, 10 km od Aarhus) http://www.moesgaardmuseum.dk/en/ - duńskie muzeum kulturalno-historyczne położone w pięknej, pełnej natury okolicy na południe od Aarhus, z widokiem na lasy i morze. To miejsce, gdzie przeszłość znajduje się wewnątrz innowacyjnego budynku w stylu skandynawskim, który sam w sobie staje się atrakcją. Po pochyłym dachu budynku porośniętym trawą możemy pospacerować i podziwiać piękną okolicę. Muzeum zaprojektowało światowej sławy biuro architektoniczne Henning Larsen Architects (pracownia była odpowiedzialna m.in. za projekt sali koncertowej Harpa w Reykjaviku, który otrzymał główną nagrodę nagrodę Miesa van der Rohe).
Wewnątrz budynku znajdują się archeologiczne i etnograficzne ekspozycje, kolekcje materiałów fotograficznych, filmów i nagrań dźwiękowe. Ekspozycje muzealne prezentują wiele niezliczonych odkryć archeologicznych pochodzących z dawnych dziejów Danii, m.in Człowiek z Grauballe (bardzo dobrze zachowane ciało pochodzące z 290 rok p.n.e.), tarcza bojowe z Illerup Ådal - broń rytualna świadcząca o zmaganiach wojennych epoki żelaza czy siedem kamieni runicznych.
Dzięki rozwiązaniom multimedialnym, audiowizualnym i interakcji z odwiedzającymi, historia staje się żywa, opowiedziana w ciekawy sposób, co pozwoli na lepsze zrozumienie przeszłości, w jaki sposób postępowała ewolucja, jak dotarliśmy do obecnych czasów. To miejsce dla osób w każdym wieku, zobaczymy jak żyli ludzie w epoce brązu, epoce żelaza czy erze Wikingów, najmłodsi staną się archeologami i poczują jak na polu bitwy.
Polecamy także zajrzeć na dwie anglojęzyczne strony o turystyce w Aarhus: http://www.visitaarhus.com i http://www.aarhus.com/.