Europa

Grecja to kolebka kultury starożytnej, sztuki mitologicznej, pięknych budynków i zapierającej dech w piersiach przyrody. Kamienne ruiny idealnie komponują się tutaj z monumentalnymi skalistymi wybrzeżami i turkusem morza. Ten kraj, ze względu na mnogość turystycznych atrakcji i ciepły klimat, jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc wakacyjnych. Turyści, którzy nie chcą oddalać się od Europy, ale pragną zakosztować nieco egzotycznej przygody, powinni wybrać Grecję na cel swojej podróży.

Pozostałości po państwach-miastach

Wizyta w Grecji byłaby niekompletna bez zwiedzenia pradawnych ruin takich jak Parteon, Akropol w Atenach, Agora, Świątynia Zeusa Olimpijskiego, Teatr Dionizosa, Hefajstejon, Erechtejon, czy Knossos. Każde z tych miejsc przywołuje skojarzenia z dawną kulturą ateńską, z której wywodzą się dzisiejsze systemy demokratyczne, teatry, igrzyska sportowe i wiele innych. Miłośnicy historii i mitologii powinni udać się do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach, w którym zgromadzono ponad 20 tysięcy starożytnych artefaktów.

W Grecji można ponadto napotkać wiele wykopalisk, w których pracują archeologowie z całego świata. W poszczególnych miejscach, np. Akrotiri czy w Knossos, do dziś znajduje się cenne eksponaty, świadczące o geniuszu dawnych cywilizacji, które zamieszkiwały te tereny.

 

Raj na Ziemi

Jednak Grecja to nie tylko zabytki. Uwagę zwraca także malownicza przyroda i atrakcyjne lokalizacje wypoczynkowe, w których można oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat ponadczasowego piękna.

Prawdziwą gratką dla wielbicieli żeglarstwa i nurkowania będzie archipelag rozciągnięty wzdłuż zachodnich wybrzeży Grecji – Wyspy Jońskie. Co roku tysiące turystów korzysta z białych plaż i turkusowych wód przybrzeżnych tego zakątka. Równie duże wrażenie robią monumentalne skały, które wyrastają z wody.

Ale Wyspy Jońskie nie są jedynym miejscem, w pobliżu których możemy się poopalać. Równie ważnymi ośrodkami plażowo-wypoczynkowymi są: Sidari, Myrtos i Palaiokastritsa. Ta ostatnia z wymienionych rajskich plaż stanowi również świetną bazę dla jachtów i łodzi. Możesz stąd wypłynąć w niezapomniany rejs. Z kolei w Sidari masz szansę spędzić przyjemny dzień w parku wodnym i zakosztować regionalnych rozrywek w pubach, restauracjach i kawiarniach, do których chętnie przychodzą rzesze turystów oraz mieszkańców. Jeśli jednak chcesz na chwilę oderwać się od gwaru i osiąść na niemalże bezludnej malowniczej wyspie, udaj się na Elafonisi.

Także amatorzy tajemniczych lokalizacji przyrodniczych powinni znaleźć w Grecji coś dla siebie. Ulokowana na wyspie Kefalinia jaskinia o nazwie Melissani urzeknie niejednego śmiałka, który zdecyduje się wpłynąć łodzią wewnątrz rozciągającej się na ponad 3,5 kilometra kamiennej komnaty. Pragniesz poczuć magię podwodnego greckiego świata? Interesująca oferta znajduje się pod tym linkiem: https://www.coraltravel.pl/wczasy/wyniki-wyszukiwania/panstwo:Grecja:2.

 

Wyjątkowa kuchnia

By poznać najciekawsze greckie smaki, najlepiej udać się w wędrówkę po wąskich uliczkach mniejszych miasteczek. To właśnie w regionalnych restauracjach prowadzonych przez lokalnych właścicieli można odkrywać fantastyczne potrawy, które stanowią połączenie wpływów włoskich i tureckich, a także poszczególnych wysp.

Ponieważ w greckiej Cerkwii Prawosławnej często obowiązują dni postne, w menu greckich lokali gastronomicznych dominuje jedzenie jarskie i wykonane na bazie ryb (popularna jest m.in. zupa rybna).

 

Przykładowe potrawy i przekąski greckie to:

  • Taramoslata,
  • kapuściane Dolmades,
  • panierowane kwiaty cukinii,
  • duszona ośmiornica,
  • ślimaki,
  • fasola półksiężycowa w oliwie i pomidorach,
  • omlety Froutala,
  • Tzatziki,
  • Pastisio.

Oczywiście występują również bardziej egzotyczne potrawy, o których warto wspomnieć w ramach ciekawostki. Jeżowiec? A może owcza głowa? Można ich spróbować choćby dla zaspokojenia własnego apetytu na ekstrawagancję.

Nie można pominąć także wyjątkowego alkoholu, z którego słynie Grecja. Metaxa, Ouzo oraz biała Retsina to pozycje obowiązkowe dla smakoszy procentowych trunków.

Kiedy warto przyjechać do Grecji?

Do Grecji warto jeździć przez cały rok ze względu na umiarkowaną temperaturę powietrza utrzymującą się przez wszystkie sezony. W porównaniu z innymi krajami europejskimi, nawet z Chorwacją lub północnymi Włochami, Grecja jawi się jako stale słoneczny i ciepły kraj.

Warto pamiętać o tym, że w północnej części kraju występuje klimat kontynentalny z ciepłymi zimami (najniższa temperatura to ok. 7°C) i upalnym latem (temperatura powietrza dochodzi do ponad 30°C). Z kolei na południu Grecji można cieszyć się ciepłymi, bezdeszczowymi dniami od początku maja aż do połowy października.

Szczególnie warto rozważyć przyjazd na wiosnę i wczesną jesień, gdy Grecja nie jest tak bardzo zatłoczona w porównaniu z lipcem i sierpniem. Ciekawe oferty last minute i first minute proponują polskie biura turystyczne, m.in. Coral Travel Wezyr Holidays.

 

Tematy: