Europa

Szklana ścieżka w kolorach tęczy, ARoS

Aarhus jest jednym najstarszych miast całej Skandynawii, a drugim pod względem wielkości, bardzo ciekawym miastem Danii, położony jest na Półwyspie Jutlandzkim (region Jutlandii Środkowej). Miasto oferuje różnego rodzaju aktywności i atrakcje, odpoczniemy natomiast na licznych terenach zielonych w pobliskich parkach, to tutaj spotkamy również zegary chodzące wstecz, które wskazują jednak właściwą godzinę.

Miasto przecinają wąskie uliczki wokół niskiej klasycznej zabudowy, są tu także liczne znane butiki, oraz przytulne kawiarnie, restauracje i bary, w których napijemy się lokalnego piwa pochodzącego z lokalnych browarów (Djurs, Århus, Samsø) przy rozbrzmiewającej muzyce na żywo.

Niesamowite wrażenie zrobi wizyta w Den Gamle By / The Old Town

To żywy skansen, obraz życia codziennego Duńczyków XIX i XX wieku. (Adres: Viborgvej 2, Aarhus, Dania) http://www.dengamleby.dk/

W tym pełnym uroku i historii miejscu przeżyjemy prawdziwą podróż w czasie do 3 krain tematycznych. Przeniesiemy się do 1864 roku, do lat dwudziestych XX wieku oraz zobaczymy jak wyglądało życie w latach 70-tych.

Muzeum posiada 75 zabytkowych domów przeniesionych z całej Danii. Znajduje się tutaj także ponad 30 warsztatów i sklepów, apteka, szkoła, poczta, budka telefoniczna, bar jazzowy i wiele innych. Ponadto muzeum posiada własny teatr Elsinore, który jest miejscem opery, koncertów kameralnych, festiwali.

Tutaj spotkamy prawdziwych ludzi w oryginalnych strojach, dorożki, samochody z minionych czasów. Zobaczymy liczne wystawy, stare budynki, zakłady rzemieślnicze zgodnie z zasadami techniki, które obowiązywały, karczmy i sklepiki z towarem tamtych czasów. To idealne miejsce zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Warto odwiedzić także znane Muzeum Sztuki współczesnej i XIX wieku / ARoS Aarhus Kunstmuseum

Muzeum Aros, Aarhus, Dania

Muzeum zostało założone w 1859 roku i jest najstarszym muzeum sztuki w w Danii poza Kopenhagą. Nazwa ARoS wywodzi się od starej duńskiej nazwy miasta Aarhus - Áros.

Muzeum posiada cztery duże galerie sztuki, każda z nich przedstawia  wystawy z krajowych i międzynarodowych artystów, takich jak Bill Viola, Olafur Eliasson, Wim Wenders, Paul McCarthy, Shirin Neshat czy Robert Rauschenberg. Poza ekspozycjami specjalnymi możemy obejrzeć dzieła z własnych kolekcji muzealnych począwszy od 1770 roku, aż po współczesne czasy, w tym dzieła międzynarodowych artystów jak Tony Oursler, Carsten Höller, Mona Hatoum, Miwa Yanagi i James Turrell.

(Adres: Aros Allé 2, Aarhus, Dania) http://www.aros.dk/ W muzeum poza oryginalnymi eksponatami możemy zobaczyć zarysowany model drogiego Lamborghini, a dodatkową atrakcją będzie spacer przeszkloną kolorami tęczy ścieżką widokową znajdującą się na dachu budynku, z której rozpościera się widok na całe miasto.

Muzeum kulturalno-historyczne MOMU Moesgaard Museum w nowoczesnym stylu

MOMU Moesgaard Museum: Adres: Moesgård Allé 15, 8270 , Dania, 10 km od Aarhus)  http://www.moesgaardmuseum.dk/en/ - duńskie muzeum kulturalno-historyczne położone w pięknej, pełnej natury okolicy na południe od Aarhus, z widokiem na lasy i morze. To miejsce, gdzie przeszłość znajduje się wewnątrz innowacyjnego budynku w stylu skandynawskim, który sam w sobie staje się atrakcją. Po pochyłym dachu budynku porośniętym trawą  możemy pospacerować i podziwiać piękną okolicę. Muzeum zaprojektowało światowej sławy biuro architektoniczne Henning Larsen Architects (pracownia była odpowiedzialna m.in. za projekt sali koncertowej Harpa w Reykjaviku, który otrzymał główną nagrodę nagrodę Miesa van der Rohe).

MOMU / źródło: moesgaardmuseum.dk

Wewnątrz budynku znajdują się  archeologiczne i etnograficzne ekspozycje, kolekcje materiałów fotograficznych, filmów i nagrań dźwiękowe. Ekspozycje muzealne prezentują wiele niezliczonych odkryć archeologicznych pochodzących z dawnych dziejów Danii, m.in Człowiek z Grauballe (bardzo dobrze zachowane ciało pochodzące z 290 rok p.n.e.), tarcza bojowe z Illerup Ådal - broń rytualna świadcząca o zmaganiach wojennych epoki żelaza czy siedem kamieni runicznych.

MOMU / źródło: moesgaardmuseum.dk

Dzięki rozwiązaniom multimedialnym, audiowizualnym i interakcji z odwiedzającymi, historia staje się żywa, opowiedziana w ciekawy sposób, co pozwoli na lepsze zrozumienie przeszłości, w jaki sposób postępowała ewolucja, jak dotarliśmy do obecnych czasów. To miejsce dla osób w każdym wieku, zobaczymy jak żyli ludzie w epoce brązu, epoce żelaza czy erze Wikingów, najmłodsi staną się archeologami i poczują  jak na polu bitwy.

Co jeszcze warto zobaczyć? w Atrakcje turystyczne w Aarhus:

 • Stare Miasto Aarhus
 • Katedra Domkirke (długość 93m, wysokość wieży 96m) (Adres: Store Torv, Aarhus, Dania)
 • Pałac Marselisborg - letnia rezydencja Króla. Otaczające Ogrody Marselisborgu są przeważenie otwarte dla zwiedzających, jednak tylko poza okresem letnim.
 • Ogród botaniczny w Aarhus / Aarhus Botanical Gardens (Adres: Midtbyen, Peter Holms Vej, Århus)
  Ogród leży na pofałdowanym terenie, pośrodku którego płynie strumień kończący bieg w Starym Mieście. Podzielony jest na różne strefy tematyczne: Dolina kwiatów, ogród różany, oryginalne duńskie rośliny, sekcja roślin ozdobnych, rośliny różnokolorowo barwione, rośliny lecznicze i zioła, szklarnie z roślinami klimatu tropikalnego. Ogród to rozległe tereny zielone, 3 niewielkie jeziorka, tutaj możemy także zrobić sobie piknik na licznych ławach i stołach. Otwarty przez cały rok, wstęp bezpłatny.
 • Park rozrywki Tivoli Friheden w Aarhus (Adres: Skovbrynet 5, Aarhus, Dania). http://friheden.dk/

  Park położony jest niedaleko centrum miasta w pięknym Lesie Marselisborg. Doświadczymy tu uczucie swobodnego spadania z wysokości 35 metrów na Sky Tower z prędkością 90km/h!, gdzie zatrzymuje nas amortyzująca siatka, są też rollercoastery, kolejki górskie zjeżdżające prawie pionowo z prędkością 70km/h z przeciążeniem 4,5g, place zabaw, karuzele.
 •  

W mieście odbywają się liczne coroczne wydarzenia kulturalne, m.in. muzyczne festiwale:

 • rockowy SPOT Festival w maju,
 • Århus Festival w sierpniu
 • jazzowy Århus Jazz Festival w lipcu.

Polecamy także zajrzeć na dwie anglojęzyczne strony o turystyce w Aarhus: http://www.visitaarhus.com i http://www.aarhus.com/.

Address : Radius :