Europa

Dlaczego warto odwiedzić stolicę Węgier? Cóż, powodów jest wiele. Piękna architektura, atrakcje w przystępnych cenach, przemili ludzie i pyszna kuchnia… Chociaż już to są dostatecznie mocne argumenty do wizyty w Budapeszcie, coś dla siebie znajdą w tym mieście także wielbiciele sztuki miejskiej – a dokładnie street artu.

Jedną z najpopularniejszych form sztuki ulicy są murale – w Budapeszcie istnieją dziesiątki tych wielkoformatowych malowideł ściennych. Razem ze specjalistami AccorHotels przygotowaliśmy krótką listę najciekawszych z nich, dzięki której dowiesz się, gdzie zarezerwować hotel, aby te atrakcje w Budapeszcie były dla Ciebie na wyciągnięcie ręki.

Które murale warto zobaczyć w Budapeszcie?

W całym mieście znajduje się przeszło 50 różnych murali. Znajdziesz je zarówno w okolicach sławnej góry Gellerta, jak i w wysuniętej daleko na wschód XVI dzielnicy. Najwięcej street artu kryje się jednak w centrum metropolii, po stronie Budy. Większość dzieł powstała, aby upamiętnić ważne wydarzenie lub jest związana z węgierską symboliką (jak np. „Biały Jeleń” na ul. Régiposta). Nie jest to jednak reguła, czego przykładem może być malowidło przedstawiające Posejdona, na ul. Nagydiófa 12. Na które murale w Budapeszcie warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Pasaż na Gozsdu Udvar – w dzielnicy Erzsébetváros, wśród dziesiątek pubów i restauracji znajduje się pasaż, na którego ścianie powstało malowidło przedstawiające młodą uchodźczynię. Dzieło powstało z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, na zlecenie UNHCR (Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców). Pasaż mieści się zaledwie kilometr od hotelu Novotel Budapest Centrum.
  • Róg ulic Király i Kazinczy – tę pracę również możesz podziwiać w Erzsébetváros. Mural niejako „rozszerza rzeczywistość” – przedstawia pejzaż, który idealnie wpisuje się w miejską przestrzeń, a dokładnie – w znajdujący się obok plac zabaw.
  • Ulica Klauzál 29 – mural namalowany z okazji 75. rocznicy powstania Instytutu Polskiego w Budapeszcie przedstawia dwa zrośnięte dęby. Całość uświetnia wiersz w języku polskim autorstwa Stanisława Worcella.
  • Ulica Sebestyéna Rumbacha – Węgrzy są bardzo dumni z profesora Ernő Rubika, wynalazcy słynnej kostki. Nic więc dziwnego, że w Budapeszcie powstał mural o powierzchni 250 m2, mający upamiętniać słynną zabawkę.

Przedstawione powyżej propozycje to tylko cztery spośród dziesiątek murali znajdujących się w Budapeszcie – w dzielnicy Erzsébetváros powstało ich już ponad 30!

Zobacz hotele Budapeszt

Dobrym pomysłem na zaplanowanie wycieczki będzie również spacer śladami twórczości grupy Neopaint Works. Artyści ci od 15 lat tworzą sztukę na ulicach Budapesztu i odpowiadają za stworzenie najciekawszych murali, które można podziwiać w tym mieście. Przykładami ich dzieł są m.in. vintage’owy „6:3”, upamiętniający triumf węgierskiej reprezentacji futbolowej nad Anglią w 1953 roku, czy wspomniany w tekście mural powstały na zlecenie UNHCR.

Budapeszt – odkrywaj tutejszy street art!

Zwiedzanie Budapesztu trasą, która prowadzi od jednego muralu do kolejnego, ma dodatkową zaletę. Gdy będziesz przechadzać się Erzsébetváros, miniesz najciekawsze zakątki tej części miasta – gwarne Gozsdu Udvar to miejsce, w którym znajdują się najlepsze gastronomiczne atrakcje w Budapeszcie!

Ci, którzy chcą oszczędzić sobie samodzielnego planowania, mogą zdecydować się na wykupienie tematycznej wycieczki w biurze turystycznym. Recepcjoniści hoteli z sieci AccorHotels z pewnością wskażą Ci jednak drogę do najbliższych dzieł.

Jeżeli więc jesteś miłośnikiem sztuki, nie zastanawiaj się – sprawdź hotele w Budapeszcie i zarezerwuj nocleg w najlepszej lokalizacji, by poznać węgierski street art!

 

Address : Radius :